Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BELOW

BELOW

Ciśnienie

ocena:5
Rok prod.:2002
Reżyser:David Twohy
Kraj prod.:USA
Obsada:Bruce Greenwood, Mathhew Davis, Olivia Williams, Holt McCallany, Scott Foley
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5.73
Głosów:51
Inne oceny redakcji:
BartX - 6
Skaraś - 6

Nawiedzone gotyckie zamczysko, czy porzucona pośród leśnych ostępów ponura chata to ulubione miejsca sił nieczystych, które ku uciesze widzów psują obiecująco zapowiadający się weekend bohaterów w nie jednym horrorze. Niestety, temat dość szybko uległ gatunkowemu skostnieniu, a potencjał straszenia odbiorcy wyczerpaniu. Nic też dziwnego, że potrzeba nowych atrakcyjnych scenerii dla przerażających filmowych historii zaprowadziła twórców do sięgnięcia po nawiedzone samochody, statki, pojazdy kosmiczne, a nawet …łodzie podwodne. Ten ostatni przykład to przypadek dzieła Davida N. Twohy`ego pt "Below" ("Ciśnienie")

Film rozpoczyna się jak typowe wojenne kino marynistyczne. Jest rok 1943, okręt podwodny USS "Tiger Shark" przemierza głębiny Atlantyku w poszukiwaniu niemieckich U-botów. Zamiast jednak wroga natrafia na trzech rozbitków ze storpedowanego brytyjskiego statku szpitalnego - jednym z nich jest pielęgniarka. Członkowie załogi przyjmują ten fakt z nieukrywanym niepokojem: kobieta na pokładzie zwiastuje nieszczęście. Niemądry przesąd wkrótce daje o sobie znać. Okręt traci zdolność wynurzania i wszyscy stają przed groźbą utraty tlenu. Na powierzchni hitlerowski niszczyciel zawzięcie poluje na swą ofiarę przy pomocy bomb głębinowych, torped i wymyślnych stalowych lin z hakami. W dodatku pasażerka zaczyna wykazywać kłopotliwe zainteresowanie przyczynami tajemniczej śmierci kapitana Wintersa, dowódcy okrętu. Czy marynarzy z "Tiger Shark" może spotkać coś jeszcze gorszego ? Okazuje się, że tak …siły nadprzyrodzone.

Scenariusz "Ciśnienia" podpisał, obok dwóch innych autorów, także Darren Aronofsky, kultowy reżyser "Pi" i "Requiem dla snu", specjalista od przejmujących i wnikliwych portretów ludzi zatracających się w obłędzie. Klaustrofobiczne zamknięcie bohaterów filmu w wąskim kadłubie łodzi podwodnej, przytłoczonej hektolitrami lodowatego oceanu, z czającym się dookoła zagrożeniem stwarzało doskonałą okazję do odmalowania sugestywnego obrazu ludzi postawionych w sytuacjach ekstremalnych. A przecież utrata tlenu i wzrost poziomu chloru w powietrzu wywołuje halucynacje. Czy niepokojące zjawiska są wynikiem choroby ciśnieniowej? Czy też duch kapitana mści się za swój tragicznie zakończony los ? Obiecująco brzmiące pytania, które nie znajdują, niestety, zadawalającego rozwiązania.

Twohy straszy konwencjonalnie: dziwnymi dźwiękami i odgłosami zmarłych, nagle zapadającymi ciemnościami, cieniami snującymi się po pokładzie, a nawet komputerowo generowaną zjawą. A jednak grozy w tym wszystkim tyle co wody w kałuży. Niejednoznaczność położenia bohaterów i tajemnica spowijająca historię okrętu gubią się w nieskładnych wątkach prowadzących donikąd. Napięcie zaś lokuje się na poziomie średniej persykopowej. Efekt końcowy jest więc taki, że przestaje nas obchodzić, czy to widmo kapitana krąży po łodzi, czy to tylko zwidy nie dotlenionej i zestresowanej załogi.

Na szczęście nie wszystko utonęło w ogranych schematach (np. największy "twardziel" okazuje się najmniej odporny na działanie "złego") i niejasnych motywacjach filmowych postaci (zwłaszcza mściwy duch kapitana ma z nią problemy). Gra aktorska prezentuje przyzwoity poziom, stylowe mroczne zdjęcia Iana Wilsona i inteligentnie stosowane efekty dźwiękowe ( duże wrażenie robi samoczynne włączenia się patefonowej płyty z ulubioną piosenką kapitana w momencie, kiedy wymagane jest zachowanie kompletnej ciszy) to wszystko świadczy o profesjonalnym podejściu twórców do realizacyjnej roboty. Ale co z tego, skoro scenariuszowy fundament chybocze się i grozi zawaleniem.

Wydaje się, że przyczyna niepowodzenia tkwi w zbyt zachłannym i niekonsekwentnym łączeniu stylistyki filmu wojennego i grozy. Gatunkowe mieszanki to trudna sztuka, choć w przypadku powodzenia, dające interesujące rezultaty. Tym razem jednak się nie udało. Może gdyby twórcy "Ciśnienia" mogli skorzystać z nie pozbawionej swoistej głębi refleksji mojego znajomego, który zwykł mawiać: "bo nieumiejętnym mieszaniu, kac tylko", efekt końcowy byłby o wiele bardziej zadawalający.

Screeny

HO, BELOW HO, BELOW HO, BELOW HO, BELOW

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ profesjonalna realizacja
+ gra aktorów

Minusy:

- scenariusz, którego nie ratuje nawet nazwisko Darrena Aronofskyego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -