Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MOLD!

MOLD!

Pleśń!

ocena:3
Rok prod.:2012
Reżyser:Neil Meschino
Kraj prod.:USA
Obsada:Chris Gentile, Rick Haymes, James Murphy, Mike Keller, Ardis Campbell
Autor recenzji:Maciej Jędrejko
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Prezentowany plakat trudno traktować jako narzędzie marketingowe, podobnie ciężko, jak i produkcję w reżyserii Neila Meschino nazywać filmem grozy. Z recenzenckiego obowiązku wziąłem jednak amerykańską produkcję do swojej oceny, aby przekonać się, czy amerykańska opowieść o żądnej krwi pleśni, może być w jakimkolwiek aspekcie uznawana za poważne kino.

W roku 1984 amerykańska armia rozpoczyna kolejny tajny projekt, którego celem jest opracowanie skutecznej broni do walki z narkotykowymi kartelami. Grupa naukowców pracuje nad niebezpiecznym szczepem pleśni, która ma służyć do zniszczenia plantacji kokainy w Kolumbii. Podczas prezentacji wyników swojego eksperymentu rządowym przedstawicielom dochodzi do sabotażu, w wyniku którego pleśń okazuje się zabójcza dla ludzi. Wszyscy obecni w placówce rozpoczynają grę, której stawką jest ich przetrwanie.

Kino Świat, polski dystrybutor filmu, uznaje Pleśń! za film składający hołd klasycznemu horrorowi science fiction. Obraz Meschino jest porównywany do Nocy pełzaczy czy Ulicznego chłamu, które są klasycznymi przykładami niskobudżetowego gore w futurystycznym wydaniu. Moim zdaniem po części niesłusznie, cała historia i oś rząd–nauka–natura–klęska lepiej pasują do monster movie sprzed kilku dekad, gdzie eksperymenty, a raczej ich następstwa, stanowiły główne tło fabuły. Podobnie jest tutaj – gigantyczne tarantule, odrażające ślimaki i zmutowane ryjówki zostały zamienione na niesamowicie niebezpieczną pleśń, której właściwości wymykają się spod kontroli naukowców. Cóż, w zasadzie czemu nie? Poza tym, czy patrzenie na ten film przez pryzmat sensowności fabuły ma w ogóle jakieś znaczenie? Od początku wychodziłem z założenia, że to nie może się udać. Może właśnie dlatego film zaskoczył mnie swoją ułomnością, która została okryta ładnym płaszczem katastroficznego horroru sci-fi.

Akcja filmu rozgrywa się co prawda na niewielkiej przestrzeni, zwiększającej poczucie osaczenie i zagrożenia bohaterów, ale to jedynie tło dla tej prostej historii. Groza ma tutaj jedynie gatunkowe znaczenie. Obrazy z tej kategorii mają być jedynie dynamiczne i paskudne! Tempo hfistorii zostało też nieco ograniczone przez samą pleśń, brak więc pościgów, ucieczek czy prób poskromienia głównego przeciwnika. Fabuła rozwija się może nie tyle wolno, co bez większych fajerwerków w początkowych fragmentach. Nie uświadczymy nagłych zwrotów akcji czy nieoczekiwanych wydarzeń. Tło fabularne służy tu ukazaniu kiepskiej gry aktorskiej całej obsady. Gdy akcja trochę przyśpiesza, film odgradza się od logiki grubą kreską. Zaczyna żyć własnym życiem, a sam reżyser raczej nie do końca wie jaki miał być cel tego całego przedsięwzięcia.. Sam podobnie nie wzbroniłem się i kontynuowałem seans. Gdy przychodzi czas na danie główne i test filmu – gore - nic wielkiego, nic imponującego, nic zaskakującego. Zrobione jednak w całkiem poprawnym stylu, odpowiednio niesmaczne i zarazem bez górnolotności i finezji w ohydzie. Nawet przyjemnie oglądało się te flaki, ze świadomością, że to w zasadzie średniak. Właśnie takie uczucie towarzyszyło mi do końca seansu. Fajnie jest, siedzimy, na ekranie coś się dzieje, ale generalnie zastanawiamy się po co to wszystko.

Pleśń! określiłbym jako gulity pleasure, z mocniejszym naciskiem na to pierwsze określenie. Bo pomimo że z jednej strony możesz czerpać przyjemność w oglądaniu tej horrorowej porażki, ba, może nawet przyznasz się w towarzystwie i zabłyśniesz, że ten film jak tak zły. Z drugiej strony nie polecisz go nikomu, kogo nie chcesz narażać na utratę czasu i rozważania nad twoim kiepskim gustem.

Screeny

HO, MOLD! HO, MOLD! HO, MOLD!

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nie nudzi
+ całkiem znośne gore
+ im dalej z fabułą tym gorzej, w przypadku tego filmu coraz zabawniej

Minusy:

- dla niektórych głupota i brak sensu bijący z ekranu mogą być nie do zniesienia

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -