Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BURNING, THE

BURNING, THE

Podpalenie

ocena:6
Rok prod.:1980
Reżyser:Tony Maylam
Kraj prod.:USA / Kanada
Obsada:Brian Matthews, Leah Ayers, Brian Backer, Lou David
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.67
Głosów:18
Inne oceny redakcji:
Ptaku - 5
Mr Filth - 5
Kinson - 7

Uwielbiam filmy w stylu "Piątku trzynastego", kampusy, świetny klimat oraz atmosfera grozy. Najlepszym przykładem takiego filmu jest "Sleepaway Camp", "Camp Blood" i właśnie "The Burning".

Na obozie "Czarna stopa" rozbiła się grupka dzieci. Urzędujący tam i pilnujący porządku stróż imieniem Cropsy, straszy obozowiczów i jest bardzo surowy. Kiedy kogoś złapie to torturuje go i lekko bije. Dzieciaki postanowiły się zbuntować i którejś nocy zaczaiły się pod jego domkiem. Gdy Cropsy smacznie spał, podłożyły mu, dla kawału, trupią czaszkę z robakami. Zapukały głośno w okno, a gdy stróż obudził się przerażony, potrącił lampę, która spadła na pościel i zapaliła całe ubranie, a potem i jego. Chłopcy uciekli, a Cropsy stoczył się z góry i wpadł do jeziora. Nikt nie wiedział co się z nim dzieje. Tymczasem ofiara nieszczęśliwego wypadku trafiła do szpitala, gdzie cudem uszła z życiem. Cropsy miał jednak poparzone całe ciało, a twarz strasznie zniekształconą. Pięć lat później, gdy nastaje nowy sezon, obóz zostaje ponownie otwarty. Kiedy ginie pierwszy obozowicz, staje się jasne, że stróż ze zeszpeconą twarzą, powrócił na kampus, aby zemścić się za straszną krzywdę jaką dzieci mu wyrządziły. Wszyscy muszą się ratować, ale sytuacja jest nieco utrudniona, gdyż obóz jest prawie całkowicie odcięty od świata. A dostać się do miasteczka, można tylko przez jezioro za pomocą łódek. Jednak wszystkie zostały potopione, bo Cropsy to wcale nie taki głupi facet; mózg mu się nie spalił.

Tak oto przedstawia się fabuła "The Burning". Zapowiadało się na naprawdę dobrą zabawę, zwłaszcza, że nastrój utrzymany jest w konwencji nakręconego w tym samym roku "Piątku trzynastego". Atmosfera jest dobra i wciąga. Z zaciekawieniem czekamy na kolejne wydarzenia, choć akcja rozkręca się powoli. Film ten to niskobudżetowa produkcja, ale wykonana na dobrym poziomie. Efekty wizualne również nie są złe, gdy już następuje scena morderstwa, to można zauważyć, że twórcy zadbali o szczegóły. Zresztą o efekty specjalne i charakteryzację zadbał sam Tom Savini, który nakręcił remake "Nocy żywych trupów". Morderca Cropsy prezentuje się dobrze. Nie widać jego twarzy, aż do końcówki, ale wzbudza niepokój, a jego ulubionym narzędziem są długie nożyce ogrodnicze. Trup nie ściele się zbyt gęsto, ale nie zwraca się na to uwagi. Szkoda, że od początku filmu wiemy kto jest mordercą i nie ma tej tajemniczości znanej z produkcji Cunninghama. Efekty dźwiękowe i muzyka stoją na średnim poziomie. Kiepsko wyłapane dźwięki i zagłuszona nieco ścieżka dźwiękowa nie pozwalają na całkowite wczucie się w atomsferę. Miejsca są jak najbardziej w porządku. Kampus, obozowisko z domkami, prezentuje się świetnie, znakomite miejsce na rzeź. Gdyby nie sceneria, film nic ciekawego do gatunku horrorów by nie wniósł. W porównaniu z "Friday the 13th" wykonanie jest o wiele gorsze, a także atmosfera nie ta. Jednak jak na produkcję niskobudżetową "Płomienie" prezentują się bardzo dobrze. Ja nie zawiodłem się na tej produkcji i cieszę się, że ją widziałem. Każdy film w tych klimatach po prostu muszę obejrzeć. Aktorzy grają tak sobie. Chociaż niektórzy są śmieszni i wzbudzają sympatię. W tej kwestii też nie jest tak źle.

Film nie wypadł najgorzej, ale do miana klasyka wiele mu brakuje. Ciekawa fabuła, dobre efekty oraz atmosfera i sceneria przyciągają do tego tytułu. Szczególne brawa należą się twórcom, że przy tak małych środkach zrobili udaną pozycję. Warto zobaczyć.

Screeny

HO, BURNING, THE HO, BURNING, THE HO, BURNING, THE HO, BURNING, THE HO, BURNING, THE HO, BURNING, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa fabuła
+ niezła atosfera
+ dobre efekty wizualne (Tom Savini)

Minusy:

- kiepskie wykonanie i aranżacja
- oprawa dźwiękowa
- od razu wiemy kto zabija
- mało trupów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -