Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BLACK CHRISTMAS

BLACK CHRISTMAS

Czarne święta

ocena:8
Rok prod.:1974
Reżyser:Bob Clark
Kraj prod.:Kanada
Obsada:Olivia Hussey, Keir Dullea, Margot Kidder, John Saxon, Marian Waldman, Andrea Martin
Autor recenzji:Mr Filth
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8.32
Głosów:25
Inne oceny redakcji:
Flaco - 8
GrzEGOrz - 7
Molly - 7
Ash J. Williams - 8
M@rio - 7

Zbliżały się święta Bożego narodzenia. Rodzinka pakowała prezenty i stroiła choinkę, a ja będąc w dobrym nastroju, sięgnąłem po film utrzymany w świątecznym klimacie - "Black Christmas".

Akcja filmu toczy się w żeńskim akademiku na kilka dni przed Bożym narodzeniem. Do budynku wdziera się nieproszony gość - morderca, który zamieszkuje na strychu. Co najzabawniejsze - żadna z mieszkanek nic o tym nie wie. Ginie pierwsza dziewczyna, na początku nikt tego nie zauważa. Dopiero, gdy nie zjawia się na spotkaniu z własnym ojcem, zaczyna się śledztwo. Dziewczęta otrzymują tajemnicze telefony, ale zamiast głosu w słuchawce słychać tajemnicze, przerażające odgłosy jęki, piski, krzyki - wszystko takie nieludzkie. W dalszych minutach filmu są mordowane pozostałe mieszkanki. Trop prowadzi do chłopaka jednej z nich. Jednak czy to na pewno on zabija.....?

Pierwsze, co mi się w filmie spodobało to to, że nie widzimy postaci samego mordercy. Kamera przyjmuje jego punkt widzenia, dzięki czemu patrzymy na filmową rzeczywistość jego oczyma. Co więcej - słyszymy wszystkie dźwięki, które ta tajemnicza postać wydaje (oddychanie, kroki przez niego stawiane, itp.). Następną rzeczą przykuwającą uwagę są tajemnicze telefony, w których słychać przeraźliwe odgłosy . Naprawdę, można było się przestraszyć. W filmie jest pewien specyficzny klimat, zwłaszcza gdy do akcji wkracza tajemniczy mieszkaniec. Widz w takich momentach czuje niepokój. Wrażenie dodatkowo potęgowane jest przez muzykę - nawet jeśli jest to zwykłe brzdąkanie na pianinie. Gra aktorów stoi na przyzwoitym poziomie. Jednak najważniejszą zaletą tej produkcji jest to, że tak naprawdę nie wiadomo, kto jest zabójcą. Widz tuli się w fotelu, czekając na moment, w którym zostanie ujawniony zbrodniarz, ba, nawet samodzielnie snuje podejrzenia. Jednak zapewniam, że kogokolwiek będziecie podejrzewać - będziecie się mylić.

Film ten jest jednym z lepszych horrorów, jakie widziałem i z pewnością wart jest obejrzenia, zwłaszcza na parę dni przed 24 grudnia.

Screeny

HO, BLACK CHRISTMAS HO, BLACK CHRISTMAS HO, BLACK CHRISTMAS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ fabuła
+ muzyka
+ uczucie niepokoju
+ do końca nie wiadomo kto jest mordercą

Minusy:

- do dziś nie wiem kto zabijał i dlaczego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -