Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SALEM'S LOT

SALEM'S LOT

Miasteczko Salem

ocena:7
Rok prod.:2004
Reżyser:Mikael Salomon
Kraj prod.:USA
Obsada:Samantha Mathis, Rob Lowe, Andre Braugher, Donald Sutherland, Rutger Hauer
Autor recenzji:Daleth
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.66
Głosów:44
Inne oceny redakcji:
Kinson - 6

"Miasteczko Salem" jest kolejną ekranizacją powieści Stephena Kinga znanej pod tym samym tytułem. Filmy kręcone na podstawie książek wspomnianego wcześniej autora są przeważnie warte uwagi. Pozycję tutaj omawianą z pewnością zaliczyć można do tych udanych produkcji, gdyż jest to najlepszy film o tematyce wampirycznej jaki powstał ostatnimi czasy.

Ben Mears jest pisarzem, po wielu latach nieobecności wraca do miasteczka Jerusalem, aby uporać się z demonami przeszłości, które męczą go od dzieciństwa, a są związane z Domem Marstenów, w którym spędził najgorsze chwile w swoim życiu. Po przyjeździe na miejsce poznaje w jednym z miejskich lokali Susan Norton, z którą swego czasu prowadził korespondencję, oraz spotyka swego starego nauczyciela Matta Burke'a. Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy do Jerusalem przyjechał Ben, do Domu Marstenów wprowadziło się dwóch tajemniczych jegomości handlujących antykami. Okazuję się, iż przyjazd obcych do miasteczka nie jest dobrym znakiem, gdyż od tego czasu zaczynają nękać Jerusalem dziwne wypadki. Ludzie umierają, a następnie ich ciała znikają z kostnic. Wszystko zaczęło się od zaginięcia jednego z braci Glicków, następnie śmierci drugiego, a zaraz po nich w wyniku tajemniczej epidemii zmarło kilku kolejnych mieszkańców miasteczka. Jedną z ofiar był Mike Ryerson, który umarł w domu Matta po tym jak ten zaprosił go do siebie, gdyż podejrzewał Mike'a o zażycie narkotyków. Dziwne okoliczności śmierci sprawiły, iż nauczyciel zadzwonił do Bena aby ten przyjechał na miejsce wypadku. Od tego momentu Mears wraz z wybranymi mieszkańcami miasteczka podejmuje prywatne śledztwo w celu rozwiązania zagadki tajemniczych zgonów, mających jak przypuszcza Matt, coś wspólnego z wampirami.

"Salem's Lot" jakby nie patrzeć jest bardzo udanym filmem. Trwa około trzech godzin, ale zapewniam każdego kto choć trochę lubi filmy z wampirami i ciekawostki z nimi związane, że nie będzie się nudził. Faktem jest, iż akcja filmu nie ma szybkiego tempa, jednak uważam to za plus, gdyż u cierpliwego widza, lubującego się w nieco innych wampirzych filmach niż "Blade", spotęguje to napięcie. Gra aktorów jest dobra, każdy wykonał swoją robotę z należytym profesjonalizmem. Jeżeli chodzi o efekty specjalne, to tych nie ma w całej produkcji zbyt wiele. Występują tutaj tylko w przypadku zabijania poszczególnych wampirów, a i to uważam za rzecz niepotrzebną, gdyż po pierwsze nie wygląda efektownie, a po drugie psuje realizm filmu. Co do unicestwiania wampirów, to nie rozumiem dlaczego każdy z nich ginie w inny sposób... Muzyka jest ciekawa. Pomaga utrzymywać odpowiedni, tajemniczy nastrój. Nie przeszkadza widzowi w oglądaniu filmu, a pozwala mu się zagłębić jeszcze bardziej w jego świat. Porównując filmowe "Miasteczko Salem" do książkowego muszę powiedzieć, iż omawiana tutaj produkcja nie wypada najgorzej. Wiele faktów z oryginału zostało zmienionych, przez co ktoś kto widział film, a nie czytał książki może śmiało po nią sięgnąć. "Miasteczko Salem" na pewno warto zobaczyć. Jest to horror, który dostarczy nam rozrywki na dłuższy czas.

Screeny

HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wampiry
+ wciągająca fabuła
+ czas trwania filmu
+ dużo ciekawostek związanych z wampirami
+ całkiem udana ekranizacja

Minusy:

- nastawiony bardziej na fanów Kinga i wampirów
- dla niektórych film może okazać się za długi
- akcja rozkręca się stosunkowo wolno co może nudzić osoby lubiące filmy akcji
- efekty specjalne towarzyszące śmierci poszczególnych wampirów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -