Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MISERY

MISERY

Misery

ocena:9
Rok prod.:1990
Reżyser:Rob Reiner
Kraj prod.:USA
Obsada:James Caan, Kathy Bates, Richard Farnsworth
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.82
Głosów:150
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 9
Aqueda - 9
Molly - 7
Carmilla - 10

Fajnie jest być sławnym i bogatym. Dobrze jest, kiedy uda nam się stworzyć coś, dzięki czemu ludzie nas kochają i rozpoznają. Piosenkarze, pisarze, aktorzy: uwielbiani przez tłumy ponadczasowi, nieosiągalni... Czasem jednak miłość i uwielbienie dla idola zbyt łatwo przerodzić może się w koszmar.

Wzięty pisarz Paul Sheldon ulega wypadkowi podczas burzy śnieżnej. Cykl powieści o Misery Chastaine przyniósł mu nie tylko sławę, ale i znudzenie i rutynę. Autor postanawia zakończyć serię uśmiercając w ostatnim tomie główną bohaterkę i zająć się czymś innym i w tym właśnie celu udaje się w góry. Nie pamięta, jakim cudem znalazł się w prywatnym domu Annie Wilkes, która okazała się być gorącą wielbicielką jego twórczości. Annie otacza swego idola troskliwą opieką - była przecież kiedyś pielęgniarką. Stopniowo nawiązuje się między nimi nić sympatii. Misery jest dla Annie całym światem - wzorem do naśladowania i namiastką prawdziwego życia, zatem wieść o planach Paula tworzy w niej psychotyczny rodzaj lęku. Postanawia nie dopuścić do morderstwa - zmusza, więc autora do napisania innej wersji kolejnego tomu, stanowczo uniemożliwiając mu jednocześnie wydostanie się na wolność przed zakończeniem pracy. Chyba najbardziej zapada tu w pamięć scena "okulawienia", w której Annie łamie młotem nogi Paulowi...

Świetna gra aktorów, zwłaszcza Kathy Bates nagrodzonej za tę właśnie rolę Złotym Globem i Oskarem, doskonała, świetnie zbudowana i trzymająca w napięciu od początku do końca fabuła, oparta o książkę mistrza gatunku Stephena Kinga, sprawiają, że "Misery" to tytuł, wobec którego trudno pozostać obojętnym. Jest w tym filmie coś, co sprawia, że jesteśmy przykuci do ekranu, i tym czymś jest z całą pewnością przerażający realizm całej sytuacji. Oglądając ten film masz cały czas świadomość, że to mogło się zdarzyć naprawdę. Jeśli czegoś można żałować po obejrzeniu "Misery" to chyba jedynie tego, ze twórcy filmu nie poszli za ciosem i nie stworzyli innych równie dobrych produkcji.

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się czy obejrzeć Misery, jako ciekawostkę dodam, że w rankingu na "Czarną postać wszechczasów", w którym zagłosowało ponad 17 tysięcy widzów, przeprowadzoną przez serwis only-movies, Annie Wilkes, zajęła piąte miejsce i była najwyżej sklasyfikowaną kobietą. Wyprzedziła nawet takie postacie jak Freddy Krueger, Drakula, Nosferatu, czy rekin z filmu "Szczęki". Czy słusznie? A to już musisz ocenić sam.

Screeny

HO, MISERY HO, MISERY HO, MISERY HO, MISERY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetna, realna fabuła
+ doskonała gra aktorów (Kathy Bates!!!)
+ napięcie od początku do końca
+ to jednak Stephen King :-)

Minusy:

- nie jest klasycznym horrorem, a bardziej jednak thrillerem

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -