Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:OMEN

OMEN

Omen

ocena:9
Rok prod.:1976
Reżyser:Richard Donner
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Gregory Peck, Lee Remick, Harvey Stephens
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.1
Głosów:208
Inne oceny redakcji:
Drachu - 10
Skaldi - 10
Kinson - 9
BartX - 8
Majster - 7
Kinson - 8
Molly - 8
bufik - 10
Lohikaarme - 10
Sabbath - 10
Skaraś - 9

W 1976 roku mało znany wówczas amerykański reżyser telewizyjny nakręcił w Anglii satanistyczny horror "Omen". Wtedy jeszcze nikt nie zdawał sobie sprawy z faktu, iż powstał jeden z najlepszych filmów grozy spod znaku trzech szóstek, a także jeden z najlepszych horrorów w ogóle. Po niemal 30 - tu latach "Omen" wciąż robi wrażenie.

Film ten owiany jest wielką sławą i stanowi żelazny klasyk filmowego horroru. O dziwo, początek "The Omen" nie zachwyca. Zapoznajemy się z bohaterami (amerykańskim ambasadorem w Anglii, jego żoną) i już wiemy że obcujemy z horrorem nurtu konserwatywnego, patriarchalnego. Z początku nie towarzyszy nam niepokój, jaki był odczuwany już w prologu innego klasyka tegoż nurtu "Rosemary`s Baby". Co prawda podmiana dziecka głównego bohatera powinna nas zaniepokoić, ale przedstawienie tegoż faktu w stylistyce filmu obyczajowego skutecznie blokuje uczucie trwogi. Sielanka trwa, mąci ją tylko nieco obłąkany ksiądz, który ostrzega kilkakrotnie naszego ambasadora, co ten ignoruje. Tymczasem, o czym nasz ambasador wie ( ale jego żona - nie), ich synek (rzekomy), Damien, jest tak naprawdę synem samego Szatana. Dowiedziawszy się o wielce tajemniczej (nabicie na pal) śmierci obłąkanego księdza, główny bohater we współpracy z przenikliwym fotografem, dociera do pierwszych zakodowanych sygnałów, o których próbował mu powiedzieć duchowny. Jest już za późno by mógł uratować ciężarna żonę, jeszcze może natomiast pokonać Damiena. Czyżby ?

Z wielu względów "The Omen" uznawany jest za arcydzieło horroru. Do historii nie tylko kina przeszła oszałamiająca, już kultowa muzyka Jerry`ego Goldsmith `a, wykorzystywana w niezliczonej ilości nagrań death/black/power metalowych (by wymienić choćby Therion i nasz olsztyński Vader). Osobną sprawą jest oprawa wizualna. Nie mam pojęcia czy Richard Donner widział przed realizacją horroru "Omen" wczesne arcydzieła Daria Argento, choćby "Ptak o kryształowych piórach". Jeżeli nie, to świadczy to tylko o tym, iż ma podobna wrażliwość. Scena śmierci fotografa mogłaby uchodzić za hołd dla stylu wizualnego Argento, gdyby ten film nie powstał równolegle do największych arcydzieł tegoż twórcy (choćby "Suspiria"). "The Omen" zaskakuje fantastycznym wyważeniem kadrów i niemal poetyckim wystylizowaniem. Inną sprawą jest kapitalny nastrój. Kto nie wierzy, niech obejrzy po prostu zadziwiającą scenę śmierci obłąkanego księdza, pełną mrocznej i niepokojącej symboliki, rozegrana tak, jakby za kamerą właśnie Argento stał. Warte uwagi jest też zakończenie, którego nie zdradzę. Napiszę tylko, że katharsis raczej w tym wypadku nie doznamy... Polecam ten horror gorąco wszystkim wielbicielom nastrojowych filmów grozy spod znaku trzech szóstek, którzy oprócz wiader krwi szukają w tym gatunku prawdziwej grozy, metafizycznego leku, zwątpienia w potęgę człowieka i człowieczeństwa.

Trzygroszówki

Majster przyznał ocenę 7 i napisał:

"Omen" jest filmem niezwykłym. Mimo, że to tylko thriller w każdym miłośniku horrorów pozostawi dobre wrażenie. Początek jest dosyć nudnawy, ale później akcja nabiera tempa. Najlepszym elementem tej produkcji jest niepokój i dobra, owiana tajemniczością atmosfera. Polecam !

bufik przyznał ocenę 10 i napisał:

Porażający, świetny kosmicznie piękny... Pamiętam moje zdziwienie kiedy pierwszy raz zupełnym przypadkiem trafiłem na "Omen" w telewizji... Jeszcze miesiąc później wciąż słyszałem w uszach muzykę z tego filmu, a postać Damiena Thorna do dziś przyprawia mnie o dreszcze... Polecam każdemu kto lubi się bac i jest słuchowcem!!!

Screeny

HO, OMEN HO, OMEN HO, OMEN HO, OMEN HO, OMEN HO, OMEN HO, OMEN HO, OMEN HO, OMEN HO, OMEN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ atmosfera
+ zdjecia
+ muzyka !
+ wywiera silne wrażenie

Minusy:

- niemrawy początek

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -