Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:YOU'LL DIE AT MIDNIGHT a.k.a. Morirai a Mezzanotte

YOU'LL DIE AT MIDNIGHT a.k.a. Morirai a Mezzanotte

Zginiesz o Północy

ocena:6
Rok prod.:1986
Reżyser:Lamberto Bava
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Valeria d'Obici, Paolo Malco, Lara Wendel, Peter Pitsch
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.67
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Otóż i kolejny film Lamberto Bavy, reżysera, który za wszelką cenę chciałby dorównać swemu niedościgłemu wzorowi – Dario Argento. "You'll die at midnight" to trzecie z kolei giallo w karierze Bavy juniora, nakręcone dla telewizji, pomiędzy pierwszą a drugą częścią "Demonów", mocno inspirowane dziełami wspomnianego wyżej Argento. Jednak trzeba przyznać, że niezbyt utalentowany Lamberto tym razem spisał się bardzo dobrze.

Policjant Nicola jest świadkiem jak jego żona spotyka się po kryjomu z jakimś mężczyzną w sklepie odzieżowym. W domu robi jej karczemną awanturę, dochodzi do rękoczynów. Wzburzony Nicola oświadcza, że wychodzi i nigdy więcej nie wróci. Chwilę potem, żona gliniarza zostaje zadźgana pod prysznicem szpikulcem do lodu. Prowadzący śledztwo inspektor Terzi jako jedynego podejrzanego typuje oczywiście Nicolę. Policyjna kryminolog Anna Berardi sugeruje, że zbrodnia została dokonana w sposób podobny do morderstw popełnianych przez niejakiego Franco Tribbo. Szkopuł w tym, że Tribbo spłonął 8 lat wcześniej w pożarze szpitala psychiatrycznego, w którym został umieszczony. Jednak twarz Tribbo została rozpoznana przez świadków, co wydaje się nieprawdopodobne. Niedługo potem podczas dziwnej sprzeczki, Nicola zostaje zastrzelony przez tajniaka. Pozornie wydawałoby się, że sprawa jest już zakończona, jednak morderstwa trwają nadal. Na celowniku "zabójcy o północy" jest tym razem córka inspektora Terzi, Carol. Inspektor Terzi odkrywa ze zdumieniem, że działania mordercy celowo skierowane są przeciwko niemu. Kto zabija? Czy to możliwe, że Tribbo powrócił do życia? A może ktoś perfekcyjnie go naśladuje?

Tak, inspiracja dziełami Dario Argento aż bije po oczach, zważywszy na fakt, że Lamberto Bava był wieloletnim asystentem włoskiego mistrza grozy, a scenarzysta Dardano Sacchetti swoje pierwsze scenariusze pisał również dla pana Dario (np. "Cat O'Nine Tails"). Widać to po scenach zabójstw - jedno z nich jest inspirowane filmem "Tenebrae", również wiele ujęć kamery jest wręcz identycznych jak w mistrzowskich giallos Argenty. Mimo to, a może właśnie dlatego film ogląda się bardzo przyjemnie. Jeśli dodać do tego interesującą muzykę w wykonaniu samego Claudio Simonettiego wychodzi z tego bardzo przyzwoite giallo. Z pewnością fani twórczości Dario Argento od razu zgadną, kto jest zabójcą jednak nie uprzedzajmy faktów. Znawców włoskiego kina ucieszy obecność Paolo Malco w roli inspektora Terzi, młodziutkiej Lary Wendel w roli jego córki, ba!, na ekranie pojawia się nawet Giampaolo Saccarola - znany chyba wszystkim jako wiecznie spocony Arthur z wiekopomnego "The Beyond". Warto również dodać, że "Zginiesz o północy" jest jednym z najmniej znanych i trudno dostępnych filmów Lamberto Bavy, a to również dodaje smaczku. Muszę jednak stwierdzić, że rozwiązanie zagadki jest tak naciągane i naiwne, że po bądź co bądź udanym w miarę filmie wywołuje uczucie zażenowania i niesmaku. Jednakże nie psuje to aż tak bardzo ogólnego wizerunku tego giallo.

Niewątpliwie warto postarać się o ten tytuł i czas przy nim spędzony nie będzie zmarnowany. Mocna "szóstka".

Z ciekawostek: Lamberto Bava pojawił się w filmie przez kilkanaście sekund jako policyjny fotograf (tęgawy brodacz).

Screeny

HO, YOU'LL DIE AT MIDNIGHT</br> a.k.a. Morirai a Mezzanotte HO, YOU'LL DIE AT MIDNIGHT</br> a.k.a. Morirai a Mezzanotte HO, YOU'LL DIE AT MIDNIGHT</br> a.k.a. Morirai a Mezzanotte HO, YOU'LL DIE AT MIDNIGHT</br> a.k.a. Morirai a Mezzanotte HO, YOU'LL DIE AT MIDNIGHT</br> a.k.a. Morirai a Mezzanotte HO, YOU'LL DIE AT MIDNIGHT</br> a.k.a. Morirai a Mezzanotte

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ w miarę udana inspiracja dziełami Argento
+ nastrojowa i sugestywna muzyka lidera Goblinów
+ obdarzony surowym i niespokojnym obliczem Peter Pitsch - odtwórca roli Franco Tribbo

Minusy:

- jednak Lamberto Bava to nie Dario Argento
- rozwiązanie zagadki

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -