Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SOULKEEPER

SOULKEEPER

Soulkeeper

ocena:4
Rok prod.:2001
Reżyser:Darrin James Ferriola
Kraj prod.:USA
Obsada:Rodney Rowland, Robert Davi, Michael Ironside, Brad Dourif, Karen Black
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

"Soulkeeper" – jest to w miarę nowa produkcja z 2001 roku. Jest to połączenie komedii, horroru, kina akcji, thrilleru i jeszcze kilku gatunków. Ale jak to często bywa jeśli cos jest do wszystkiego to jest do niczego. I podobnie rzecz ma się z tym filmem, mały budżet z połączeniu z mieszaniną gatunków nie jest gwarancją dobrego filmu, a w większości przypadków jest wręcz odwrotnie...

Dwoje średnio rozgarniętych złodziejaszków – Corey i Terrance traci swojego głównego klienta, który na zlecenie kazał im kraść różne rzeczy. Nasi bohaterowie są załamani tą sytuacją, gdyż stracili główne źródło swego utrzymania. Postanawiają, jak przystało na porządnych ludzi, zalać smutki w pobliskim barze. Tam poznają 2 piękne kobiety, które zadają im dość dziwne pytania, a na koniec prowadzą dzielnych bohaterów do tajemniczego Pascala. Jak się okazuje Pascal chce skorzystać z usług Corey’a i Terrance’a. Opowiada im biblijną opowieść o wskrzeszeniu Łazarza przez Jezusa. Legenda głosi, że kamień dotknięty wtedy przez Jezusa ma moc sprowadzania dusz z powrotem na ziemię. W szczególności problem dotyczy złych dusz, które błąkają się w czeluściach piekielnych. Pascal chce aby znaleźli dla niego ten kamień. Nasi dzielni "zdobywcy" przyjmują to dość specyficzne zlecenie poparte sowitą zapłatą. Pascal daje im na początek jedną wskazówkę – grób pana o nazwisku Finch, w którym znajdują kolejną wskazówkę. Kierują się w miejsce na mapie, gdzie natrafiają na kult wyznawców niejakiego Magusa. Okazuje się, że Magus jest antychrystem, który od wieków przejmuje kontrolę nad słabymi i grzesznymi duszami. Posiada on kamień Łazarza i w świecie grzechu w jakim żyją nasi bohaterowie zdobył już wielką moc i antychryst jest bliski przejęcia kontroli nad światem. Nasi bohaterowie muszą pokonać Magusa i zniszczyć kamień. Czy się im uda...?

Film praktycznie od pierwszych minut pokazuje czego można się po nim spodziewać. Komedia przygodowa połączona z filmem akcji przeplatana elementami horroru. Na nieszczęście elementów horroru właśnie jest tu najmniej. Całość przypominała mi raczej film w klimatach Scooby Doo, tyle że dla bardziej dojrzałych widzów. Dodatkowo motyw odwiecznej, manihejskiej walki dobra ze złem, światłości z ciemnością – oklepany i dość często spotykany w horrorach. Na szczęście w tej produkcji nie prezentuje się on tak bardzo tragicznie, gdyż ukoloryzowany jest humorem przesympatycznej pary głównych bohaterów. I tu należą się brawa za doskonale dobranie aktorów. Sytuacje w jakich się znajdują Terrence (Kevin Patrick Walls) i Corey (Rodney Rowland) oraz ich komentarze nie raz spowodowały uśmiech na mojej twarzy. Sam scenariusz jest tak ułożony aby film w głównej mierze bawił widza. I tak też się sprawdza rozrywka przygodowa a nie żaden horror. Na darmo szukać w tym filmie scenerii rodem z rasowych horrorów. Co prawda ujrzymy tu cmentarzyska, tajemnicze pomieszczenia, a nawet wyznawców kultu, ale to wszystko pokazane jest w taki "rozrywkowy" sposób z horrorem mało mający wspólnego. Zachowanie i rozmowy głównych bohaterów w kreowaniu atmosfery grozy również z całą pewnością nie pomogą. Efekty natomiast są bardzo dobre, jednak jak to często bywa w filmie niskobudżetowym jest ich mało. Może to i lepiej gdyż twórcy postanowili postawić na jakość a nie ilość. I to im w miarę wyszło. Co prawda sama postać potwora nie jest może najlepsza i bądźmy szczerzy nie przestraszy dorosłego widza.

"Soulkeeper" – po tym filmie nie spodziewajcie się niczego nadzwyczajnego. Średnio udane połączenie komedii, filmu przygodowego i horroru – jest sporo gorszych tego typu filmów, ale jest też cała rzesza lepszych. Sprawna realizacja i dużo humoru są największymi plusami tego filmu – reszta stoi na dość przeciętnym poziomie. Rozrywka przygodowa z elementami horroru – według mnie te słowa najlepiej charakteryzują ten film.

Screeny

HO, SOULKEEPER HO, SOULKEEPER HO, SOULKEEPER HO, SOULKEEPER HO, SOULKEEPER HO, SOULKEEPER HO, SOULKEEPER HO, SOULKEEPER HO, SOULKEEPER HO, SOULKEEPER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sprawna realizacja
+ dwójka głównych bohaterów
+ humor

Minusy:

- nie sprawdza się jako horror
- mało efektów
- momentami zamotana fabuła

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -