Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GET OUT

GET OUT

Uciekaj

ocena:8
Rok prod.:2017
Reżyser:Jordan Peele
Kraj prod.:USA
Obsada:Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford
Autor recenzji:Justyna Metzger
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Chociaż od dnia w którym Martin Luther King wypowiedział słynne słowa “I have a dream” minęło ponad pół wieku, kwestie segregacji rasowej i przemocy wobec czarnoskórych osób są w Stanach wciąż drażliwymi tematami. W dobie ruchu Black Lives Matter i przetaczających się przez Amerykę protestów, nakręcenie horroru z afroamerykanami w roli ofiar mogło wydawać się ryzykownym posunięciem. Tymczasem Uciekaj to nie tylko udany film grozy, ale i niepozbawiony humoru komentarz społeczny. Co ciekawe, jest to reżyserski debiut Jordana Peele - aktora i komika znanego z duetu Key and Peele.

Czarnoskóry Chris wybiera się ze swoją białą dziewczyną Rose do domu jej rodziców. Daniel obawia się wyjazdu - chciałby jak najlepiej wypaść przed parą zamożnych lekarzy, którzy jeszcze nie wiedzą że ich córka spotyka się z kolorowym chłopakiem. Obawy głównego bohatera szybko się rozwiewają. Rodzice są sympatyczni, na kolacji pojawia się brat Rose, który zabawia wszystkich anegdotą z przeszłości siostry, pół godziny filmu mija w niemalże sielskiej atmosferze. Po kolacji Chris daje się namówić matce Rose na hipnozę, która ma go zniechęcić do palenia papierosów. Zabieg działa, ale chłopak zaczyna zauważać mnóstwo niepokojących elementów w swoim otoczeniu. Nagle klimat jak z pocztówki zaczyna wydawać się sztuczny, a okoliczni czarnoskórzy przypominać żony ze Stepford. A to dopiero początek koszmaru, jaki czeka głównego bohatera.

Uciekaj nie jest filmem grozy w klasycznym tego słowa znaczeniu. Widzom przyjdzie chwilę czekać na pierwszą krew, a atmosfera grozy narasta powoli niczym w Dziecku Rosemary. Nie udałoby się to bez świetnej gry aktorskiej i dobrze rozpisanych postaci. Dostajemy nie tylko naturalne dialogi, ale i niegłupich, wiarygodnych bohaterów, którzy nie robią typowych dla filmów grozy idiotyzmów. Rodzina Rose to bogaci, biali inteligenci, w których jest jednak coś odpychającego i niepokojącego. Począwszy od serdecznie uśmiechniętego ojca w modnych okularach, skończywszy na bracie Rose, który wygląda jak Macaulay Culkin, który zbiegł z ośrodka leczenia uzależnień. Świetnie wypadła również czarnoskóra część obsady, z Betty Gabriel na czele - aby nie zdradzać więcej fabuły, trzeba po prostu zobaczyć tą panią na ekranie.

Uciekaj różni się jednak od kultowej produkcji Romana Polańskiego sporą dawką humoru. Począwszy od postaci pracownika Administracji Bezpieczeństwa Transportu (w tej roli komik LilRel Howery), skończywszy na samej intrydze, której nie można traktować serio, mimo że początek filmu sprawiał wrażenie poważnej produkcji. W momencie w którym następuje punkt kulminacyjny filmu, już wiemy, że reżyser puszcza do widzów oczko.

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że Uciekaj jest bardzo subtelnym komentarzem społecznym. Nie mamy tutaj do czynienia z otwartym rasizmem, członkami Ku-Klux-Klanu wymachującymi widłami. Wręcz przeciwnie, rodzina Rose to wyższa klasa średnia, zamożni inteligenci o pozornie liberalnych poglądach, którzy w dyskretny sposób dają odczuć, że czują się kimś lepszym. Z fałszywą troską pochylają się nad chłopakiem z biednej rodziny i przypominają dokładnie ten typ ludzi, którzy jeżdżą na wolontariat do krajów trzeciego świata aby tapetować media społecznościowe swoimi zdjęciami z wygłodzonymi dziećmi i zbierać oklaski, podczas gdy sama ochrona wolontariuszy kosztuje więcej niż jedzenie dla całej wioski.

Nie wszystkim przypadnie do gustu ten miks czarnej komedii i filmu grozy. Zatwardziali fani gore nie znajdą w Uciekaj nic dla siebie. Z ust jednego z bohaterów filmu padają słowa "Black is in fashion". Warto przekonać się samemu, czy miał rację.

Screeny

HO, GET OUT HO, GET OUT HO, GET OUT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ montaż, muzyka, gra aktorska
+ wiarygodni bohaterowie
+ humor
+ ciekawa historia
+ utwór z czołówki

Minusy:

- raczej thriller niż horror

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -