Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BEYOND THE LIMITS

BEYOND THE LIMITS

Granice podświadomości

ocena:6
Rok prod.:2002
Reżyser:Olaf Ittenbach
Kraj prod.:Niemcy
Obsada:Darren Shahlavi, Russell Friedenberg, Hank Stone, David Creedon, Joe Cook, Christopher Kriesa,
Autor recenzji:Drachu
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.64
Głosów:11
Inne oceny redakcji:
Molly - 5

Długo się zastanawiałem, czy można zaliczyć "Beyond the limits" do horrorów. Jednak po obejrzeniu nie mam najmniejszych wątpliwości, że powinienem zamieścić tutaj recenzję tej produkcji. Olaf Ittenbach nakręcił film krwawy i brutalny, nie pozbawiony przy tym tajemniczego nastroju niedomówień, grozy i odrobiny groteski. Jest to moje pierwsze zetknięcie z twórczością tego reżysera, chociaż sądzę, że nie ostatnie.

Film ma swój początek na cmentarzu. gdzie poznajemy młodą reporterkę Vivan. Właśnie pracuje nad swoim pierwszym reportażem do poważnego czasopisma i uznała, że opiekun najstarszego w kraju miejsca spoczynku zmarłych z pewnością będzie miał wiele do powiedzenia. Opiekunem cmentarza okazał się Frederick - spokojny, stroniący od ludzi, starszy gentelman, który zgadza się przedstawić reporterce najciekawszą z historii. Jego opowieść, snująca się wokół tajemniczego reliktu, jest treścią filmu. Widz pozna zarówno świat brutalnych, gangsterskich porachunków, jak i rzeczywistość Europy roku pańskiego 1452. Dwie pozornie różne historie, które jednak mają punkt wspólny, którym jest właśnie wspomniany wcześniej mistyczny artefakt.

Film jest nakręcony profesjonalnie. Początkowo bałem się, że trafię na amatorską produkcję, nakręconą przez ludzi pozbawionych doświadczenia filmowego, ale spotkało mnie miłe zaskoczenie. Praca kamery, światła, sposób wykonywania ujęć - wszystko to świadczy o profesjonalizmie twórców. Podobnie zresztą z efektami specjalnymi - większa część z nich wyglądała naprawdę ładnie i uważam, że stały naprawdę na wysokim poziomie. Oczywiście, zdarzyło się parę potknięć, ale mimo to elementy gore wywołują jak najbardziej pozytywne wrażenie. Warta uwagi jest też scenografia. Średniowiecze ukazane w Beyond the limits wygląda porównywalnie z większością produkcji z dalekiego Hollywood, co nie odpowiada zbytnio historycznej rzeczywistości, ale za to cieszy oko. Gra aktorska... no cóż, niektóre role zagrane są w sposób aż do przesady wyolbrzymione. Jest to widoczne zwłaszcza w sposobie w jaki bohaterowie mówią. Przez to cześć postaci staje się tak wyrazista, że aż groteskowa, czego świetnym przykładem będzie para zabójców, z którymi widz z pewnością się zapozna. Oczywiście, można tu rozważać, czy był to efekt zamierzony przez reżysera, czy też działanie zupełnie przez niego nie planowane. Dzięki temu jednak film nabrał posmaku groteski i odrealnienia, zyskując tym swój specyficzny klimat.

Czy warto spędzić przed ekranem te niewiele ponad sto minut? Beyond the limits jest filmem niezłym, ale nie wybitnym. Trzyma przyzwoity poziom i wykonane jest poprawnie, ale nie urzekł mnie niczym nadzwyczajnym, chociaż z drugiej strony niczym mnie też nie zniechęcił. Ot taki średniak - można miło spędzić parę chwil, ale w pamięć w żaden sposób nie zapada.

Screeny

HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS HO, BEYOND THE LIMITS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Ładnie nakręcony
+ Kilka ciekawych pomysłów
+ Część efektów i scenografia

Minusy:

- Ot taki średniak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -