Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BITTER FEAST

BITTER FEAST

Gorzka uczta

ocena:5
Rok prod.:2010
Reżyser:Joe Maggio
Kraj prod.:USA
Obsada: James LeGros, Joshua Leonard, Amy Seimetz
Autor recenzji:Justyna Metzger
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

To nie był najlepszy dzień dla Petera Grey. Gwiazda telewizyjnego show o gotowaniu i zarazem ceniony szef kuchni wdał się w pyskówkę ze współprowadzącą program. W rezultacie kobieta rzuciła pracę. Arogancja i perfekcjonizm Grey’a od jakiegoś czasu nie wpływały dodatnio na oglądalność cyklu, więc na dokładkę nasz bohater dowiedział się, że kolejny sezon “Uczty z Peterem Grey” nie zostanie zamówiony. Wraz z utratą posady w telewizji Peter stracił możliwość firmowania swoim nazwiskiem linii naczyń kuchennych. Jakby nieszczęść było mało, na jednym z najpopularniejszych blogów kulinarnych opublikowano kolejną zjadliwą recenzję restauracji w której Peter był szefem kuchni. Lokal pożegnał się z klientami, a Peter z posadą. Doprowadzony do ostateczności Grey postanowił porwać nieprzychylnego mu recenzenta.

Zrealizowana za przysłowiową czapkę gruszek produkcja w reżyserii Joe Maggio prezentuje się przyzwoicie od strony wizualnej, mimo że została w całości nakręcona Canonem EOS 5D Mark II. Mimo niskiego budżetu na planie udało zgromadzić się kilka nazwisk znanych z innych filmów grozy, takich jak Amy Seimetz (You’re Next, The Possession), James LeGros (Near Dark, Phantasm II), Joshua Leonard (Blair Witch Project, Madhouse, Shark Night) czy Larry Fessenden (The House of the Devil, Carnage Park, Satan Hates You, Hypothermia, Cabin Fever 2). W “Bitter Feast” pojawia się w jednej z ról także autentyczny szef kuchni, autor książek, osobowość telewizyjna i restaurator w jednej osobie: Mario Batali.

Historia Petera (Josh LeGros) przypomina perypetie Michaela Douglasa w słynnym “Falling Down”, z tą różnicą, że ciężko zdobyć się widzom na porównywalną sympatię wobec szefa kuchni. Flashbacki z jego dzieciństwa rzucają trochę światła na przyczyny spaczonej osobowości bohatera, ale nie zmieniają faktu, że mamy do czynienia z zimnym arogantem. Pechowy internetowy krytyk kulinarny JT Franks (w tej roli Joshua Leonard) nie jest niestety wiele lepszy od swojego oponenta. Złośliwy blogger też przeżył osobistą tragedię i w niesprawiedliwych recenzjach daje upust swoim frustracjom, a przy okazji wyżywa się na żonie.

Chociaż historia ma spory potencjał, a szalonemu szefowi kuchni nie brakuje pomysłów na upokorzenie bloggera, to film od momentu porwania traci tempo z każdą chwilą. Z bliżej nieznanych mi powodów “Bitter Feast” dostało etykietkę komedii/horroru, ale nie jest ani jednym, ani drugim. To raczej niezbyt trzymający w napięciu thriller/dramat. Chociaż historia aż się prosi o fruwające w powietrzu ochłapy mięsa i makabrę, to krwi jest tutaj tyle co kot napłakał. Niestety obraz nie straszy też w bezkrwawy sposób - ani atmosferą, ani montażem, ani sugestywną muzyką. Oglądając go miałam nieodparte wrażenie, że reżyser do końca nie wiedział, co chce przekazać w swoim dziele. Nie jest to udana satyra na zjawisko blogowania i wszelkiej maści telewizyjnych celebrytów. Nie jest to też opowieść o starciu dwóch mężczyzn borykających się z demonami przeszłości - na to zabrakło niestety głębi i bardziej zarysowanych wątków przeszłości obu bohaterów. Gdziekolwiek zmierzała ta historia, zrujnowało ją banalne zakończenie.

“Bitter Feast” nie jest mimo tych niedociągnięć dramatycznie złą produkcją. Wręcz przeciwnie, jak na niskobudżetowy film wypada dosyć dobrze i może się spodobać osobom, które nie lubią krwi na ekranie. Pomysł na scenariusz był oryginalny, choć nie wykorzystano całego potencjału tej historii. Nie ma jednak co się oszukiwać: zamiast obiecanej uczty, dostajemy tylko kolację w przydrożnym barze.

Screeny

HO, BITTER FEAST HO, BITTER FEAST HO, BITTER FEAST HO, BITTER FEAST

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawy pomysł
+ niezłe dialogi
+ gra niektórych aktorów trzyma poziom

Minusy:

- w ogóle nie straszy
- mało krwawy
- banalne zakończenie

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -