Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SLEEPY HOLLOW

SLEEPY HOLLOW

Jeździec bez Głowy

ocena:7
Rok prod.:1999
Reżyser:Tim Burton
Kraj prod.:USA
Obsada:Johnny Depp, Christina Ricci, Casper Van Dien
Autor recenzji:Piekarz
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.37
Głosów:83
Inne oceny redakcji:
Kinson - 9
Drachu - 8
BartX - 6
Molly - 7
Ash J. Williams - 8
Carmilla - 8

Każdy kraj ma swoje legendy i obyczaje. My mamy Smoka Wawelskiego i Króla Popiela, a Amerykanie, historie o miasteczku Sleepy Hollow. Tylko dlaczego, nasze legendy nie mają w sobie nic z grozy, a ich są tak przerażające, że kręcą o nich horrory?

Czasy rozkwitającego romantyzmu. Nowojorski policjant Ichabot Crane, znany ze swojego naukowego podejścia do pracy, zostaje wysłany do małej osady zwanej Sleepy Hollow. Tam ma rozwikłać zagadkę paru morderstw, których ofiary zginęły na skutek dekapitacji. Mieszkańcy wioski są przekonani, że sprawcą morderstw jest tajemniczy „jeździec bez głowy”, który przybywa do nich z samego Piekła. Czy niewierzący w żadne zjawiska paranormalne policjant, rozwikła zagadkę miasteczka i udowodni, że wszelkie niejasności można rozwiązać za pomocą rozumu?

Legenda, którą wyżej w skrócie opisałem, jest bez dwóch zdań równie przerażająca, co i dziwna. Bo czyż można bać się bezgłowego człowieka ?? A no można, a co więcej po obejrzeniu tego filmu nawet trzeba, chociaż na szczęście nie wielu chodzi takich po ziemi. Reżyser, Tim Burton, w wielu swoich utworach ukazuje grozę w swoisty sposób. Ciemności, mgły, zachmurzone niebo czy pustkowia otaczające bohatera są na elementami groźnego, złowieszczego świata przedstawionego. Nie inaczej jest i przy tej produkcji, w której mgła, jesienne liście na ziemi, ogołocone drzewa i sama postać tytułowego jeźdźca nadają filmowemu obrazowi nastroju niesamowitości i niepokojącej niepewności. Sceny, w których ma się pojawić jeździec, są zapoczątkowane tajemniczo brzmiącą dynamiczną muzyką, bądź zupełną ciszą, która potęguję pełne napięcia oczekiwanie na coś przerażającego. Obsada filmu, nie jest może zachwycająca, z wyjątkiem Johnny`ego Deppa, który po raz kolejny błysnął aktorskim talentem oraz bardzo dobrego Christophera Walkena w roli upiornego jeźdźca. Szkoda tylko, że tego drugiego widzimy ciągle......bez głowy. Reżyser w tak interesujący sposób prowadzi filmową intrygę, że pochłania nas nie tylko rozwikłanie zagadki tytułowego bohatera, ale mroczne tajemnice mieszkańców Sleepy Hollow, wcale nie tak niewinnych jakby się mogło zdawać. Mimo tylu zalet, twórcy nie ustrzegli się jednej wady, szczególnie znaczącej dla fana horroru. „Jeździec bez głowy” ma niewielką szanse przestraszyć starych wyjadaczy kina grozy. Prawdziwy strach może natomiast dopaść widzów nie przywykłych do horrorowej poetyki Ale produkcję Burtona śmiało można polecić każdemu spragnionemu rozrywki na wysokim poziomie.

Screeny

HO, SLEEPY HOLLOW HO, SLEEPY HOLLOW HO, SLEEPY HOLLOW HO, SLEEPY HOLLOW HO, SLEEPY HOLLOW HO, SLEEPY HOLLOW

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ bardzo dobra gra Johneego Deppa
+ klimat
+ ciekawość, zagadka i groza w jednym

Minusy:

- nie taki jeździec straszny jak go maluja
- brak ciekawych aktorów ( oprócz Deppa )

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -