Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TOMMYKNOCKERS, THE

TOMMYKNOCKERS, THE

Stukostrachy

ocena:3
Rok prod.:1993
Reżyser:John Power
Kraj prod.:USA / Nowa Zelandia
Obsada:Jimmy Smits, Marg Helgenberger, John Ashton, Allyce Beasley, Robert Carradine, Joanna Cassidy, Annie Corley
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:5.08
Głosów:13
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 4
Kamiko - 3
Skaraś - 7

Ostatnimi czasy zdarza mi się często sięgać po ekranizacje prozy samego mistrza Stephena Kinga. Wcześniej jakoś dziwnym trafem omijałem je szerokim łukiem, wychodząc z założenia, że wpierw należy poznać książkę i dać upust własnej wyobraźni po to aby później skonfrontować swoje wyobrażenia z obrazem na ekranie. W przypadku "Stukostrachów", skuszony trailerem, zrobiłem wyjątek. I do tej pory żałuję...

Małe miasteczko Haven w jakimś zapomnianym zakątku USA z dnia na dzień staje się areną niecodziennych wydarzeń. Bobbi Anderson podczas spaceru z psem znajduje w lesie dziwny obiekt - wyglądający jak kamienne bloki i mieniący się dziwnym zielonym światłem. Postanawia wydobyć go z ziemi, jednak w miarę upływu prac okazuje się, że jest on bardzo rozległy. Niestety Bobbi nie zauważa, że kiedy coraz bardziej angażowała się w sprawę świecącego obiektu w lesie, w jej życiu zaczęły działać tajemnicze siły. Nasza bohaterka odkrywa w sobie niespotykane pokłady energii i pomysłowości - konstruuje dziwne wynalazki, a nawet zaczyna słyszeć myśli innych ludzi. Z czasem wpływ tajemniczego leśnego obiektu zaczyna rozszerzać się na innych mieszkańców Haven, aż w końcu jedynym, który w pełni kontroluje sytuację, zostaje partner Bobbi - Jim 'Gard' Gardner (w tej roli zobaczymy Jimmy'ego Smitsa) - poeta alkoholik. Szybko okazuje się, że za prezent w postaci ponadnaturalnych mocy przyjdzie słono zapłacić... Co kryje się pod ziemią i jaki będzie finał tej historii, przekonasz się oglądając film.

Z ogromnym żalem musze przyznać, że Stephen King nie ma szczęścia do ekranizacji swoich powieści - na palcach jednej ręki można wyliczyć te naprawdę udane. "Stukostrachy" z całą pewnością do nich nie należą. Pomimo obiecującej obsady aktorskiej, solidnego budżetu blisko trzygodzinny film jest nudny jak flaki z olejem. Nie ratują go nawet wiarygodne kreacje aktorskie, czy atmosfera małego miasteczka, która tyle razy nakręcała podobne produkcje, po prostu zbyt często zdarzają się momenty, że mamy go serdecznie dość. Na uwagę zasługuje chyba jedynie muzyka, której twórcą jest Christopher Franke (znany również jako Tangerine Dream). Strach? Owszem film może przestraszyć, ale chyba głównie indolencją twórców. Całości dopełniają gumowe potwory żywcem z "Drużyny A" i kiepska jak na dzisiejsze standardy animacja komputerowa. Przykro.

Zazwyczaj pisząc recenzję staram się znaleźć tyle pozytywów, aby można było z czystym sumieniem wskazać potencjalna grupę odbiorców dzieła. Tu jednak mam pewien problem, ponieważ polecanie tego filmu komukolwiek innemu niż zagorzałym maniakom ekranizacji Kinga zakrawałoby na sadyzm w czystej postaci, a zachęcenie zwolenników mistrza do projekcji tego filmu mogłoby obrzydzić im lekturę ciekawej skądinąd książki... Pozwolę sobie, więc pozostawić decyzję i ryzyko każdemu z czytelników z osobna. Ja umywam ręce.

Screeny

HO, TOMMYKNOCKERS, THE HO, TOMMYKNOCKERS, THE HO, TOMMYKNOCKERS, THE HO, TOMMYKNOCKERS, THE HO, TOMMYKNOCKERS, THE HO, TOMMYKNOCKERS, THE HO, TOMMYKNOCKERS, THE HO, TOMMYKNOCKERS, THE HO, TOMMYKNOCKERS, THE HO, TOMMYKNOCKERS, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat małego miasteczka
+ muzyka

Minusy:

- za dłuuuuuugi (kilka scen zupełnie niepotrzebnych)
- wyjaśnienie zagadki
- gumowe potwory?!?
- nie straszy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -