Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TEXAS CHAINSAW MASSACRE(remake)

TEXAS CHAINSAW MASSACRE(remake)

Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną (remake)

ocena:8
Rok prod.:2003
Reżyser:Marcus Nispel
Kraj prod.:USA
Obsada:Jessica Biel, Eric Balfour, Andrew Bryniarski, R.Lee Ermey, Lauren German
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.32
Głosów:217
Inne oceny redakcji:
Skaldi - 9
GrzEGOrz - 7
Kinson - 6
Drachu - 6
Molly - 7
Lohikaarme - 6
Ash J. Williams - 7
Krzysztof Gonerski - 8
Carmilla - 6
Skaraś - 8

"The Texas Chainsaw Massacre" to kultowy film, który po 1974 roku spowodował wielki przełom w straszeniu na ekranie. Obraz ten był wyjątkowo realistyczny, posiadał niesamowitą atmosferę, a losy Leatherface i reszty dziwacznej rodzinki o kanibalistycznych skłonnościach, doczekały się kilku kolejnych części. Niestety... ktoś wpadł na dziwny pomysł aby po 29 latach zrobić remake tego klasycznego filmu co jak dla mnie było rzeczą nie do przyjęcia. Reżyserią zajął niejaki Marcus Nispel, dla którego był to debiut na wielkim ekranie. Nowa "masakra" to przede wszystkim kwestia wielkich pieniędzy. Budżet filmu wyniósł 13.000.000$, przy czym drugie tyle wydano na reklamy - dla porównania - jest to kwota stukrotnie wyższa niż pieniądze jakie włożono w produkcję oryginalnej wersji z 1974.

Całość rozpoczyna się od prezentacji czarno-białego filmu dokumentalnego będącego policyjną relacją z miejsca tragicznych zdarzeń, które rozegrały się 20 sierpnia 1973 roku. Właściwa akcja filmu opowiada o piątce młodych ludzi jadących swą furgonetką na koncert do Dallas. Przemierzając pustynne drogi Teksasu, rozbawieni nastolatkowie napotykają się na przerażoną dziewczynę, która nie potrafi wydusić z siebie konkretnego słowa. Nagle, kobieta z niewiadomych przyczyn, wyciąga broń i strzela sobie w głowę. W tym momencie beztroski klimat hipisowskich zabaw mija... cała piątka wpada w panikę próbując szukać w okolicy jakiejś pomocy. Nastolatkowie rozdzielają się, trójka z nich postanawia zaczekać przy swym wozie na szeryfa, a pozostali trafiają do mrocznego domu - domu, który dla większości z nich okaże się grobowcem...

Dużo krwi, krzyków, jęków i ucieczek - tak właśnie przedstawia się remake nowej "masakry". Muzyka jest w porządku, występuje tylko gdzieniegdzie co dodaje unikalnego klimatu, a zarazem jest czymś wyjątkowym w dzisiejszych czasach. Aktorzy także wypadli całkiem nieźle chociaż momentami trudno było mi uwierzyć w ich przerażenie. Niestety zabrakło mi tutaj "dziwactwa" szalonej rodzinki bo w tej odsłonie właściwie tylko Leatherface posiada mordercze skłonności, a pozostali są jedynie tłem i praktycznie (poza osobą szeryfa) nie występują. Akcja toczy się błyskawicznie i nie daje widzowi chwili oddechu. Efekty są lepsze niż w pierwowzorze jednak całość nie posiada już tej oryginalnej atmosfery co dla fanów filmu z 1974 roku (do których się zaliczam) powinno być decydującym elementem w ocenie tego filmu.

"The Texas Chainsaw Massacre 2003" to naprawdę dobry i straszny horror jednak został on stworzony z myślą o wielkich zyskach, a adresowany jest raczej do młodszej części odbiorców. Dla mnie, nowa wersja nie dorównuje oryginałowi przez co wciąż trwam w przekonaniu, że był to kolejny głupi pomysł ludzi z Hollywood. Obawiam się, że przez ten film - młodsi i nieco mniej obeznani horrormaniacy - już nie będą sięgali do pozycji z lat 70-tych sądząc, że nowsze znaczy lepsze. Mimo słów krytyki, polecam tą pozycję wszystkim miłośnikom slasherów!

Screeny

HO, TEXAS CHAINSAW MASSACRE</br>(remake) HO, TEXAS CHAINSAW MASSACRE</br>(remake) HO, TEXAS CHAINSAW MASSACRE</br>(remake) HO, TEXAS CHAINSAW MASSACRE</br>(remake) HO, TEXAS CHAINSAW MASSACRE</br>(remake) HO, TEXAS CHAINSAW MASSACRE</br>(remake)

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dynamiczna akcja
+ dużo Leatherface
+ ciekawe zakończenie
+ zdecydowanie jeden z lepszych slasherów nakręconych w tym wieku

Minusy:

- atmosfera nieco mniej mroczna niż w wersji z 1974r.
- brak "dzwiactw" pozostałych członków kanibalistycznej rodzinki

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -