Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WIZARD OF GORE

WIZARD OF GORE

Wizard of Gore

ocena:3
Rok prod.:1970
Reżyser:Herschell Gordon Lewis
Kraj prod.:USA
Obsada:Ray Sager, Judy Cler, Wayne Ratay, Phil Laurenson, Jim Rau
Autor recenzji:TSR
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:4
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Herschell Gordon Lewis w drugiej połowie lat 60 zrobił sobie przerwę od kręcenia horrorów. Stworzył w tym czasie m.in. kilka dramatów oraz komedii. Dość szybko powrócił jednak do tego, co wychodziło mu najlepiej. W 1968 roku nakręcił film Wizard Of Gore, który to został wydany dopiero w 1970. W ten oto sposób widzowie mogli obejrzeć kolejną krwawą produkcję "Ojca Chrzestnego Gore".

Montag The Magnificent, taki pseudonim nosi niezwykły magik, iluzjonista o umiejętności wprowadzania ludzi w stan hipnozy. Podczas pierwszego niezwykłego pokazu, który widzimy, przecina wybraną z widowni dziewczynę na pół, wykorzystując do tego piłę mechaniczną. Nie jest to żadna sztuczka. Widownia, zahipnotyzowana przez magika, nie widzi, co tak naprawdę dzieje się na scenie. Po skończonym pokazie dziewczyna cało z niej schodzi i wszyscy biją brawo, zachwycając się niezwykłymi umiejętnościami iluzjonisty. Jednak jeszcze tego samego wieczoru dziewczyna umiera w restauracji od dokładnie takich samych obrażeń, jakich doznała w trakcie pokazu. Policja w żaden sposób nie może połączyć śmierci kobiety z osobą magika. Wyczynami Montaga interesuje się natomiast pewna młoda dziennikarka lokalnej stacji telewizyjnej, Sherry Carson. Zaprasza go ona nawet do swojego programu. Tymczasem Montag kontynuuje swoje działania sceniczne na kolejnych ochotniczkach m.in. wbijając jednej metalowy kołek w głowę, przedziurawiając inną za pomocą obrabiarki, czy wkładając dwóm następnym miecze do gardeł. Wszystkie one giną po kilku godzinach. Z czasem, na trop mordercy wpada narzeczony Sherry, Jack. Postanawiają oni zdemaskować Montaga podczas programu na żywo, w którym ma on wystąpić.

Film Lewisa ukazuje pewien problem dotyczący ludzkości. Już na samym początku Montag wygłasza przemówienie, w którym przypomina, iż ludzi od dawien dawna fascynowała przemoc i tortury. Wspomina przy tej okazji chociażby o krwawych walkach gladiatorów, którymi zachwycali się Rzymianie. W trakcie filmu widzimy niewzruszoną widownię, która wymieniając między sobą z radością uwagi, obserwuje dziejące się parę metrów od nich dantejskie sceny. Obrazuje to współczesnych widzów pozostających często obojętnymi wobec ukazywanej im przez media agresji i wszechobecnego zła. Pod tym względem Wizard Of Gore pozostaje aktualny nawet do dziś.

Od strony technicznej jest to film bardzo słaby. Sceny gore, mimo iż liczne, nie wytrzymują próby czasu. Obrzydzić mogą jedynie tych widzów, dla których będzie to pierwszy film tego typu. Dla pozostałych, efekty będą rozczarowującym elementem filmu. Ogólnie produkcja ta jest bardzo nudna. Akcja toczy się powoli. Obserwujemy te same sceny po kilka razy a przemowy Montaga przed każdym pokazem, w połączeniu z nużącą muzyką, mogą uśpić mniej wytrwałych widzów. Występują tu typowe dla filmów Lewisa: umowność sytuacji oraz fatalne aktorstwo. Ray Sager w roli Montaga jest zupełnie nieprzekonujący. Do negatywnych elementów należy doliczyć jeszcze kiepską charakteryzacje głównej postaci oraz nijaką końcówkę.

Opierając się na takim pomyśle, jaki został wykorzystany w Wizard Of Gore, można było stworzyć dzieło, po którym każdy bez wyjątku bałby się zostać ochotnikiem w trakcie pokazu iluzjonisty. Niestety pomysł został zmarnowany przez fatalne wykonanie i trzeba mieć sporo cierpliwości żeby przebrnąć przez całe 95 minut trwania filmu.

Screeny

HO, WIZARD OF GORE HO, WIZARD OF GORE HO, WIZARD OF GORE HO, WIZARD OF GORE HO, WIZARD OF GORE HO, WIZARD OF GORE HO, WIZARD OF GORE HO, WIZARD OF GORE HO, WIZARD OF GORE HO, WIZARD OF GORE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Ukazuje ważny problem społeczny
+ Interesujący pomysł

Minusy:

- Nużący
- Wykonanie scen gore
- Kiepskie: muzyka, aktorstwo, charakteryzacja
- Nijakie zakończenie
- Ani nie straszy, ani nie obrzydza.

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -