Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SNOW WHITE: A DEADLY SUMMER

SNOW WHITE: A DEADLY SUMMER

Śnieżka: Letni koszmar

ocena:1
Rok prod.:2012
Reżyser:David de Coteau
Kraj prod.:USA
Obsada:Shanley Caswell, Eric Roberts, Tim Abell, Maureen McCormick
Autor recenzji:Mateusz Mnich
Ocena autora:1
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Nikomu nie życzę, aby wieczorną porą natrafił na film, który uzna za kompletne marnotrawstwo czasu antenowego oraz budżetu, jaki na jego produkcję przeznaczono. Za bzdurę tak bolesną, że niedającą się opisać prostymi słowami. A horror o wybitnie chwytliwym tytule "Śnieżka: letni koszmar" otwiera stawkę w kategorii największych tragedii światowej kinematografii; bo po co owijać w bawełnę.

Śnieżka - tak, to prawdziwe imię głównej bohaterki - trafia na obóz dla trudnej młodzieży, pośród ludzi określających samych siebie jako "pracujących nad zmarnowaniem sobie życia". Nie wiedzieć czemu wraz z innymi uczestnikami śpi w środku lasu, w śpiworze, za dnia przyjmuje tabletki od jednego z opiekunów, trenuje pajacyki lub w przerwach między biegami przełajowymi flirtuje ze zdyszanymi obozowiczami. Nocami miewa koszmary - jedne odnoszące się do tajemniczego wypadku z przeszłości, inne niejako przewidujące wydarzenia z najbliższej przeszłości. Podczas pobytu Śnieżki na feralnym obozie zaczynają znikać inni uczestnicy. Oczywiście podejrzanym jest każdy po kolei, twórcy nie omieszkali bowiem każdemu z bohaterów wcisnąć na kilka sekund w ręce gigantyczny nóż czy inne niebezpieczne narzędzie, dodatkowo każdy wydaje się nie do końca obliczalny. Brzmi niespójnie? Otóż to. Nie wiadomo, do czego to wszystko zmierza, dopóki wątpliwości nie rozwieje przereklamowane do granic bólu zakończenie.

W zasadzie nie ma do czego się tutaj nie przyczepić - począwszy od jakości kadrów, które obcinają jedną trzecią głowy lub ukazują miejsce akcji w skosie, poprzez najbardziej mechaniczną grę aktorską w historii ludzkości po chociażby irytującą ścieżkę dźwiękową przywodzącą na myśl dźwięk sunącej po szybie samochodu gumowej myjki. Zdjęcia nobilitowałoby określenie "amatorskie" - rozdzielczość obrazu, sposób przemieszczania kamery oraz scenografia wykazują jakość typową dla gimnazjalnych filmów projektowych o umoralniającej puencie, które nakręcono w ogródku za domem. Ekipa filmowców nawet nie próbuje sprytnie oszukać widza, iż sceny nocne mogłyby faktycznie zostać nakręcone po zmroku; otóż efekt "nocy" uzyskany jest poprzez nałożenie na obiektyw (lub podczas obróbki postzdjęciowej) niebieskiego filtra. I podczas gdy mocne słońce wyraźnie oślepia szamoczące się w śpiworach na świeżym powietrzu uczestniczki obozu, niebieski filtr ma załatwić całą sprawę. Sama fabuła okazuje się wypadkową wszystkich slasherów ostatnich dwudziestu lat, a jest tak niedopracowana i absurdalna, iż miast horroru "Śnieżkę..." warto byłoby jednak okrzyknąć niskiej klasy surrealizmem. Surrealistyczne wydają się również dialogi pełne niepotrzebnej nadętej wzniosłości lub, wręcz przeciwnie, stereotypowej nastoletniej płycizny, brzmiące niczym spisane na kartce, pocięte i poukładane w przypadkowej kolejności kwestie bohaterów polskich paradokumentalnych seriali.

Kto, do diaska, wykłada pieniądze na takie produkcje? I jakim cudem przekonano Erica Robertsa, tak, TEGO Erica Robertsa, żeby przyjął w "Śnieżce" (na szczęście jedynie epizodyczną) rolę? Może współczesny światek twórców kinowej grozy cierpi momentami na brak poczucia estetyki, ale nieporozumienie, jakim jest "Śnieżka: letni koszmar", nigdy nie powinno zostać zaprezentowane szerszej publiczności. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że cały ten film to jedna wielka groteska zakamuflowana tak dobrze, że aż nie do zauważenia. Obawiam się jednak, że tej wersji wydarzeń nie kupiłoby nawet dziecko.

Screeny

HO, SNOW WHITE: A DEADLY SUMMER HO, SNOW WHITE: A DEADLY SUMMER HO, SNOW WHITE: A DEADLY SUMMER HO, SNOW WHITE: A DEADLY SUMMER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ brak plusów

Minusy:

- tragiczna jakość zdjęć, kadrów
- beznadziejna gra aktorska
- bzdurne kwestie bohaterów
- zbyt surowa scenografia
- żenujący poziom efektów
- oklepana, stereotypowa i niedopracowana fabuła
- irytujący, banalnie prosty soundtrack

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -