Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:STIR OF ECHOES

STIR OF ECHOES

Opętanie

ocena:8
Rok prod.:1999
Reżyser:David Koepp
Kraj prod.:USA
Obsada:Kevin Bacon, Kathryn Erbe, Illeana Douglas, Liza Weil
Autor recenzji:Daleth
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.2
Głosów:35
Inne oceny redakcji:
Kinson - 7
BartX - 6
Molly - 6
Lohikaarme - 7
Skaraś - 6

Hipnoza to zjawisko znane człowiekowi od bardzo dawna. Można je wykorzystywać na wiele sposobów. Nie należy jednak hipnozy traktować jako zabawy, w którą może bawić się każdy, gdyż skutków źle zakończonego seansu nie sposób przewidzieć.

Tom Witzky, mieszkający razem ze swoją żoną Maggie i synem Jake'iem w robotniczej dzielnicy Chicago, prowadzi normalne życie, od czasu do czasu urozmaicane imprezami. Właśnie podczas jednej z sąsiedzkich prywatek, Tom nastawiony negatywnie do wszelkiej maści zjawisk paranormalnych, chcąc dokuczyć swojej szwagierce za wcześniejsze poniżenie, postanawia poddać się seansowi hipnotycznemu. Początkowo siostra Maggie odradza mu tego gdyż Tom jest zdenerwowany, w końcu jednak ulega i seans rozpoczyna się. Po zakończeniu całego "przedstawienia" Tom postanawia wrócić z żoną do domu. Właśnie od tego momentu zaczynają męczyć go różnej maści halucynacje. Na następny dzień Witzky dzwoni do swojej szwagierki i dowiaduje się, iż ta zostawiła jego umysł otwarty na wszelkiego rodzaju kontakty paranormalne. Życie płynie dalej, a Tom coraz bardziej popada w paranoję. Zaczyna słyszeć głosy, a pewnego dnia widzi nawet na wpół przezroczystą zjawę dziewczyny. Jakiś czas później małżeństwo Witzky'ch wybiera się na rozgrywany w ich pobliżu mecz footballowy zostawiając syna Jake pod opiekę pewnej dziewczynie. Tom podczas podróży na stadion jest jakby nieobecny i strasznie niespokojny o los swojego syna. W końcu pchany jakąś niewidzialną siłą, postanawia wrócić do domu i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Okazuje się, że opiekunka razem z dzieckiem znikła. Tom razem z Maggie rozpoczyna pościg. Pchany wewnętrznym instynktem dociera na stację, gdzie jak się okazuje jest porywaczka. Po wyjaśnieniu całej sytuacji Witzky dowiaduje się, iż jest ona siostrą dziewczyny, która zaginęła jakiś czas temu, a którą on widział w swoich halucynacjach. Dlaczego Toma nękają halucynacje i co musi zrobić aby się ich pozbyć dowiecie się oglądając film.

"Stir of Echoes" powstałe na podstawie książki Richarda Mathesona, a nakręcone przez Davida Koeppa jest pozycją którą powinien zobaczyć każdy lubujący się w filmach grozy. Co prawda nie jest to pozycja wybitna, ale jest z pewnością jedną z tych, przy których można miło spędzić czas. Fabuła jest na tyle ciekawa, iż nie powinniśmy się przy "Opętaniu" nudzić. Jednym z plusów tego obrazu jest rewelacyjna gra aktorów, która sprawia, że ogląda się go bardzo przyjemnie. Aktorzy tacy jak Kevin Bacon wcielający się w rolę Toma Witzky'ego czy Kathryn Erbe grająca rolę Maggie zaprezentowali nam w jaki sposób można przekonująco odegrać swoje postacie. Muzyka wykonana przez Jamesa Newtona Howarda jest na dobrym poziomie. Nie zachwyca ale nie jest też męcząca. Jeżeli chodzi o dźwięk to hmmm... rzadko kiedy zdarza mi się zwracać większą uwagę na dźwięki, jakie towarzyszą mi podczas oglądania filmu. Przy pisaniu recenzji "Opętania" grzechem jednak byłoby pominąć ocenę efektów dźwiękowych, gdyż te są rewelacyjne i dzięki nim mamy możliwość odczucia tego co dzieje się w głowie Toma. Jedyną wadą całej produkcji jako horroru jest to, iż można po nim spokojnie zasnąć. Co prawda film posiada wiele strasznych motywów, jednak nie zapadają one w pamięci na tyle długo, aby bać się ich po zakończeniu seansu. Podsumowując, "Stir of Echoes" to dobry, film przy którym można się odprężyć po trudach dnia, gdyż zapewnia on rozrywkę na dobrym poziomie.

Screeny

HO, STIR OF ECHOES HO, STIR OF ECHOES HO, STIR OF ECHOES HO, STIR OF ECHOES HO, STIR OF ECHOES HO, STIR OF ECHOES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ przekonująca gra aktorów
+ rewelacyjny dźwięk
+ niebanalna fabuła

Minusy:

- muzyka mogłaby być ciekawsza
- niski poziom straszenia

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -