Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NEKRO

NEKRO

Nekro

ocena:1
Rok prod.:2001
Reżyser:Vince Roth
Kraj prod.:USA
Obsada:Mick Nards, Lana, Tina Wells
Autor recenzji:GrzEGOrz
Ocena autora:1
Ocena użytkowników:5.14
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Nekrofilia to jeden z najbardziej szokujących i nienaruszalnych tematów tabu w kulturze kręgu europejskiego. Jest najczęściej wynikiem poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu pracy mózgu, upośledzenia możliwości normalnego rozładowania napięcia seksualnego i często występuje u seryjnych morderców. Horror z racji swojej wrodzonej tendencji do przełamywania wszelkich możliwych tabu niejednokrotnie podejmował wątki nekrofilskie. Były to albo próby uczłowieczenia tej dewiacji ("Nekromantik" Buttgereita), lub artystyczna prowokacja i opowiedzenie się po stronie ofiar ("Aftermath" Cerdy). Jednak oprócz całkiem sensownych propozycji, które warto zobaczyć trafiają się dzieła całkowicie kuriozalne, mizoginistyczne i zwyczajnie głupie.

Pod typowy amerykański dom na przedmieściach podjeżdża wan. Z furgonetki mężczyzna wyciąga ciało nieprzytomnej dziewczyny i zabiera je do domu. Zaciąga kobietę do pokoju na piętrze, rozbiera i pozostawia. Po pewnym czasie powraca, by zabić przerażoną ofiarę i odbywa z nią stosunek seksualny. To jednak nie koniec tej krótkiej opowiastki...

"Nekro" jest krótkometrażowym (17 minut), typowym shockerem, który swą prawdziwą naturę, dzieła seksistowskiego i przeraźliwie pustego, skrywa pod warstwą pseudo-artystycznych efektów i dziwacznym zakończeniem. Dodatkowo w mizerną fabułkę zostaje wpleciony wywód zaczerpnięty, jak się zdaje, z jakiegoś podręcznika, dotyczący przyczyn zjawiska, a czytany przez głos z offu. Jednak ani filtry, cyfrowa ziarnistość obrazu, przesterowane głosy i inne zabiegi narracyjne nie potrafią ukryć prawdziwej natury filmu Nards'a i Roth'a. To obraz zrealizowany włącznie dla szokowania, pokazania czegoś, czego jeszcze nikt nie pokazał (może zastanawiacie się jak wygląda seks oralny z trupem?) i skrajnie mizoginiczny. No właśnie, o ile w przypadku "Aftermath" trudno nie czuć współczucia dla Marty, ofiary szalonego pracownika prosektorium, w "Nekro" w trakcie aktu kopulacji z trupem, słychać kobiece jęki rozkoszy. Nawet jeśli ma być to ukazanie psychiki zwyrodnialca, to wypada nieprzekonująco i fałszywie. Bardziej wygląda na pochwałę dominacji i seksualnej opresji.

Film jest ekstremalnie krwawy (choć nie w manierze japońskiej), zrealizowany bez żadnej dbałości o wiarygodność i prawdopodobieństwo akcji, dodatkowo obrzydliwy. Jakby to napisać - pomimo że stosunek z trupem napotyka na pewne obiektywne trudności (lubrykacja), ścieżka dźwiękowa "Nekro" sugeruje coś zupełnie odwrotnego. Mnie to zbytnio nie odrzuca, bo ekstrema i szok w kinie to coś, czego szukam, ale wymowa ideologiczna filmu zwyczajnie mierzi. A końcówka tego dziełka, w zamierzeniu zmieniająca jego wymowę, całkowicie nie przekonuje. Nie powiem, że to obraz szkodliwy, bo i tak dotrze on do niewielkiej liczby osób, nikt od jego oglądania nie stanie się amatorem nekrofilii, czy uzasadniał, powołując się na niego, przemoc wobec kobiet, ale "Nekro" jest zwyczajnie głupie i puste. Bezsensowna fabuła, szowinistyczna wymowa i silenie się na artyzm powodują, że ocena może być tylko jedna.

Można zrobić film łamiący tabu, nawet o pociągu seksualnym do trupów. Można o tym nawet mówić w nieco lżejszym tonie, jak udowadnia to Takashi Miike ("Visitor Q" czy "Full Metal Yakuza"), ale do tego trzeba mieć klasę i styl. Nie wystarczy tylko pomysł i cyfrowa kamera, jak to było w przypadku twórców "Nekro". Zabrakło im wysmakowania wizualnego i przemyślanej koncepcji Nacho Cerdy i umiejętności filmowych Jorga Buttgereita.

Screeny

HO, NEKRO HO, NEKRO HO, NEKRO HO, NEKRO HO, NEKRO HO, NEKRO HO, NEKRO HO, NEKRO

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ szok

Minusy:

- wymowa filmu
- pseudo artyzm
- brak wizji artystycznej
- efekty dźwiękowe

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -