Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CHILDREN OF THE CORN III - URBAN HARVEST

CHILDREN OF THE CORN III - URBAN HARVEST

Dzieci Kukurydzy III - Miejskie Żniwa

ocena:6
Rok prod.:1995
Reżyser:James D.R. Hickox
Kraj prod.:USA
Obsada:Daniel Cerny, Ron Melendez, Jim Metzler, Nancy Grahn, Michael Ensign
Autor recenzji:QQ
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.93
Głosów:15
Inne oceny redakcji:

W przemyśle filmowym każdy chce zareklamować się jak najlepiej. Jeśli reżyser może pochwalić się ciekawym filmem, to przy reklamowaniu kolejnego niechybne padnie tytuł poprzedniego. Na ‘nowy film twórcy X’ wszyscy zlecą się do kin, do sklepów i wypożyczalni. Ale właściwie, po co ja piszę tak oczywiste rzeczy? Zmierzam do tego, że na okładce trzeciej części filmu "Children of the Corn" pada nazwisko Stephena Kinga, w oparciu o którego opowiadanie powstała część pierwsza, bardzo różniąca się od literackiego pierwowzoru. Kontynuacje postanowiły podtrzymać tę tradycję, z tym, iż w "Urban Harvest" naprawdę nie ma niczego, co można powiązać ze Stephenem Kingiem.

Eli i Joshua są braćmi dorastającymi w małej, zapadłej wiosce otoczonej polami kukurydzy. Ich ojciec, pijak i sadysta, gdy któryś raz podniósł na chłopców rękę, zginął (no dobrze, powiedzmy szczerze – został zamordowany). Chłopcy zostają adoptowani przez bezdzietną rodzinę z Chicago. Nowi rodzice są dla nich dobrzy, od samego początku starają się zapewnić dzieciom jak najlepszy dom i stworzyć prawdziwą rodzinę. Starszy z chłopców, Joshua świetnie się czuje w nowym otoczeniu, zdobywa w szkole przyjaciół, wdzięczny jest nowym rodzicom, za to, co dla niego zrobili. Eli natomiast jest cichy i zachowuje się dziwnie, często się buntuje. Ma swój mały sekret, kilka ziarenek kukurydzy zabranych z wioski. Znajduje miejsce za opuszczonym magazynem i tam zakopuje je w ziemi, by po pewnym czasie wyrosła bujna i bardzo dorodna kukurydza. Kukurydza, a wraz z nią Ten, Który Kroczy Poza Rzędami. Wkrótce dzieci pod wodzą Eli’ego zaczną w imię nowego boga zabijać dorosłych. Joshua stara się powstrzymać brata.

Film z oryginalnego opowiadania zachowuje jedynie główny motyw, czyli dzieci zabijające dorosłych. Akcja ze wsi przenosi się do miasta, co okazuje się rozwiązaniem dość ciekawym, jednak po drodze ulatnia się gdzieś ten wiejski klimat. Niekończące się łany kukurydzy otaczające zapomnianą wioskę gdzieś w Nebrasce są lepsze niż poletko za zdewastowanym magazynem.
Sama w sobie fabuła zbyt odkrywcza nie jest. Mamy tu motywy z pierwszej części (wygląd przywódcy dzieci, samodzielnie poruszająca się kukurydza), motywy z części drugiej (powód zabicia ojca chłopców, adopcja). Z drugiej strony jednak czasem lepiej kopiować sprawdzone patenty, niż wyskoczyć z głupim pomysłem.

Na szczególną uwagę zasługuje dźwięk, zwłaszcza w momentach zabójstw, przybiera na sile i staje się naprawdę niesamowity. Aktorom też nic do zarzucenia nie mam. Dobrze spisał się zwłaszcza Daniel Cerny grający Eli’ego. Wprawdzie na wyżyny nikt się nie wzniósł, ale wszyscy zagrali porządnie. Akcja nie jest rozwlekła, nie ma mowy o nudzie, nawet można się parę razy wystraszyć, choć zwykle jest to straszenie typu ‘bum-i-coś-wyskakuje-znienacka’. Ale lepsze to niż nic.
Jedyna rzecz, która jest koszmarna to zakończenie. Absurdalne, kiczowate, nie na miejscu, efekciarskie (w tym złym znaczeniu tego słowa), po prostu głupie. Czyli praktycznie takie jak w dwóch poprzednich filmach o dzieciach kukurydzy. Widać twórcy zdecydowali się na powtarzanie wszystkich aspektów, nieważne, czy dobrych, czy złych.

Film jednak polecam. Ogląda się go szybko i przyjemnie. Na nim radziłabym zakończyć przygodę z serią. Pozostawi dobre wrażenie, zarówno fani jak i ludzie nie pałający gorącą sympatią do serii o Tym Który Kroczy Poza Rzędami powinni być zadowoleni.

Screeny

HO, CHILDREN OF THE CORN III - URBAN HARVEST HO, CHILDREN OF THE CORN III - URBAN HARVEST HO, CHILDREN OF THE CORN III - URBAN HARVEST HO, CHILDREN OF THE CORN III - URBAN HARVEST HO, CHILDREN OF THE CORN III - URBAN HARVEST

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Eli
+ muzyka
+ to się jeszcze da oglądać
+ nie nudzi
+ dobre dla maniaków serii
+ parę razy można się przestraszyć
+ nowe miejsce akcji
+ dobry średniak

Minusy:

- ta część powinna być ostatnią
- zakończenie!!!
- wtórność
- fani Stephena Kinga obrażą się za jego nazwisko na okładce

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -