Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TREMORS

TREMORS

Wstrząsy

ocena:7
Rok prod.:1990
Reżyser:Ron Underwood
Kraj prod.:USA
Obsada:Kevin Bacon, Fred Ward, Finn Carter, Michael Gross
Autor recenzji:Flaco
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.98
Głosów:64
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 7
Kinson - 7
GrzEGOrz - 6
Skaraś - 7

Kiedy piszę te słowa, seria "Wstrząsy" liczy już cztery filmy, serial telewizyjny (Tremors: the series), oraz plany na część piątą. Ma grono oddanych fanów, jednym słowem stała się kultowa. Wszystko to zaczęło się od tego filmu, który postaram się wam tu przybliżyć.

Perfekcja, to małe amerykańskie miasteczko, choć nie, miasteczko to za dużo powiedziane. Jest to raczej kilka domów rozrzuconych wokół jedynej drogi, gdzieś na pustyni w stanie Nevada. Wręcz idealne miejsce, dla wszelkiej maści indywidualistów. Spotkamy tu takich udzi jak, Burt Gummer (Michael Gross) i jego żonę Heather (Reba McEntire), oddanych militarystów oczekujących nowej wojny światowej, czy Earla (Fred Ward) i Vala (Kevin Bacon), dwie miejscowe złote rączki od robót wszelakich. I to właśnie oni w momencie, kiedy w końcu postanawiają opuścić to zapomniane miejsce, pierwsi natkną się, na zło zagrażające ich osadzie. Okaże się, że czekali o jeden dzień za długo z wyjazdem, teraz jest już za późno.

Oglądając ten film, nie mogę się pozbyć porównywania go z "Szczękami" Stevena Spielberga. Oba filmy mają kilka podobnych cech: Miejsce występowania zagrożenia, woda (Szczęki), piasek (Wstrząsy). Same "potwory", także są w pewnym sensie do siebie podobne. Także rodzaj atakowania niczego niespodziewających ludzi w obu filmach jest nieomal identyczny. Podobieństw pomiędzy oboma obrazami, jest znacznie więcej i kolejny atut tego filmu, to właśnie ich odkrywanie. W końcu nie na darmo roboczym tytułem filmu była nazwa "Land Sharks", czyli "Ziemne rekiny". Film to jednak nie tylko zabawa w odnajdywanie powiązań. Więc ludzie, którzy nigdy nie widzieli filmu "Szczęki" (a są tacy?), czy, w ogóle nie orientujących się w gatunku, również nie poczują się zawiedzeni czy zdezorientowani podczas oglądania. Gdyż "Wstrząsy" to naprawdę "wstrząsająca" mieszanka horroru, monster-movie i komedii. Do tego z porządnym aktorstwem, charakterystycznymi postaciami i dobrą muzyką. Jedynym poważnym zarzutem, jaki można wysunąć przeciwko tej produkcji, to brak oryginalności. Jeśli jednak się głębiej zastanowić. To wszystko już widzieliśmy, w różnych konfiguracjach i trudno wymyślić coś nowego. Tym razem elementy składające sie na ten film, zostały tak dobrze złożone, ze nawet ta pewna wtórność materii, nie zakłóca obrazu całości.

Jest to na pewno jeden z najlepszych "monster-movie", jakie powstały w latach 90, XX wieku. Wszystkie elementy, obsada, realizacja, muzyka, zdjęcia, zgrały się w jedną całość. Więc jeśli poddamy się konwencji tego typu filmów, zostawimy na boku logikę i zdrowy rozsądek, to film zaoferuje nam dobrą rozrywkę, a przecież o to chodzi w tego typu filmach. Czyż nie?

Screeny

HO, TREMORS HO, TREMORS HO, TREMORS HO, TREMORS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Obsada
+ Atmosfera
+ Realizacja
+ Muzyka

Minusy:

- "logiczne wpadki"
- W sumie mało oryginalny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -