Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BOOGEYMAN, THE

BOOGEYMAN, THE

Straszydło

ocena:9
Rok prod.:1980
Reżyser:Ulli Lommel
Kraj prod.:USA
Obsada:Suzanna Love, John Carradine , Nicholas Love ,
Autor recenzji:Pig Killer
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:5.76
Głosów:21
Inne oceny redakcji:

"The Boogeyman" to film nakręcony w roku 1980. Reżyserii podjął się Ulli Lommel. Co ciekawe, mężczyzna jest Niemcem, ale polskiego pochodzenia - urodził się w Sulęcinie, w Lubuskim. Filmu tego nie należy mylić z dziełem pod tym samym tytułem, lecz opartym na podstawie nowelki Stephena Kinga "Czarny Lud" pochodzącej ze zbioru "Nocna zmiana".

Dzieciństwo Jake’a i Lacey nie należało do wymarzonych. Ich matka była alkoholiczką i często urządzała w domu burdy. Pewnego dnia przyprowadziła do domu swego kochanka. Ów brutalny typ, widząc dwójkę dzieci podglądającą jego harce przez okno przywiązuje do łóżka sznurami starszego Jake’a. Lacey tylko patrzy na całe zajście. Jednak siostra nie zostawia brata w potrzebie. Przecina powrozy i oddaje bratu nóż. Chłopak zakrada się do sypialni matki i zabija jej kochanka. Mija dwadzieścia lat. Nasze rodzeństwo to już dorośli ludzie. Lacey założyła rodzinę i wydaje się być szczęśliwa. Jednak owe wydarzenia sprzed dwudziestu lat wywarły zbyt duże piętno na psychice Jake’a. Chłopak zamknął się w sobie i od owej feralnej nocy nie powiedział słowa. Wkrótce sielski spokój panujący na farmie zostaje zakłócony. Lacey zaczyna mieć dziwne sny dotyczące zmartwychwstającego kochanka jej matki. Mąż zabiera ją do psychoanalityka - dr.Warrena. Lekarz zaleca odwiedzić domostwo, w którym rozegrała się tragedia. Dziewczyna musi powrócić w ten sposób do czasów dzieciństwa i oswoić się z ukrytymi lękami. Gdy tylko kobieta wchodzi do pokoju, w którym rozegrała się cała tragedia w lustrze widzi kochanka jej matki. Mężczyzna powrócił, a jego duch zamknięty jest w lustrze. W panice bohaterka rozbija lustro. Jednak jej mąż nie wierzy jej - upiera się, aby zabrać rozbite zwierciadło na ich farmę i tam je poskładać. Gdy tylko tego dokonuje w pobliżu farmy zaczynają się dziać zagadkowe rzeczy. Giną zupełnie przypadkowi ludzie. Za wszystko odpowiedzialny jest blask owego lustra, w którym zamknięta jest dusza "Boogeymana". Gdy tylko ktoś znajdzie się w zasięgu owego lśnienia, ginie w tajemniczych okolicznościach. Teraz duch pragnie zemścić się na znienawidzonym rodzeństwie. Chce wyrównać długi i zabić bohaterów...

"The Boogeyman" to film bardzo dobry. Fabuła jest ciekawa i nietuzinkowa. Na duży plus zasługuje ciekawa atmosfera, którą przepełnione jest dzieło Ulli Lommel. Specyficzny klimat lat osiemdziesiątych oraz mroczna historia opowiedziana w filmie stworzyły ciekawą mieszankę. Początek może wydawać się trochę nudny i monotonny. Jednak od momentu, gdy tytułowy "Boogeyman" zaczyna zbierać swe śmiertelne żniwo akcja nabiera rozpędu i wciąga. W produkcji tej nie ujrzymy zbyt wielu bardzo krwawych scen. Przy tworzeniu tego obrazu postawiono prze wszystkim na tajemniczość i zagadkowość wydarzeń. Jednak, gdy dane jest nam ujrzeć takowe momenty są one wykonane bardzo dobrze. Do pozytywnego wrażenia, jakie wywiera całość dochodzi oryginalna muzyka. Ścieżka dźwiękowa jest bardzo dobrze dopasowana do wydarzeń, które widz śledzi na ekranie. Nadaje ona całości bardzo dobrego klimatu, który naprawdę zasługuje na dużą pochwałę. Gra aktorów także nie należy do najgorszych. Warto zaznaczyć, że w rolę dr.Warrena wcielił się John Carradine - świetny aktor z ogromnym doświadczeniem i dorobkiem filmowym.

Podsumowując "The Boogeyman" jest filmem nietuzinkowym . Warto go obejrzeć, gdyż dostarcza niezapomnianych wrażeń i posiada specyficzną atmosferę. Całość zasługuje na mocną czwórkę z plusem. Nie jest to produkcja perfekcyjna, gdyż takich nie ma. Jednak jest to film wybiegający znacznie ponad przeciętną, a czas spędzony na obejrzenie go nie będzie czasem straconym.

Screeny

HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ fabuła
+ muzyka
+ pomysł na scenariusz

Minusy:

- praktycznie trudno się doszukać jakichkolwiek minusów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -