Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GRAVE OF THE VAMPIRE

GRAVE OF THE VAMPIRE

Grób Wampira

ocena:3
Rok prod.:1972
Reżyser:John Hayes
Kraj prod.:USA
Obsada:William Smith, Michael Pataki
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:1.75
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

"Grave of the Vampire" to film z 1972 roku. Jak widać nie jest to już najmłodsza produkcja i podczas oglądania jest to widoczne. Jest to jeden z ogromnej ilości powstałych filmów o wampirach. "Grave of the Vampire" jakoś nie wyróżnia się spośród tak wielu podobnych produkcji, na dodatek film ten posiadał bardzo niewielki budżet co niestety jest widoczne na ekranie. Oglądając ten z film z dzisiejszej perspektywy muszę stwierdzić, iż jest po prostu nudny.

Całość rozpoczyna scena podczas ciemnej nocy na cmentarzu. Para zakochanych wyznaje sobie miłość po czym dochodzi do zaręczyn. Po tym fakcie młodzi zaczynaja konsumować związek . Jednak z grobu wstaje wampir Kroft i zabija młodzieńca po czym gwałci dziewczynę. Całą sprawą zainteresowała się policja, jednak nikt nie wierzy w to, iż mógłby to być prawdziwy wampir. Szybko też policjant z taką teorią ginie zabity przez Krofta. W szpitalu okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży. Myśli, że jest to dziecko jej niedoszłego męża i dlatego nie pozwala na usunięcie ciąży. Po narodzinach w domowym zaciszu okazuje się, że dziecko nie chce pić mleka matki. Przypadkowe zajście potwierdza nas w przekonaniu, że jest to dziecko wampira, gdyż pije tylko krew zamiast mleka. Jednak matka się tym nie zraża i wychowuje syna karmiąc go krwią. Na pół człowiek na pół wampir James rośnie na przykładnego obywatela. Jednak po śmierci matki postanawia zemścić się na tym, który dał mu życie – na Krofcie, który jak się okazuje jest kilkuset letnim wampirem znanym także dawniej pod imieniem Croyden. James szuka swego prawdziwego ojca podróżując za nim. Znajduje go na pewnej uczelni, gdzie pod pseudonimem Lockwood prowadzi wykłady. James jest już blisko, jednak w całość wplątuje się pewna kobieta, która trochę komplikuje sytuacją. Czy Jamesowi uda się dopełnić zemsty i zabić Ojca Wampira? Czy aby na pewno jest to dobre posunięcie? Czy nic na tym nie straci?...

Co pierwsze rzuca się w oczy gdy załączymy film to jakość obrazu, która cały czas przypomina nam o dacie powstania filmu – co by nie mówić film ma już ponad ćwierć wieku. Także niski budżet "Grave of the Vampire" daje o sobie znać podczas oglądania. Klimat na początku nawet istnieje, a "starość" produkcji w tym wypadku staje się plusem. Jednak, gdy początkowa scena na cmentarzu minie atmosfera niestety także ulega rozrzedzeniu. Później jest jeszcze jeden moment pełen napięcia, gdy wampir ukrywa się w jednej z piwnic a mieszkanka domu daje się nabrać na stary numer "o chyba usłyszałam jakiś hałas w piwnicy w czasie ciemnej nocy – lepiej sama pójdę sprawdzić co to było". Później klimat stopniowo zanika. Fabuła ma pewne ciekawe chwyty. Na początku myślimy, że będzie to film o detektywie, który będzie się starał unicestwić wampira. Jednak szybko detektyw ginie co całkowicie zmienia obraz rzeczy. Wtedy myślimy już, że film ten będzie o wychowywaniu pół dziecka pół wampira. Jednak szybko negujemy tę myśl, gdyż za niedługi czas dorosły James staje przy grobie matki i on sam zdradza nam na czym będzie polegać dalsza część filmu – na zemście. Jak na rok 1972 jest dość ciekawe i sprytne rozwinięcie fabuły. Niestety jednak to wszystko szybko zaczyna nudzić. Po około 20 minutach resztę oglądałem już na siłę, co gorsza rozwój akcji i ostateczne rozwiązania także nie potrafiły mnie zaciekawić. Ogólnie dla przeciętnego widza horroru z ekranu po prostu wieje nudą. Efektów specjalnych czy gore praktycznie nie ma. Jedynym urozmaiceniem jest to, że wampir ma plastikowe kły, które czasem są zachlapane krwią. Scena maleńkiego nacięcia piersi aby mały wampirek mógł spijać krew jest chyba najbardziej "gore" z całego filmu, jednak przypomina bardziej niewinne skaleczenie niż prawdziwy efekt gore. Na tym kończą się praktycznie jakiekolwiek efekty. Nasz wampir Kroft zabija owszem parę osób, lecz dzieje się to wszystko poza kadrem, a my widzimy tylko narzędzie zbrodni lub słaby efekt końcowy. Efekty dźwiękowe podobnie jak gra aktorów nie są rewelacyjne i delikatnie mówiąc poniżej przeciętnej.

Podsumowując "Grave of the Vampire" na pewno najlepszym filmem o wampirach nie jest. Film przez większość czasu nudzi i nie dzieje się w nim nic ciekawego. Brak efektów i klimatu to także minusy tego filmu. Praktycznie nic w tym filmie nie potrafi zaciekawić i nie jest dobrze wykonane. Dlatego też mogę polecić ten film tylko zatwardziałym miłośnikom kina wampirycznego, reszta omijając "Grave of the Vampire" na pewno niczego nie straci.

Screeny

HO, GRAVE OF THE VAMPIRE HO, GRAVE OF THE VAMPIRE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sprytne przedstawienie fabuły
+ pierwsze 15 min filmu

Minusy:

- nudny
- kiepsko zrealizowany
- brak efektów
- znikoma atmosfera grozy
- charakteryzacja wampira

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -