Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GREENSKEEPER, THE

GREENSKEEPER, THE

Greenskeeper, the

ocena:4
Rok prod.:2002
Reżyser: Greene, Johnson, Norton
Kraj prod.:USA
Obsada:John Rocker, Christi Taylor, Ron Lester, Allelon Ruggiero, Melissa Ponzio, Steve Rickman
Autor recenzji:TSR
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Wymieszanie elementów horroru z elementami komedii często bywa receptą na sukces. Istnieje wiele przykładów filmów, w których taki mix świetnie się sprawdził. Twórcy "The Greenskeeper" wpadli na jakże odkrywczy pomysł nakręcenia slashera z przymrużeniem oka. Niestety, nie podołali zadowalająco zadaniu, przed którym się postawili.

Akcja filmu została umiejscowiona w klubie golfowym. Allen, główny bohater, pracuje w nim jako pomocnik konserwatora zieleni. Jest on typem życiowego nieudacznika, jego dziewczyna to osoba żywcem wyjęta z dowcipu o blondynkach, matka nie stroni od napojów alkoholowych, a wybranek matki jest jednocześnie jego pracodawcą. W dodatku chłopak miewa dziwne wizje, których w żaden sposób nie może zrozumieć. Mogłoby się wydawać, że Allen ma dużo przyjaciół, są to jednak tylko pozory. Nie czuje się on dobrze w środowisku, w którym się obraca. Tak naprawdę, jego jedynym przyjacielem jest podstarzały czarnoskóry ogrodnik, będący jego przełożonym. Głównego bohatera poznajemy w dniu jego urodzin. Jego przyjaciele nie chcą zmarnować dobrej okazji do świętowania i namawiają Allena, aby pod osłoną nocy wedrzeć się na teren klubu i tam urządzić imprezę. Chłopak zgadza się i w ten oto sposób młodzi ludzie spędzają noc na zabawie, której ważnym elementem jest seks i amfetamina. Radosny bieg wydarzeń zakłóca pojawienie się zamaskowanego mordercy, który zaczyna eliminować uczestników imprezy jednego po drugim. Wkrótce okaże się, kim jest greenskeeper i co łączy go z głównym bohaterem filmu.

Fani slasherów mieli już okazje oglądać wielu ciekawych zabójców. Posiadali oni najróżniejsze maski, preferowane narzędzia mordu, czy przebrania. Tym razem mają możliwość ujrzenia mordercy ubranego w strój roboczy konserwatora zieleni. Jego maska przypomina coś w rodzaju maski pszczelarza, a nieodłącznym atrybutem jest sekator do żywopłotów. Ciekawostką jest fakt, że w postać greenskeepera wcielił się znany zawodnik baseballowej drużyny z Nowego Jorku, który swego czasu zasłynął z rasistowskich wypowiedzi, za co został ukarany.

Nie jest łatwo połączyć horror z komedią, zachowując przy tym odpowiednią proporcję. W przypadku "The Greenskeeper" sztuka ta nie całkiem się powiodła. Dwie trzecie filmu ma bardzo niewiele wspólnego z horrorem. Przypomina raczej kiepską, młodzieżową komedię w stylu American Pie, tyle że ze znacznie mniejszą ilością zabawnych scen. Można w tym czasie ujrzeć jedynie jedno zabójstwo przy użyciu kija golfowego oraz wizje Allena, w których, podobnie jak w scenach zabójstw, napięcie budowane jest bardzo nieudolnie. Dopiero ostatnie pół godziny dostarcza widzom pewnych wrażeń, które wynikają z tego, że morderstwa popełniane są w miarę szybko i w oryginalny sposób. Widzimy chociażby ciekawe połączenie gwoździ i maszyny wyrzucającej piłki tenisowe oraz odkrywamy nowe, nieznane dotychczas zastosowanie ogrodowego zraszacza. Sceny te ogląda się z rozbawieniem. Występuje tu również humor postaci. Wystarczy wspomnieć na przykład policjanta homoseksualistę lub popalającego marihuanę czarnoskórego ogrodnika.

Niestety humor i interesujące sceny morderstw to jedyne zalety filmu "The Greenskeeper". Jest to produkcja całkowicie amatorska i, co za tym idzie, aktorstwo, muzyka i dialogi, których jest zdecydowanie za dużo, stoją na bardzo przeciętnym poziomie. Zniechęcić może również fakt, że przez pierwszą godzinę trwania filmu, akcja występuje w znikomej ilości. Ci, którzy przetrwają ten czas mogą liczyć na pół godziny całkiem dobrej zabawy jednak to chyba za mało, by przyciągnąć przed ekran widzów oczekujących dobrego horroru.

Screeny

HO, GREENSKEEPER, THE HO, GREENSKEEPER, THE HO, GREENSKEEPER, THE HO, GREENSKEEPER, THE HO, GREENSKEEPER, THE HO, GREENSKEEPER, THE HO, GREENSKEEPER, THE HO, GREENSKEEPER, THE HO, GREENSKEEPER, THE HO, GREENSKEEPER, THE HO, GREENSKEEPER, THE HO, GREENSKEEPER, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ elementy humorystyczne
+ pomysłowe sceny morderstw

Minusy:

- Za mało horroru, za dużo komedii, która dodatkowo prezentuje niewysoki poziom
- nieciekawa postać mordercy
- aktorstwo i nadmiar dialogów
- brak napięcia w scenach morderstw

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -