Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RAT-MAN, THE a.k.a. Quella villa in fondo al Parco

RAT-MAN, THE a.k.a. Quella villa in fondo al Parco

Człowiek-Szczur

ocena:4
Rok prod.:1989
Reżyser:Giuliano Carnimeo
Kraj prod.:Włochy
Obsada:David Warbeck, Janet Agren, Nelson de la Rosa, Eva Grimaldi
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

"Rat-Man" to kolejny z niezliczonych włoskich horrorów (ile ich już było?!?). Zrealizował go niezbyt popularny reżyser Giuliano Carnimeo, w latach sześćdziesiątych parający się głównie westernami. Carnimeo dał się również poznać jako twórca znanego giallo "Case of Bloody Iris". "Człowiek-Szczur" to przedostatni film w karierze tego twórcy i wręcz podręcznikowy przykład kiczowatego i tandetnego włoskiego horroru z późnych lat osiemdziesiątych.

Na bliżej nieokreślonej karaibskiej wyspie zaczynają ginąć młode i ponętne modelki. Okazuje się, że za wszystkim stoi zwyrodniała, ohydna kreatura - twór szalonego profesora - przedziwna hybryda człowieka i szczura, posiadająca gruczoły z toksyczną śliną, ostre kły, niebywałą inteligencję - jednym słowem niezniszczalny potwór. Tropem Rat-Mana podąża przybyły na wyspę popularny pisarz powieści kryminalnych oraz siostra jednej z zamordowanych modelek. Czy uda im się rozgryźć zagadkę człowieka-szczura? Czy tego stwora można w jakiś sposób zniszczyć?

Jaki jest przepis na tani i głupi horror? Bzdurny i nielogiczny scenariusz, nijaka i usypiająca muzyka, niezbyt wyszukane efekty specjalne, obowiązkowo zerowy budżet, obsada wzięta z kosmosu i do tego choć jeden znany aktor, który zgodzi się wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Aha – jeśli film pochodzi z Włoch, to najlepiej jeśli twórcy skryją się pod angielsko brzmiącymi pseudonimami. Rat-Man spełnia wszystkie te kategorie. Mistrzem scenariuszy pisanych w pośpiechu i na kolanie jest Dardano Sacchetti - autor również tego kwiatka. Historia jest zupełnie abstrakcyjna, niedorzeczna i po prostu głupia. Muzyka Stefano Mainettiego (autora równie kuriozalnej ścieżki muzycznej do Zombie 3) to jakaś nudna brzdąkanina, która wręcz zaczyna w pewnym momencie irytować. W rolach głównych podziwiać możemy takie aktorskie tuzy jak David Warbeck czy Janet Agren - osoby doświadczone już przez Lenziego czy Fulciego (Black Cat, The Beyond, City of the Living Dead, Eaten Alive). Reżyser Giuliano Carnimeo ukrył się pod pseudonimem Anthony Ascott, Dardano Sacchetti nazywa się tutaj David Parker Jr., montażysta Vincenzo Tomassi to Vincent Thomas i tak dalej. Jak na razie film spełnia wszelkie niezbędne kryteria by być piramidalną bzdurą bez wyższych aspiracji. Jedyny wyjątek to tytułowa postać – a właściwie aktor, który wcielił się w jej rolę. Mierzący 72 cm wzrostu Nelson de la Rosa był trafiony w dziesiątkę. Nie potrzeba było przekombinowanych efektów by osiągnąć zamierzony cel - malutka, włochata kreatura wyposażona w ostre kły i jadowitą ślinę naprawdę robi wrażenie. Ale cóż z tego, jeśli wszystko psuje idiotyczna fabuła, że o jeszcze bardziej kretyńskim i Z-klasowym zakończeniu nie wspomnę. Elementy czystej grozy występują szczątkowo i są raczej na niskim poziomie. Kilka krwawych scen niewątpliwie cieszy, ale to wszystko za mało, by uznać ten film za co najmniej dobry.

Szczerze - nie polecam tego filmu, bo to istna strata czasu, ale jeśli ktoś lubi bzdurne i tandetne filmy "made in Italy" - zwłaszcza z późnych lat 80-tych, kiedy takich filmów powstawały krocie - nie będzie rozczarowany. Amatorzy ambitnego kina włoskiego (czytaj: Dario Argento, lub wczesny Fulci) nie mają tu czego szukać.

Screeny

HO, RAT-MAN, THE</br> a.k.a. Quella villa in fondo al Parco HO, RAT-MAN, THE</br> a.k.a. Quella villa in fondo al Parco

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ jak zwykle czarujący David Warbeck
+ wyjątkowo oryginalny Nelson de la Rosa

Minusy:

- jak zwykle beznadziejna Janet Agren
- fabuła
- muzyka
- zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -