Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD

MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD

Góra Świętego Kanibala

ocena:6
Rok prod.:1978
Reżyser:Sergio Martino
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Ursula Andress, Stacy Keach
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:4.8
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

"Mountain of the Cannibal God" to jeden z najbardziej znanych filmów poruszających "modną" pod koniec lat 70-tych, tematykę kanibalizmu. Produkcji niejednokrotnie zarzucono liczne zapożyczenia z "Eaten Alive" jednak i to nie przeszkadza stwierdzić, iż jest to wyjątkowo ciekawa pozycja, której obecność na rynku filmów grozy urosła już do rangi "klasyki"...

Susan Stevenson wraz ze swym bratem Arturem, podejmuje desperacką próbę odnalezienia swego męża, który kilka dni wcześniej zaginął w Nowej Gwinei. W tym celu, para młodych ludzi, wynajmuje doświadczonego podróżnika - profesora Edwarda Fostera, który jako znawca miejscowych plemion i terenów, organizuje kilkuosobową ekspedycję. Trop pada na górę Ra Ra Me, która wedle lokalnych wierzeń uchodzi za wyjątkowo niebezpieczne i przeklęte miejsce. Gdy grupa ląduje w samym centrum dzikiej dżungli rozpoczynają się kłopoty. Trudne do zniesienia warunki i dziesiątki dzikich bestii (węże, jaszczurki, pająki, aligatory), od razu dają o sobie znać. Jednak prawdziwy niepokój zaczynają budzić tajemnicze postacie, które systematycznie próbują atakować ekspedycję. W końcu padają pierwsze ofiary! Susan, Artur i profesor Foster, z całego zdarzenia wychodzą cało jednak towarzysząca im ekipa tubylców, ulega rozproszeniu. Wreszcie podróżnicy trafiają do niewielkiej wioski, w której zostają ciepło przyjęci przez misjonarza - ojca Mosesa. Na miejscu ich szeregi powiększa kolejny podróżnik - Manolo jednak na skutek tragicznych wypadków, cała czwórka zostaje szybko wygnana. Pozostawieni sami sobie i nieświadomi czyhającego niebezpieczeństwa śmiałkowie, ruszają w dalszą drogą. Niebawem, część z nich będzie miała wątpliwą przyjemność poznania dzikiego plemienia Puka, które praktykując kanibalistyczne rytuały, wdało się w przeszłości we znaki profesorowi Fosterowi.

Od strony scenariusza, całość prezentuje prostą i nieskomplikowaną linię fabularną. Nie inaczej jest z pozostałymi elementami filmu, które od razu budzą skojarzenia z "Cannibal Holocaust", czy "Cannibal Ferox". Widz otrzymuje krótką, osadzoną w południowo-amerykańskich krajobrazach, przygodowo-podróżniczą opowieść, której spokój zakłócany jest przez sceny prezentujące dzikie oblicza przyrody, oraz elementy gore. Problematyka tytułowych kanibali przedstawiona jest w zasadzie pod koniec filmu, a więc dopiero gdy trójka podróżników trafia do mrocznej jaskini. Dopiero w tym momencie, widz otrzyma kilka pamiętnych scen gore (m.in.kastracja), które wcześniej występowały w skąpej ilości.

Reasumując. "Mountain of the Cannibal God" to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika włoskiego trendu kanibalistycznych obrazów z końca lat 70-tych. Jednocześnie chciałbym przestrzec przed wersją "angielską", w której cenzorzy "wycięli" wiele ciekawych momentów - bez nich film jest jedynie prostą, przygodową opowiastką przypominającą "tysięczny" odcinek przygód "Indiany Jones'a".

Screeny

HO, MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD HO, MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD HO, MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD HO, MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD HO, MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD HO, MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD HO, MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD HO, MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD HO, MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD HO, MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wplecione (drastyczne i realne) sceny ukazujące "życie" dżungli
+ w swojej konwencji urusł do rangi "klasyki"
+ sprawdza się także jako "film przygodowy"
+ zdjęcia

Minusy:

- stosunkowo niewiele scen gore, do których przyzwyczaili nas twórcy "Cannibal Ferox"
- film, mimo rzeczywistych scen z "życia" dżungli, często traci na realiźmie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -