Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SPONTANEOUS COMBUSTION

SPONTANEOUS COMBUSTION

Spontaneous Combustion

ocena:2
Rok prod.:1990
Reżyser:Tobe Hooper
Kraj prod.:USA
Obsada:Brad Dourif, Cynthia Bain, Lisa Wilcox, Jon Cypher, Dr.Marsh, William Prince, Lew Orlander, Melinda Dillon, Nina Dey Young
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:5
Głosów:1
Inne oceny redakcji:
Paranoid Android - 1

"Teksańska masakra piłą łańcuchową" z 1974 roku była i jest filmem genialnym, zrealizowanym w doskonały sposób. Tobe Hooper zaś to człowiek legenda, który na stałe wpisał się w poczet największych reżyserskich sław kina grozy. Tym bardziej dziwi, że spod jego ręki wyszła taka szmira.

Młoda para zostaje wybrana jako "pierwsza atomowa rodzina". Wojsko organizuje eksperyment i zamyka ich na kilka miesięcy w specjalnym bunkrze, detonując następnie ładunek atomowy. Po upływie wymaganego czasu, mężczyzna i kobieta wychodzą z pomieszczenia i wracają do codziennego życia. Eksperyment się powiódł, choć jak się później okaże - tylko z pozoru. Wkrótce kobieta zachodzi w ciążę i rodzi chłopczyka, któremu dają na imię Sam. Wkrótce po tym ważnym wydarzeniu rodzice dziecka z niewyjaśnionych powodów ulegają samozapłonowi, a ich ciała zostają zwęglone. Po latach Sam, który zdążył się wtopić w szarą codzienność odkrywa swe niezwykłe zdolności. Z jego rąk i nóg zaczyna buchać ogień, wyzwalając ogromną moc. Powracają też jego mroczne wspomnienia i burzliwa przeszłość jego rodziców. Zaczynają także ginąć ludzie. Czy ktoś powstrzyma szaleńca strzelającego ogniem ?

Powiedzmy to otwarcie - ten film Hooper`owi kompletnie się nie udał. Zniżył się nim do bardzo niskiego poziomu. Akcja nie nabiera odpowiedniego tempa i przez całą projekcję towarzyszy nam nastrój znużenia. Każda scena została wykonana jest bez polotu, a aktorstwo prezentuje się mizernie, co jeszcze bardziej pogłębia rozczarowanie. Efekty specjalne są żenująco słabe. Niemal wszystkie morderstwa wyglądają tak samo, a ofiary giną w ten sam sposób - zamieniając się w ognistą kulę. Szkoda, że ów ogień wygląda, jakby ktoś w kadr wkleił zwykłą animację. Tobe Hooper starał się nadać "Spontaneous Combustion" mroczną atmosferę i klimat, co poczyści mu się udało i jest to jedyny atut tej niefortunnej produkcji. Lecz to na reżysera tej klasy co twórca "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" stanowczo za mało.

Nie polecam nikomu, ponieważ obejrzenie "Spontaneous Combustion" skutkuje jedynie maksymalną nudą i rozgoryczeniem. Szkoda, że film dumnie reklamuje się nazwiskiem Hoopera i hasłem: "Dzieło twórcy "Poltergeista" i "Texas Chainsaw Massacre". Oprócz tego, że mocno nadwyręża reputację reżysera, okazuje się być także nikczemnie zastawioną pułapką, w którą wpadnie każdy, oczekujący (po ujrzeniu obsady) dobrego kina. Jedyną postacią, która broni się w tej produkcji - jest Brad Dourif.

Trzygroszówki

Paranoid Android przyznał ocenę 1 i napisał:

Film jest bardzo śmieszny jak na horror. Maksymalny gniot. Szkoda czasu.

Screeny

HO, SPONTANEOUS COMBUSTION HO, SPONTANEOUS COMBUSTION HO, SPONTANEOUS COMBUSTION HO, SPONTANEOUS COMBUSTION

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Brad Dourif

Minusy:

- Fatalne efekty specjalne
- NUDA !
- Kiepscy aktorzy
- I cała reszta

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -