Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VENOMOUS

VENOMOUS

Grzechotniki

ocena:2
Rok prod.:2001
Reżyser:Fred Olen Ray
Kraj prod.:USA
Obsada:Treat Williams, Mary Page Keller, Hannes Jaenicke
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:2.25
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Tytuł tego filmu brzmi jak najbardziej zachęcająco (w końcu kto nie lubi filmów o wężach?), dodatkowo mamy tu jeszcze Treata Williamsa w głównej roli, a całość reżyseruje zasłużony dla gatunku Fred Olen Ray (choć ukrywa się tu pod nazwiskiem Ed Raymond). Niestety nikt nie pomyślał o tym, że w zespole przydałby się jeszcze jakiś rozsądny scenarzysta.

"Grzechotniki" tylko z pozoru są filmem o wężach. Tak naprawdę to nie one odgrywają tu najważniejszą rolę - liczy się zaraza, którą węże roznoszą a nie sceny ataku (w całym filmie są może ze dwie czy trzy). Sytuacja wyjściowa "Grzechotników" wygląda tak: gady zostają zarażone tajemniczym wirusem dlatego, że armia Stanów Zjednoczonych przeprowadzała na nich swoje eksperymenty. W wyniku napadu na laboratorium wylatuje ono w powietrze a same węże zostają uwięzione pod ziemią. Wystarczy jednak poczekać na najbliższe trzęsienie ziemi żeby pojedyncze sztuki zaczęły wydostawać się na powierzchnię i gryźć niewinnych Amerykanów. Tak jak już napisałem wcześniej, nie ma tu jednak scen zmasowanego ataku węży na ludność pobliskiego miasteczka; twórcy zdecydowali się podejść do tematu "oryginalnie", w związku z czym spod ziemi wyskakuje pojedynczy wąż, rzuca się na wybraną ofiarę, a później zaraza przenosi się już poprzez kontakt ugryzionej osoby z innymi. Krótko mówiąc, połowa miasteczka ląduje w szpitalu po ugryzieniu jednego grzechotnika. Głównym bohaterem filmu jest doktor David Henning (Treat Williams), który musi zacząć współpracować ze swoją byłą żoną - specjalistką od wirusów (Mary Page Keller ), aby uratować choć część zarażonych. Dodatkowy problem pojawia się kiedy o całej sprawie dowiaduje się rząd i wysyła do miasteczka swoje wojsko. Jednak jedynym planem, jaki wojskowi mają na wyjście z sytuacji jest zbombardowanie miasteczka i szybki powrót do domu.

Zupełnie niepotrzebnie autorzy filmu zrezygnowali ze skromnej fabuły typu "węże atakują ludzi" na rzecz historii z nieco większym rozmachem, ale równie wyświechtanej i znacznie mniej interesującej dla prawdziwego fana horroru - kiedy do akcji wkracza rząd i wojsko film zupełnie traci klimat. Główny bohater filmu też nie jest postacią, na jaką można by liczyć w tego typu opowieści - tym bardziej, że gra go znany z wielu "twardych" ról Treat Williams; tym razem, zamiast jak zazwyczaj porażać odwagą, sprawnością i bezczelnością, jego bohater kręci się przez cały film po szpitalu i wymyśla sposoby na opanowanie sytuacji - wpadając w końcu na genialne "Trzeba złapać węża żeby zrobić odtrutkę na ukąszenia!". Jedyną dobrą sceną, w której bierze on udział - i w ogóle jedyną dobrą sceną w całym filmie - jest moment kiedy musi przejść wąską ścieżką pełną grzechotników aby wydostać się z kanałów. Natomiast wszystkie pozostałe sceny, w których biorą udział węże zostały całkowicie zepsute: albo są to sytuacje, które tylko zapowiadają się na krwawe a w końcu do niczego nie prowadzą, albo są te sceny zupełnie nielogiczne (jak ta z wężem w pokoju dziecinnym: bez wahania zagryza on miłego puchatego kotka, ale już śpiące w łóżku dziecko zostawia w spokoju).

Zakończenie filmu pasowałoby bardziej do tradycyjnego filmu sensacyjnego niż do porządnego horroru i nie jestem sobie w stanie wyobrazić, że może ono kogokolwiek usatysfakcjonować. Choć w zasadzie cały film jest tak słaby, że wielkiej różnicy pomiędzy nijakim początkiem i środkiem a nędzną końcówką rzeczywiście można przez przypadek nie zauważyć.

Screeny

HO, VENOMOUS HO, VENOMOUS HO, VENOMOUS HO, VENOMOUS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ mimo wszystko jest tu Treat Williams
+ początek wydaje się minimalnie obiecujący

Minusy:

- schematyczny i nudny scenariusz
- brak ciekawych postaci
- niewykorzystanie grzechotników
- zero napięcia
- fatalna końcówka

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -