Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:OPEN WATER

OPEN WATER

Ocean Strachu

ocena:7
Rok prod.:2004
Reżyser:Chris Kentis
Kraj prod.:USA
Obsada:Daniel Travis , Blanchard Ryan
Autor recenzji:Paweł
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:4.95
Głosów:44
Inne oceny redakcji:
Piotr Sawicki - 9
Sabbath - 5

Środek oceanu - tylko Ty i ukochana osoba. Dookoła pełno rekinów, a nigdzie nie widać ekipy ratunkowej. Przerażające, prawda? Najgorsze, że to nie jest fikcja. Taką historie napisało samo życie. Na jej podstawie powstał film "Open Water", który według zapewnień twórców miał być połączeniem "Blair Witch Project" i "Szczęk". Czy tak jest w rzeczywistości?

Młode amerykańskie małżeństwo - Susan i Daniel, wyrusza na upragniony urlop na Wyspy Bahama. Na miejscu zapisują się do grupy nurków, która wypływa na ocean, aby podziwiać podmorską faunę i florę. Niestety, podczas powrotu, w wyniku pomyłki kierownika grupy, łódź odpływa zostawiając nurkujących wówczas Susan i Daniela. Kiedy małżeństwo orientuje się, że zostali zostawieni, jest za późno - łódź odpłynęła. Sytuacja pogarsza się, kiedy pojawiają się rekiny. Ekipa ratunkowa wyrusza dopiero następnego dnia, kiedy szef grupy nurków, orientuje się, że zostawił w wodzie dwoje ludzi. Czy jednak pomoc nie przyjdzie za późno?

Twórcy "Open Water" zapowiadali, że ich film będzie połączeniem dwóch kultowych produkcji: "Blair Witch Project" i "Szczęk". I tak też się stało. Film skupia się na historii dwojga ludzi, którzy zostali opuszczeni na środku oceanu. Nie mają stamtąd wyjścia, gdyż brzeg jest za daleko żeby dopłynąć wpław, w szczególności, że cały czas są znoszeni przez fale w głąb oceanu. Fabularnie przypomina to "Blair Witch Project", z tą tylko różnicą, że zamiast lasu mamy ocean, a zamiast duchów rekiny. Najbardziej przerażające w "Open Water" jest to, że fabuła została oparta na autentycznych wydarzeniach. Świadomość tego, że to co oglądamy na ekranie zdarzyło się naprawdę (co nie jest jednak do końca prawdą, gdyż większość historii jest tylko domysłem scenarzysty - prawdziwego przebiegu zdarzeń nie poznamy nigdy) sprawia, że dogłębniej przeżywamy zmagania bohaterów z losem, przez co bardziej się boimy. Aktorstwo w filmie stoi na wysokim poziomie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że dwójka głównych aktorów to dopiero początkujący artyści (Daniel Travis nie wystąpił wcześniej w żadnym filmie pełnometrażowym, Blanchard Ryan ma trochę większy dorobek). Główną wadą filmu jest jego sfera wizualna. Wszystkie zdjęcia kręcone z ręki, żadnych wyszukanych ujęć. Jednym taki styl może przypaść do gustu, innym nie. Ja jestem zdecydowanie przeciwko.

Podsumowując. Film warto zobaczyć. Historia oparta na faktach oraz aktorstwo na wysokim poziomie sprawiają, że "Open Water" autentycznie przeraża. Pamiętamy o nim na długo po wyjściu z kina, a to jest chyba w filmie najważniejsze. Polecam.

Screeny

HO, OPEN WATER HO, OPEN WATER HO, OPEN WATER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ historia oparta na faktach
+ aktorstwo

Minusy:

- zdjęcia

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -