Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SALO - 120 DAYS OF SODOM

SALO - 120 DAYS OF SODOM

SALO: 120 Dni Sodomy

ocena:10
Rok prod.:1976
Reżyser:Pier Paolo Pasolini
Kraj prod.:Włochy / Francja
Obsada:Paolo Bonacelli, Giorgio Cataldi, Umberto Paolo Quintavalle
Autor recenzji:Tomasz P.
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:5.49
Głosów:102
Inne oceny redakcji:
Piotr Sawicki - 6
BartX - 1
Lohikaarme - 6

Moralność jest czymś spoza tego świata. Właściwie jest to co Bóg nakazuje, niewłaściwe to czego Bóg zabrania. Moralność jest ważniejsza niż wszystko inne - powiedzmy, uroda albo piękna porcelana - ponieważ stoi za nią wola boska. Kto postępuje niewłaściwie i sprzeciwia się Bogu zostanie ukarany. Zasady moralne nie są po prostu praktycznymi wskazówkami jak dobrze żyć. Są imperatywami, których musimy przestrzegać. Spróbujmy wyobrazić sobie świat, pozbawiony "tradycyjnych" wartości moralnych. Czy można funkcjonować w świecie bez miłości, dobroci, poszanowanie ludzkiej godności, oraz nadziei na lepsze jutro? Zekranizowania takiej sytuacji podjął się włoski reżyser Pier Paolo Pasolini w dramacie Salo,120 dni Sodomy z 1975r.

Akcja filmu rozgrywa się we Włoszech w republice Salo. Ostatnie miesiące drugiej wojny światowej obfitują w poszukiwania atrakcyjnych młodych ludzi. Wybrani spośród nich będą uczestniczyć w nieludzkiej orgii kierowanej przez czterech faszystowskich dostojników. Dygnitarze inspirowani ciągle nowymi opowieściami prostytutek będą torturować, poniżać oraz spełniać swoje najskrytsze, nawet najbardziej chore fantazje erotyczne. Pałac, w którym przebywają młodzi niewolnicy stanie się w piekłem na ziemi. Tak w kilku słowach można streścić film inspirowany powieścią M. D. Sade "120 dni Sodomy".

Sade postawił w swojej książce przykrą, ale nie dającą się łatwo zignorować tezę: jeżeli chodzi o człowieka, to dobro jest tylko gorsetem narzuconym mu przez kłamstwa religii, społeczeństwo, oraz kulturę. Z natury jednak ludzie są zupełnie amoralni; jeżeli tylko nadarzy się okazja, w bezwzględny sposób zaspakajają swoje popędy: rządzę władzy, dominacji, okrucieństwa i przede wszystkim, popęd seksualny. W filmie, faszyści czując nieograniczoną władze traktują swoich poddanych jak zwierzęta. Ustalając chore prawo, obowiązujące w miejscu pobytu więźniów, ludzie stają się zwykłymi psami, z którymi można zrobić wszystko. "Salo" naprawdę przeraża i nie jest dla każdego. To co w filmie szokuje to ukazanie prawdziwego oblicza faszyzmu. Kult nadczłowieka, rasistowskie doktryny często były tylko suchymi teoriami. Podobną sytuacje obserwujemy w "SALO". Pasolini ukazując faszystów jako osoby o skłonnościach homoseksualnych stara się udowodnić, że ludzie którzy głoszą absurdalne idee, w głębi duszy są kompletnym przeciwieństwem swoich teorii. Cała kultura faszystowska w tym filmie została ośmieszona w bardzo drastyczny sposób. Dawno już nie spotkałem się filmem pozbawionym jakichkolwiek wartości moralnych, nasączonym olbrzymią dawką przemocy fizycznej i psychicznej. W tym seksualnym obozie koncentracyjnym dla wybranych, nie ma miejsca na żadną litość. Nie widzę sensu opisywania i analizowania każdej ze scen. Ten film po prostu trzeba zobaczyć, ale uprzedzam, że osoby wierzące w sprawiedliwość, i walkę dobra ze złem, będą zawiedzone. Nawet pozbawieni godności więźniowie donoszą na siebie. Dla mnie osobiście tylko ten fakt może być usprawiedliwiony, ponieważ człowiek w sytuacji bez wyjścia nie zawaha się przed niczym by ratować swoje życie. Całość uzupełnia cicha fortepianowa muzyka wywołujące uczucie zobojętnienia.

Niestety kontrowersyjny reżyser Pasolini nie doczekał premiery i został zamordowany przed wejściem filmu na ekrany. Co skłoniło go do stworzenia tak makabrycznego obrazu? Wydaje mi się, że jedną z przyczyn była jego sympatia do komunizmu i chęć pokazania faszyzmu w krzywym zwierciadle. Drugi powód to zwykła prowokacja, bo czego się można było spodziewać po reżyserze, który chciał aby znaleziono go martwego, ze sterczącym penisem, ze spuszczonymi spodniami poplamionymi białą spermą, pośród zboża zabarwionego krwistoczerwoną posoką. Musisz zobaczyć ten film.

Screeny

HO, SALO - 120 DAYS OF SODOM HO, SALO - 120 DAYS OF SODOM HO, SALO - 120 DAYS OF SODOM HO, SALO - 120 DAYS OF SODOM HO, SALO - 120 DAYS OF SODOM HO, SALO - 120 DAYS OF SODOM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ cały film jest plusem

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -