Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RESURRECTED, THE a.k.a. Shatterbrain

RESURRECTED, THE a.k.a. Shatterbrain

Wskrzeszony

ocena:5
Rok prod.:1992
Reżyser:Dan O'Bannon
Kraj prod.:USA
Obsada:Jon Terry, Jane Sibbett, Chris Sarandon
Autor recenzji:Skaraś
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:7
Głosów:6
Inne oceny redakcji:
TSR - 9

Howard Phillips Lovecraft jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych autorów literatury grozy. Cały jego dorobek to, bagatela, kilkaset opowiadań, powieści, wierszy, poematów, pism, prac naukowych i ponad sto tysięcy listów! Opowiadanie "Przypadek Charlesa Dextera Warda" z 1927 roku na podstawie, którego został nakręcony "The Resurrected" jest z całą pewnością jednym z najciekawszych jego dzieł.

Film rozpoczyna scena w sanatorium w Providence. Administrator otwiera jedną z cel, by stwierdzić, że przebywający w niej, Charles Ward, uciekł, pozostawiając w niej bezgłowe ciało ordynatora. W tym samym czasie w innej części miasta prywatny detektyw John March opowiada historię o owym pacjencie Otóż, pewnego dnia do detektywa zgłosiła się Claire Ward, żona Charlesa, zaniepokojona osobliwym zachowaniem męża w ostatnim czasie. Jego dziwne postępowanie zaczęło się, gdy odnalazł kufer z przedmiotami zmarłego przed ponad dwustu laty przodka Josepha Curwena, czarnoksiężnika. Pewnego wieczoru Charles opuszcza ważne przyjęcie w swojej posiadłości, by prowadzić całą noc badania w pobliskim labolatorium. Później wyjeżdża z tejemniczym jegomościom. Wiadomo o nim tylko tyle, że nazywa się doktor Ash. Obaj udają się do starej, opuszczonej rezydencji swojego dawnego przodka, by skupić się na swoich eksperymentach. Po niedługim czasie Charlesem zainteresowała się miejscowa policja. Rzeźnik doniósł, że nasz bohater zamawia ogromne ilości surowego mięsa, które mocno przekraczały możliwości konsumpcyjne dwóch osób. A Lucius Fenner, mieszkaniec pobliskiej farmy opowiada o przeraźliwych dźwiękach dobiegających ze starego domu. Odkryto również, że Pan Ward sprowadza do swego nowego miejsca zamieszkania szczątki dawno zmarłych obywateli Providence…

Ekranizacje opowiadań Lovecrafta nie należą do najłatwiejszych zadań. Niestety, twórcy filmu "The Resurrected" nie sprostali wyzwaniu. Najbardziej kłuje w oczy czas akcji filmu, czyli czasy współczesne, w odróżnieniu od opowiadania, w którym fabuła toczy się na początku XX wieku. Gra aktorów jest na słabym poziomie, a postacie odtwarzane są bez wyrazu i przekonania, np., kiedy spotykają na swej drodze przeraźliwe stwory ożywione mrocznymi technikami Dextera Warda. Pierwsza połowa filmu jest nudna i całkowicie pozbawiona nastroju. Przypomina ona kiepskie filmy detektywistyczne z lat siedemdziesiątych. Jednak już w drugiej połowie mamy do czynienia z całkiem dobrym kinem mistery. Denerwujący jest też niski budżet, co widać na pierwszy rzut oka, chociażby ze względu na montaż, zdjęcia czy jakość filmu. W filmie tym nie doszukamy się zbyt wielu efektów specjalnych. Jedynym ich przejawem są gumowe potwory, które najbardziej przypominają istoty z innego filmu opartego na opowiadaniach mistrza grozy Lovecrafta - "In the Mouth of Madness Johnna Carpentera. I właśnie te potwory, budzące lęk, podziemia wypełnione sprzętem laboratoryjnym i okultystycznym w posiadłości Pana Warda oraz tajemnica, jaka łączy głównego bohatera z jego dawnym przodkiem składa się na klimat tego filmu. Na uwagę zasługuje również zakończenie, co prawda różniące się od tego z opowiadania, lecz równie ciekawe i zaskakujące.

Film ten spodoba się jedynie koneserom twórczości Samotnika z Providence jak i nie wymagającym fanom kina mistery.

Trzygroszówki

TSR przyznał ocenę 9 i napisał:

Czy "The Resurrected" aż tak bardzo rózni się od swojego literackiego pierwowzoru? Według mnie - nie. Co prawda przeniesienie akcji w tak odmienne czasy jest zmianą niebagatelną, jednak poza tym film jest w miarę wierną adaptacją opowiadania. Oczywiście trudno oczekiwać, aby scenariusz był słowo w słowo odzwierciedleniem utworu literackiego, zwłaszcza jeżeli chodzi o utwór Lovecrafta. Jego dzieła są trudne do adaptacji, a "The Resurrected" to pod tym względem jedna z najlepszych ekranizacji twórczości H.P.
Film O'Bannona, mimo niskiego budżetu, prezentuje się dobrze. Mamy tu ciekawą muzykę i wciagająca fabułę. Akcja rozkręca sie powoli lecz sukcesywnie i w końcówce mamy już możliwość oglądania naprawdę wciagającego obrazu. Reżyserowi udało się, szczególnie w drugiej połowie filmu, wytworzyć dość mroczną atmosferę i pod tym względem widać, że film utrzymany jest w lovecraftowskim klimacie. Z przyjemnością towarzyszyłem bohaterom w odkrywaniu intrygującej tajemnicy Warda i nawet aktorstwo, które nie jest najwyższych lotów, nie przeszkodziło mi w tym, aby dać się wciagnąć.
Pod względem efektów specjalnych, "The Resurrected" przypomina produkcje z, jakże udanych jeżeli chodzi o niskobudżetowe horrory, lat osiemdziesiątych. Wystarczy spojrzeć na wykonanie lovecraftowskich stworów, które dane jest nam tu ujrzeć. Niski budżet mógłbym uznać za minus, jeżeli odbiłoby się to na wykonaniu filmu. W tym przypadku tak nie jest. Co więcej, "Shatterbrain" zyskał dzieki temu specyficzny urok i ogląda się go z wielka przyjemnością.
Miłośnicy Lovecrafta są bardzo wymagający, jeżeli chodzi o filmy, bazujące na jego twórczości i wiele takich produkcji jest przez nich mocno krytykowane. Zgadzam się jednak, że The Resurrected może zadowolić nawet ich. Jest to jedna z najlepszych ekranizacji twórczości pisarza i film, w swojej klasie, bardzo dobry.

Screeny

HO, RESURRECTED, THE</br> a.k.a. Shatterbrain HO, RESURRECTED, THE</br> a.k.a. Shatterbrain HO, RESURRECTED, THE</br> a.k.a. Shatterbrain HO, RESURRECTED, THE</br> a.k.a. Shatterbrain HO, RESURRECTED, THE</br> a.k.a. Shatterbrain

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Lovecraftowskie klimaty
+ atmosfera w drugiej połowie filmu
+ alternatywne zakończenie w porównaniu do opowiadania
+ gumowe potwory

Minusy:

- umieszczenie fabuły w czasach współczesnych
- gra aktorów
- niski budżet
- zbyt wiele różnic w stosunku do opowiadania

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -