Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TENANT, THE a.k.a. LE LOCATAIRE

TENANT, THE a.k.a. LE LOCATAIRE

Lokator

ocena:10
Rok prod.:1976
Reżyser:Roman Polański
Kraj prod.:USA / Francja
Obsada:Roman Polański, Isabelle Adjani, Melvyn Douglas
Autor recenzji:Paweł
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:9.16
Głosów:38
Inne oceny redakcji:
Lohikaarme - 10

Z horrorem w twórczości Polańskiego spotykamy się dość często. W 1965 nakręcił genialny "Wstręt" z Catherine Deneuve w roli głównej. W dwa lata później powstał pastisz filmów o wampirach "Nieustraszeni pogromcy wampirów", a już następnego roku Polański stworzył jedno z najbardziej niezapomnianych dzieł w historii filmów grozy, kultowy już dziś "Dziecko Rosemary". W ciągu następnych 8 lat Polański nakręcił trzy filmy, w tym niezapomniane "Chinatown". Już wydawać by się mogło, że reżyser zapomniał o horrorze, kiedy w 1976 na ekrany wszedł "Lokator".

Trelkovsky (Roman Polański), paryżanin polskiego pochodzenia, wynajmuje mieszkanie w kamienicy. Poprzednia lokatorka - Simone Choule kilka dni wcześniej próbowała popełnić samobójstwo. Trelkovsky postanawia odwiedzić ją w szpitalu. Tam poznaje przyjaciółkę Simone - Stellę (Isabelle Adjani), z którą po pewnym czasie zaczyna się spotykać. Kiedy Simone umiera, w kamienicy, w której mieszka Trelkovsky, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Pozostali mieszkańcy okazują się prowadzić ze sobą dziwne wojny, dokuczając sobie nawzajem. Trelkovsky czuje się coraz gorzej w nowym miejscu. Po pewnym czasie zaczyna coraz bardziej interesować się Simone. Przegląda jej rzeczy osobiste, a nawet przebiera się w jej ubrania. Zaczyna podejrzewać spisek przeciwko sobie, zawiązany przez pozostałych mieszkańców kamienicy, mający na celu doprowadzenie go, podobnie jak Simone, do samobójstwa.

Na wstępie chciałbym wytłumaczyć nieścisłość dotyczącą wersji językowych filmu. Są ich dwie: francuska i angielska. Żadna z nich nie jest dubbingiem. Wszystkie sceny w których występowały dialogi, kręcone były dwukrotnie, raz po francusku, raz po angielsku. Stąd wzięła się pewna trudność w ocenieniu tego filmu. W Polsce została wydana jedynie wersja angielska i to tę wersję miałem okazję obejrzeć.

Od czasu "Noża w wodzie", debiutu Polańskiego, minęło już prawie 15 lat. W tym czasie nakręcił m.in. wspomniane już wcześniej "Wstęt", "Dziecko Rosemary" i "Chinatown". Stale udoskonalając swój warsztat, doszedł do perfekcji w budowaniu napięcia i tworzeniu klimatu. Razem ze swoim stałym współpracownikiem - Gérardem Brachem ("Wstręt", "Matnia", "Nieustraszeni pogromcy wampirów") napisał scenariusz na podstawie opowiadania Rolanda Topora pt. "Chimeryczny lokator". Mistrzowska reżyseria i genialny scenariusz zostały wsparte jeszcze lepszym aktorstwem. Roman Polański kreacją Trelkovsky'ego, wzniósł się na wyżyny swoich możliwości aktorskich. A te są u Polańskiego naprawdę ogromne (wystarczy porównać rolę nieśmiałego, cichego Trelkovsky'ego z krótkim, ale jak zapadającym w pamięć, epizodem z "Chinatown"). Za zdjęcią w filmie odpowiedzialny był Sven Nykvist, wieloletni współpracownik Ingmara Bergmana. Nazwisko to mówi już samo za siebie, więc nikogo chyba nie zdziwi jeżeli napiszę, że zdjęcia w filmie stoją na najwyższym poziomie (przede wszystkim sceny halucynacji Trelkovsky'ego). Ostatnim ważnym plusem jest muzyka skomponowana przez Philippe'a Sarde'a. Trudno jest opisać muzykę słowami, więc jedyne co napiszę to to, że dopełnia ona klimat filmu w stu procentach.

Same plusy. Niech to nikogo nie zdziwi. "Lokator" jest naprawdę dziełem wybitnym. Najważniejsze w nim jest to, że jako jeden z nielicznych filmów grozy, naprawdę przeraża. Takich filmów w historii kinematografii jest naprawdę niewiele. Atmosfera osaczenia, pogłębiająca się powoli psychoza głównego bohatera... nie da sie tego opisać. Polecam każdemu. Obowiązkowo.

Screeny

HO, TENANT, THE</br> a.k.a. LE LOCATAIRE HO, TENANT, THE</br> a.k.a. LE LOCATAIRE HO, TENANT, THE</br> a.k.a. LE LOCATAIRE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ reżyseria
+ aktorstwo
+ zdjęcia
+ muzyka
+ klimat

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -