Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SURF NAZIS MUST DIE

SURF NAZIS MUST DIE

Surfujący Naziści Muszą Umrzeć

ocena:1
Rok prod.:1987
Reżyser:Peter George
Kraj prod.:USA
Obsada:Gail Neely, Robert Harden, Barry Brenner, Dawn Wildsmith, Michael Sonye, Joel Hile
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:1
Ocena użytkowników:2.85
Głosów:20
Inne oceny redakcji:
Ash J. Williams - 2

Zemsta - uczucie chyba tak stare jak sama ludzkość. Nic dziwnego, że jest to też jeden z najpopularniejszych tematów podejmowanych przez filmowców. Wyjątkiem nie mogą być też niezależne wytwórnie, takie jak np. Troma, która ponosi odpowiedzialność za powstanie niniejszego obrazu

Początek filmu jest intrygujący. Oto bowiem cztery dni przed głównymi wydarzeniami zachodnie wybrzeże Ameryki nawiedza potężne trzęsienie ziemi o sile 8,6 stopni w skali Richtera. Powoduje spore zniszczenia i przynosi śmierć 80'000 ludzi. Mocne prawda... Ale tak naprawdę wcale nie o to w filmie chodzi. Główną bohaterką jest bowiem czarnoskóra matka, która wychowuje swojego jedynego syna. Trzęsienie ziemi niszczy ich dom i muszą przenieść się w inne miejsce. Jakby mało było nieszczęść, w ich życie mieszają się członkowie tytułowej grupy nazistów. Korzystając z ogólnego chaosu terroryzują ocalałych mieszkańców. W końcu dochodzi do tragedii. Gdy czarnoskóry mężczyzna staje w obronie napadniętej na plaży kobiety, ściąga na siebie całą nienawiść nazistów. Jakie są konsekwencje, nietrudno się domyśleć - naziści w odwecie zabijają go. Zrozpaczona matka postanawia się okrutnie zemścić na mordercach syna. Co się dzieje dalej to już najlepiej obrazuje sam tytuł filmu.

Wykonanie... No właśnie, tu dochodzimy do meritum sprawy, a więc do tego co w tym filmie najbardziej szwankuje. A szwankuje w nim prawie wszystko. Od realizacji, przez "kreacje" aktorskie i tak zwane "efekty specjalne", a kończąc na dwóch rodzajach nazistowskich "swastyk". W filmie zazwyczaj są one prawoskrętne (słusznie) ale niekiedy pojawiają się też lewoskrętne. Niby taka drobna rzecz, ale nie przynosi chluby realizatorom. Chyba, że było to zagranie celowe... Czytając co nieco o tym filmie byłem bardzo ciekaw jak zostanie ukazana sekwencja otwierająca, a więc wspomniane już potężne trzęsienie ziemi. Myliłby się ten kto oczekiwałby jakichkolwiek efektów, czy czegoś w tym stylu. Skutki owego trzęsienia zostały przedstawione za pomocą pozlepianych ze sobą obrazów z prawdziwych akcji strażackich oraz kilku scenek, w których widzimy porozwalane drewniane domy. Ale w tym wszystkim najciekawsze jest to, że tak potężne trzęsienie ziemi w ogóle nie uszkodziło dróg ani kwatery głównej surfujacych nazistów... Kolejną rzeczą do której można mieć poważne zastrzeżenia jest aktorstwo. Amatorzy zatrudnieni do tego filmu, zagrali w większości na bardzo niskim poziomie. Ja rozumiem, że nie można wymagać poziomu światowego, jednak jakiś klasę powinni oni prezentować. Jednak najgorsze w tym filmie jest to, że jest niemiłosiernie nudny. Przez zdecydowaną większość czasu na ekranie nie dzieje się absolutnie nic, a jego długość z powodzeniem można by skrócić co najmniej o połowę, bez żadnej straty (a może nawet z zyskiem) dla fabuły. Kolejną denerwującą rzeczą jest fakt, że akcja bardzo często jest przerywana bezsensownymi wstawkami ukazującymi surferów na falach. Ani to ciekawe, ani nic nie wnosi do fabuły, a tylko zapełnia czas. Na sam koniec dodam, że efektów gore i krwi również jest jak na lekarstwo.

"Surf nazis must die" nie sprawdza się ani jako horror ani jako film z któregokolwiek innego gatunku. Na potrzeby tej recenzji jakoś zmusiłem się aby obejrzeć go drugi raz i podczas powtórnego seansu wręcz na siłę starałem się wyszukać coś, co można by zaliczyć na plus. No i w końcu coś znalazłem, a mianowicie długość filmu, która na szczęście wynosi tylko ok. 75 minut. Chociaż i to wystarcza, żeby na pewien czas nabrać awersji do filmów Tromy. Wytwórnia ta ma na swoim koncie produkcje o wiele lepsze niż ta i lepiej nie tracić czasu na tego typu odpadki. Naprawdę trudno go polecać komukolwiek. Fanatycy Tromy pewnie i tak go obejrzą, ale pozostałym radziłbym "Surfujących nazistów" omijać bardzo szerokim łukiem.

Screeny

HO, SURF NAZIS MUST DIE HO, SURF NAZIS MUST DIE HO, SURF NAZIS MUST DIE HO, SURF NAZIS MUST DIE HO, SURF NAZIS MUST DIE HO, SURF NAZIS MUST DIE HO, SURF NAZIS MUST DIE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niezbyt długi ;)

Minusy:

- wszystko, co nie zostało wymienione w plusach

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -