Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BLACK SABBATH  a.k.a. I Tre Volti Della Paura

BLACK SABBATH a.k.a. I Tre Volti Della Paura

Trzy maski terroru

ocena:6
Rok prod.:1963
Reżyser:Mario Bava
Kraj prod.:Włochy / Fancja / USA
Obsada:Boris Karloff, Mark Damon, Susie Andersen
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7.8
Głosów:10
Inne oceny redakcji:
bufik - 5
Kinson - 6

Mario Bava jest jednym z ojców włoskiej szkoły horroru i jednocześnie punktem wyjściowym dla rozwoju tego gatunku na świecie. "Trzy maski śmierci" to film nowelowy, spięty dość ironicznymi epizodami z udziałem narratora Borisa Karloffa. Nie jest to równa antologia, ale dla rozwoju gatunku ma znaczenie fundamentalne. Bardzo włoskie kino, wysmakowane wizualnie, stanowiące hołd zarówno dla opowieści grozy Edgara Allana Poe, jak i dla twórczości rosyjskich pisarzy : Fiodora Dostojewskiego, Mikołaja Gogola.

Pierwsza opowieść nosi tytuł "Telefon" i to właśnie ta nowela stała się inspiracją dla Wesa Cravena ( a może scenarzysty Kevina Williamsona?) podczas kręcenia "Scream". Bava jednak idzie konsekwentnie w stronę horroru czy raczej opowieści grozy, co ciekawe zrealizowanej w stylistyce giallo. Główna bohaterka tej historii jest nękana tajemniczymi telefonami, związanymi z jej niejasną przeszłością. A gdy widz myśli że po pełnym napięcia oczekiwaniu reżyser wskazał specyficznego "telefonicznego terrorystę", Bava szykuje szokującą puentę(która znalazła zresztą swe odbicie w "Bay of Blood")... Druga historia, "Wurdolak", to uroczy hołd dla tradycji wampirycznych opowieści w stylu "Draculi", "Carmilli" czy "Wampira" Polidori`ego ( pierwsze wampiryczne dzieło beletrystyczne w historii). Jeat to co prawda epizod trochę przy długi i momentami nużący, ale po prostu trzeba go zobaczyć - dla roli Borisa Karloffa ( jedyny raz na ekranie jako wampir!). Dziś ta opowieść o walce z wszechobecnymi, podstępnymi wampirami ( co ciekawe, niemal od początku skazanej na przegrane) troszkę jest staroświecka, ale i w tej noweli jest wiele scen które zbudowały środki wyrazu współczesnego horroru (wampir niosący dziecko, głowy powbijane na przydrożne pale). Trzecia historia, "Kropla wody", to wspaniały hołd dla twórczości zarówno E.A.Poe, jak i F.Dostojewskiego (porównajcie ze "Zbrodnią i karą"!). W tej noweli główna bohaterka, przygotowująca zwłoki starej kobiety do pogrzebu, przywłaszcza sobie jej piękny pierścień. Od tej chwili zaczyna się koszmar! Cieknąca woda daje się jakoś wytłumaczyć. Ale w pewnej chwili nasza bohaterka dostrzega że zwłoki denatki są w jej pokoju. Co więcej - ona żyje!

Trzy różne historie, trzy maski terroru. Jest w tym filmie coś fascynującego, mimo nieudolnego wstępu i niepotrzebnie prześmiewczego epilogu. Historyjki są nierówne, ale zastosowane środki formalne stanowiły w swwoim czasie prawdziwą rewolucję . Dziś ten film nadal robi wrażenie, choć nie tak duże jak np. "Suspiria" Daria Argento. Mimo wszystkich wad, jest to film który każdy fan horroru obejrzeć powinien.

Screeny

HO, BLACK SABBATH <br/> a.k.a. I Tre Volti Della Paura HO, BLACK SABBATH <br/> a.k.a. I Tre Volti Della Paura HO, BLACK SABBATH <br/> a.k.a. I Tre Volti Della Paura HO, BLACK SABBATH <br/> a.k.a. I Tre Volti Della Paura HO, BLACK SABBATH <br/> a.k.a. I Tre Volti Della Paura HO, BLACK SABBATH <br/> a.k.a. I Tre Volti Della Paura HO, BLACK SABBATH <br/> a.k.a. I Tre Volti Della Paura HO, BLACK SABBATH <br/> a.k.a. I Tre Volti Della Paura HO, BLACK SABBATH <br/> a.k.a. I Tre Volti Della Paura

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ bardzo ważny film dla rozwoju gatunku
+ hołd dla Dostojewskiego, Gogola, Poe
+ zdjęcia
+ klimat
+ doskonała nowela "Kropla wody"

Minusy:

- nierówne nowele
- przydługawa nowela "Wurdolak"
- troszkę trąci myszką
- bardzo teatralny
- zero gore - fatalny początek i koniec filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -