Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:GHOST RIG

GHOST RIG

Tatuaż Diabła

ocena:6
Rok prod.:2003
Reżyser:Julian Kean
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Jamie Bamber, Jaason Simmons, Noel Fitzpatrick, Kerry Norton, Heather Peace, David Rae
Autor recenzji:Skaraś
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.6
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

Kiedy dosięgnie nas kalectwo będziemy starali się odzyskać pełną sprawność wszelkimi środkami. Takie oto przesłanie niesie ze sobą debiut angielskiego reżysera Juliana Keana pod tytułem "Ghost Rig".

Na starą platformę wiertniczą "Janus" znajdującą się po środku oceanu przybywa helikopterem grupa ekologów. Ich celem jest okupacja platformy, co w efekcie ma powstrzymać załogę przed wysadzeniem jej i zatopieniem, powodującym poważne uszkodzenie i zanieczyszczenie okolicznej rafy koralowej. Jakież jest ich zdziwienie, kiedy okazuje się, że na "Janusie" nie ma żywej duszy, zasilanie nie działa, a Eric - jeden z ekologów ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy Tom, jeden z nich okazuje się szpiegiem, sprawa śmierci Erica staje się prosta. Jednak panika wśród ekipy rośnie, gdy i Tom zostaje zamordowany. Sprawy się jeszcze bardziej komplikują, kiedy jeden z bohaterów wspomina o wprowadzonej przed zamknięciem platformy kwarantannie i o tajemniczym wirusie. Ginie coraz więcej osób, a morderca wciąż jest nieznany. Każdy zaczyna podejrzewać każdego, nikomu nie można ufać, a do tego wszystkiego dochodzi jeszcze szczypta okultyzmu... Taki jest przepis na całkiem udany horror/thriller w nie najbanalniejszym wydaniu.

"Ghost Rig" jest niezłym filmem mówiącym o duchach, opętaniu i chęci odzyskania utraconego zdrowia każdym kosztem. Atmosfera filmu jest bardzo dobra, mroczna, trzymająca w napięciu. Klimatem najbardziej przypomina "Coś" Johna Carpentera. Julian Kean ciekawie pokazał sytuację grupki ekologów, wśród których czai się morderca, a jedyna droga ucieczki, prowadzi przez setki mil lodowatego oceanu. Zamknięci na klaustrofobicznej i przytłaczającej platformie wiertniczej, pozbawieni drogi ucieczki bohaterowie, dzielą się, kłócą i spierają między sobą. Z biegiem filmowego czasu panika jest coraz bardziej wyczuwalna, morderca wciąż jest nieuchwytny, a cień podejrzeń pada na każdego. Nikomu nie można ufać, nawet najbliższemu znajomemu. Na uwagę zasługuje też motyw biblijny i wpleciony w intrygę okultyzm, który nadaje filmowi demonicznego i złowrogiego smaczku.

Aktorstwo stoi na dość przyzwoitym poziomie, chociaż oglądając film odniosłem wrażenie, że dialogi prowadzone przez bohaterów są dość sztuczne. Denerwujące są przestoje w akcji i dłużyzny, których na szczęście nie jest zbyt wiele w tym filmie. Minusem jest rozpoczęty i niezakończony wątek epidemii oraz obrzędów prowadzonych przez ekipę platformy. Skąd wziął się demon na platformie? Skąd załoga wiedziała jak go powstrzymywać? Te pytania, niestety, pozostaną bez odpowiedzi. Razi oczy również prawie całkowity brak efektów specjalnych (na co poszedł cały budżet?!). Przydałoby się kilka krwawszych scen, co z pewnością wpłynęłoby na atrakcyjność "Ghost Rig" i może film nawet doczekałby się emisji w polskich kinach. Samo zakończenie jest wykreowane w sposób ciekawy i zaskakujący. Nagły zwrot akcji ukazuje, że to człowiek jest większym złem i że dla własnego dobra jest w stanie poświęcić bardzo wiele.

"Ghost Rig" jest filmem dobrym, jednym z lepszych horrorów ostatnich czasów, jednak oglądający go widz nie będzie "narażony" na dawkę zbyt silnych emocji i strachu, a jedynie na dobrą historyjkę z ciekawą fabułą. Film polecam przede wszystkim miłośnikom filmów okultystycznych, ale też zwykłemu widzowi czy horrormaniakowi.

Screeny

HO, GHOST RIG HO, GHOST RIG HO, GHOST RIG HO, GHOST RIG

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ pomysł
+ bardzo dobre ostatnie 15 minut filmu i sama końcówka
+ kilka niezłych motywów

Minusy:

- dłużyzny
- niedomówienia
- brak scen gore
- ...i właściwie brak efektów specjalnych

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -