Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GUARDIAN, THE

GUARDIAN, THE

Opiekunka

ocena:6
Rok prod.:1990
Reżyser:William Friedkin
Kraj prod.:USA
Obsada:Jenny Seagrove, Dwier Brown, Carey Lowell, Brad Hall , Miguel Ferrer , Natalia Nogulich , Pamela Brull
Autor recenzji:phibes
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.03
Głosów:40
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 5

Po obejrzeniu filmu "The Guardian" ludzie korzystający z usług opiekunki do dziecka mogą patrzeć ze strachem na zatrudnioną nianię. Mimo, że wydarzenia z filmu nie są może zbyt realne, ale już sam fakt, że ktoś może porwać nasze dziecko (jeśli macie, a jeśli nie to w każdej chwili mieć możecie) wzbudza niepokój i przerażenie. Dlatego zanim postanowicie skorzystać z pomocy opiekunki zastanówcie się kilkakrotnie. Kto wie, kim może okazać się sympatyczna niania z ogłoszenia...

Phil i Kate są małżeństwem mieszkającym w małym mieszkaniu w Chicago. Pewnego dnia pracujący w reklamie Phil otrzymuje dobrze płatną pracę w Los Angeles. Bez namysłu małżeństwo przeprowadza się do Miasta Aniołów. Praca, którą dostał Phil, jest na tyle dobrze płatna, że pozwala parze na wynajęcie luksusowego, zaprojektowanego przez znanego architekta i na dodatek znajdującego się w dobrej dzielnicy domu. Wszystko zaczyna im się układać – na dodatek Kate spodziewa się dziecka, co zwiększa ich szczęście. Narodziny dziecka sprawiają, że pojawia się problem z opieką nad nim. Zarobki Phila wystarczają im na wynajęcie profesjonalnej opiekunki. Po długich zastanowieniach, wybór pada w końcu na Camille – młodą, miłą kobietę, która doskonale umie zajmować się dziećmi. To jednak tylko kamuflaż jej prawdziwej osobowości. Camilla jest bowiem związana z dziwnym kultem starego drzewa znajdującego się w lesie tuż obok wynajętego domu Phila i Kate. Powoli zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie ich przyjaciel architekt, który zobaczywszy na własne oczy, jakim rytuałom oddaje się Camilla, próbował ostrzec małżeństwo przed nią. Na dodatek z Philem kontaktuje się pewna kobieta, która twierdzi, iż kiedyś również skorzystała z usług Camilli, która pod pozorem opieki nad jej dzieckiem, porwała go. Phil nabiera słusznych podejrzeń i wyrzuca Camille z domu. Jednak uwolnienie od opiekunki nie jest takie łatwe. Opiekunka upatrzyła sobie bowiem dziecko Phila i Kate, które jako kolejne ma być złożone w ofierze podczas rytuału w lesie. Rodzice muszą stawić czoła Camilli oraz dziwnym siłom drzemiącym w lesie.

"Opiekunka" to horror "spokojny" – nie dla ludzi, którzy żądni są napięcia jak struna w gitarze, strachu, krwawych scen z udziałem pił mechanicznych…i tu trzeba się zatrzymać, ponieważ nie do końca tak jest. Dlaczego? Ponieważ film może od początku nie rozpieszcza nas większymi emocjami, ale w miarę upływu czasu powoli się rozkręca i sprawia, że z zainteresowaniem śledzimy wydarzenia mimo, iż niczego szczególnego na ekranie nie widzimy. A wracając do krwawych scen z udziałem piły mechanicznej, to w "Opiekunc" będzie scena, która przypomni wam "Evil Dead II" – niestety tylko na chwilę. Strona techniczna filmu prezentuje dobry poziomem podobnie jak aktorstwo i reżyseria. Scenariusz (na podstawie książki Dana Greenburga "The Nanny") i reżyseria to efekt pracy Williama Friedkina, którego znamy z reżyserii takich filmów jak np.: "Egzorcysta", "The Twilight Zone" (jeżeli chodzi o horrory, bo poza nimi Friedkin wyreżyserował kilkadziesiąt filmów w czasie czteredziestoletniej kariery). W obsadzie filmu pojawie się nazwisko Carey Lowell, kilkanaście lat temu grającej jedną z dziewczyn Jamesa Bonda ("License To Kill").
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ma w sobie coś ciekawego
+ reżyser
+ scena przypominająca "Evil Dead"

Minusy:

- ale w zasadzie nic specjalnego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -