Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TERROR CREATURES FROM THE GRAVE

TERROR CREATURES FROM THE GRAVE

Terror Kreatury z Grobu

ocena:5
Rok prod.:1965
Reżyser:Massimo Pupillo
Kraj prod.:Włochy / USA
Obsada:Barbara Steele, Walter Brandi, Mirella Maravidi, Alfredo Rizzo,
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Terror Creatures from the Grave” to już dość stary film bo z 1965 roku. Jego reżyserem jest Massimo Pupillo, a film znany jest pod wieloma różnymi tytułami – „Cemetary of the Living Dead”, „Coffin of Terror”, „Five Graves for a Medium” czy “Tombs of Horror”. Czarno-biała produkcja w latach sześdziesiątych mogła być całkiem dobrym filmem, jednak z perspektywy czasu sprawy nie wyglądają już tak „kolorowo”.

Pewien adwokat Albert dostaje list od pana Hauffa, w którym Hauff prosi Alberta aby przyjechał i pomógł mu w sprawie dotyczącej jego testamentu. Widząc, że to pilne Albert od razu na drugi dzień przyjeżdża do posiadłości Hauffów. W wielkim, mrocznym domu zastaje drugą żonę Hauffa – Cleo i córkę – Corinne. Od nich dowiaduje się, że pan Hauff nie żyje od roku, a za 2 dni przypada dokładnie pierwsza rocznica jego śmierci. Hauff był szanowanym doktorem w wiosce, jednak miał swoją teorię, dotyczącą piętnastowiecznej plagi. Twierdził, że na terenie jego posiadłości zakopano „tych co roznosili plagę”, a ich ręce przed śmiercią odcięto. W końcu poświęcił się temu całkowicie i zaczął zajmować się tylko i wyłącznie tą sprawą. W końcu został uznany w wiosce za dziwaka, przez co stracił szacunek i uznanie. Albert wraz z aktualnym doktorem zaczęli interesować się bliżej tą sprawą. Okazało się, że świadkowie śmierci Hauffa, którzy spisali protokół jego śmierci zaczęli ginąć po kolei. Piąty świadek jest w niebezpieczeństwie, jednak owego wieczoru rok temu był tam ktoś jeszcze – ogrodnik Kurt, który bezgranicznie uwielbiał swego pana. Czy Hauf rzeczywiście zginął?.. Czy jest to ty jego zemsta?... Co wydarzyło się feralnego wieczoru rok wcześniej?...

Film jak na czarno białą produkcje prezentuje się całkiem ciekawie. Dodaje to mu takiej specyficznej atmosfery, którą da się odczuć podczas oglądania. Klimat należy do najmocniejszych stron tej produkcji. Mamy upiorny dom z przeszłością, tajemnicze zgony, motyw zemsty jak i miłości – typowe dla filmów z tego okresu. To wszystko współgrano doskonale z ciekawą warstwą muzyczną. Grzmoty i błyskawice pojawiają się w odpowiednich momentach tworząc odpowiedni nastrój. Komentarze Alberta również dodają specyficznej atmosfery. Jednak to wszystko przypomina bardziej dzieła Hitchocka niż rasowy horror. Brakuje tu większej ilości napięcia, gdyż całość trochę przypomina opowieść detektywistyczną, która przez dużą część filmu przynudza. Na końcu oczywiście wszystko ulegnie wyjaśnieniu, jednak finalne sceny pozostawiają niedosyt i zdziwienie, że w taki sposób się to zakończyło – zakończenie jest według mnie trochę naiwne i tyle. Brak akcji jest największym mankamentem tego filmu – przez prawie godzinę trwanie filmu nic ciekawego się nie dzieje – oglądamy próby wyjaśnienia tajemnicy przez Alberta i doktora. Efekty jak na lata 60-siąte są wykonane bardzo dobrze, jednak jak we wszystkich tak starych produkcjach nie ma ich za wiele.

Podsumowując „Terror Creatures from the Grave” nie jest filmem złym, jednak nie mogę powiedzieć, że jest też bardzo dobry. Z perspektywy czasu nie sprawdza się już jako horror – bardziej jako thriller w stylu Hitchocka lub coś w tym rodzaju. Ten film z pewnością nie jest dla fanów wartkiej akcji i efektów gore. Ogólnie rzecz biorąc film ten powinien się spodobać fanom starych klasycznych horrorów/thrillerów, którzy klimat stawiają sobie na pierwszym miejscu. Jeśli lubisz takie stare, klimatyczne produkcje z wyraźnie zarysowaną intrygą ten film jest dla Ciebie, jeśli wolisz bardziej współczesne kino grozy to odpuść sobie ten film.

Screeny

HO, TERROR CREATURES FROM THE GRAVE HO, TERROR CREATURES FROM THE GRAVE HO, TERROR CREATURES FROM THE GRAVE HO, TERROR CREATURES FROM THE GRAVE HO, TERROR CREATURES FROM THE GRAVE HO, TERROR CREATURES FROM THE GRAVE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ mroczny klimat
+ upiorny dom
+ warstwa dźwiękowa

Minusy:

- momentami przynudza
- naiwne zakończenie
- mozolnie rozwijająca się akcja
- z perspektywy czasu nie sprawdza się już jako rasowy horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -