Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:THING, THE

THING, THE

Coś

ocena:8
Rok prod.:1982
Reżyser:John Carpenter
Kraj prod.:USA
Obsada:Kurt Russel, Wilford Brimley, Richard Masur
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8.06
Głosów:267
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 9
Kinson - 9
Flaco - 9
Flaco - 9
Drachu - 9
GrzEGOrz - 7
Lohikaarme - 9
Ash J. Williams - 9
Carmilla - 8
Skaraś - 9

Utożsamiany często ze środowiskiem twórców gore John Carpenter tak naprawdę nie nakręcił wielu tego typu filmów. Ale pochodzący z 1982 roku krwawy horror "The Thing" obok "Halloween" stanowi najwybitniejsze dokonanie tego twórcy w tymże gatunku. "Coś" to już klasyk.

"The Thing" to remake klasycznego horroru s - f z 1951r. Dodajmy od razu - remake bardzo ciekawy, choć nadal mocno zakotwiczony treściowo w zimnowojennej histerii (której pierwszy "The Thing" był wyrazem). Choć początek lat 80., era Ronalda Reagana , nazywany był czasem "nowej zimnej wojny" (program Wojen Gwiezdnych), to intencją Carpentera było nie tylko oddanie stanu strachu w USA AD 1982. "The Thing" jest rodzajem krwawej przypowieści o mechanizmach rodzenia się w ludziach agresji.

Detonując na terenie Arktyki ładunek wybuchowi norwescy badacze przez przypadek przebudzili "coś" - organizm przebywający od ok. 100.000 lat pod lodem. Niezwykły organizm czekał na swych "odkrywców". Jest to rodzaj pasożyta. Asymiluje komórki żywiciela, po czym tworzy ich kopie i asymiluje się z nimi. Zakażonej jednostki nie odróżnimy do zdrowej, dopóki "wirus" ukryty w tej pierwszej nie poczuje się zagrożony. Rozrywa wtedy żywiciela i jako mutant, stworzony z części ciał poprzednich żywicieli, atakuje kolejne potencjalne ofiary, niepostrzeżenie zarażając nieświadomego niczego osobnika. Powoduje to narastanie psychozy wśród przebywających na tym terenie amerykańskich badaczy. Każdy może być zakażony. Gdy najbardziej władczy z Amerykanów postanawia zbadać, poprzez test krwi, kto jest zakażony, narasta bunt. "Coś" tylko na to czeka. Gdy po krwawej walce z "nosicielami" pozostają tylko dwie osoby nie doznajemy oczyszczenia. Nie mamy żadnej pewności, że pozbyliśmy się "przybysza"("coś" przybyło z kosmosu), ani że ocaleni mężczyźni nie są zakażeni...

Przyznam szczerze, że gdy pierwszy raz obejrzałem ten film nie byłem zachwycony. Raziła mnie zimnowojenna poetyka i pewna anachroniczność fabuły. Jednak kolejne seanse uświadomiły mi, że jest to coś więcej niż polityczny horror. Z dzisiejszej perspektywy widze w tym filmie kolejny wariant teorii Jeana Baudrillarda, dotyczącej niemożliwości rozróżnienia kopii i oryginału. Innymi słowy - nie ma oryginałów, gdyż zastąpiły je identyczne z nimi kopie. Być może w świecie Carpentera nie ma ludzi zdrowych - wszyscy są zakażeni, nawet pozornie ocaleni. I nikt z nas nie może być pewny, że jest jednostką niepowtarzalną. Jesteśmy kopiowalni. Może już jesteśmy kopiami, nosicielami, żywicielami. I w tym kontekście finał, jak i ogólny wydźwięk "The Thing" nie przynosi żadnego ukojenia, lecz głęboko niepokoi.

Trzygroszówki

Sabbath przyznał ocenę 9 i napisał:

"The Thing", którego budżet wyniósł 10mln$, to przede wszystkim wciągająca fabuła, świetne efekty specjalne, niezapomniana atmosfera, klimatyczna muzyka i jedna z lepszych ról w twórczości Kurta Russella. Film stanowi jednocześnie świetny przykład udanego remake'u, który pewnie jeszcze przez wiele lat nie utraci swej młodości. O popularności filmu świadczy także wydana pod tym samym tytułem gra komputerowa, oraz mini-serial kręcony od 2003 roku przy współudziale telewizji Sci-Fiction Channel. Gorąco polecam!

Screeny

HO, THING, THE HO, THING, THE HO, THING, THE HO, THING, THE HO, THING, THE HO, THING, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Klasyk
+ Dużo gore
+ Nastrój
+ Genialna muzyka Ennio Morricone
+ Uniwersalność fabuły

Minusy:

- Stylistka anachronicznego politycznego s-f
- Antypatyczni bohaterowie
- Charakterystyczna dla kina lat osiemdziesiątych kontrowersyjna postawa moralna głównego bohatera (patrz też: "Rambo", "Commando", "Robocop")

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -