Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GERMAN CHAINSAW MASSACRE, THE

GERMAN CHAINSAW MASSACRE, THE

German Chainsaw Massacre

ocena:7
Rok prod.:1991
Reżyser:Christoph Schlingensief
Kraj prod.:Niemcy
Obsada:Artur Albrecht, Susanne Bredehöft, Alfred Edel, Karina Fallenstein, Brigitte Kausch, Udo Kier, Eva-Maria Kurz, Volker Spengler
Autor recenzji:TSR
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:4
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Kto z szanujących się fanów horroru nie zna takiego klasyka, jakim jest "The Texas Chainsaw Massacre"? Wątpię czy są tacy. A kto, słysząc tytuł "The German Chainsaw Massacre" nie jest nim zaintrygowany? W tym przypadku sprawa nie jest już tak oczywista, bowiem nie każdy takie filmowe ciekawostki lubi. Ja jednak lubię bardzo, dlatego moje zaciekawienie było ogromne i wiedziałem, że prędzej czy później nadejdzie moment, gdy je zaspokoję. Ku mojej wielkiej radości, moment ten nadszedł szybko i niespodziewanie, a oto wrażenia.

Fabuła tego trwającego niespełna godzinę filmu jest bardzo uproszczona. Akcję osadzono jakiś czas po dokonaniu się w Niemczech przemian na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Młoda Niemka, mieszkanka byłego NRD, po zamordowaniu swojego partnera, wyjeżdża z kochankiem do Niemiec zachodnich. Po minięciu granicy oraz strażników, nieświadomych zaistniałych zmian, docierają na miejsce jednak ich radość nie trwa długo. Okazuje się bowiem, że mieszkańcy zachodniej części kraju, tzw. Wessies, są inni niż można było tego oczekiwać. Po spotkaniu z pewną ich grupą, bohaterowie zdają sobie sprawę, że są to jedynie psychopaci, na domiar złego wykazujący kanibalistyczne skłonności.

Jak widać, podobieństwa do filmu Hoopera to nie tylko tytuł, ale również, w pewnym, stopniu fabuła. W obu przypadkach jest ona ograniczona do minimum. Obserwujemy losy niewielkiej grupy bohaterów, którzy na skutek różnych okoliczności trafiają w obce miejsce, pełne wrogo nastawionych osób i nie mają możliwości otrzymania jakiejkolwiek pomocy. Niektóre sceny, np. pościgu psychopaty z piłą mechaniczną za dziewczyną, są niemal dokładnie skopiowane z TCM. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma filmami jest realizm. O ile w "The Texas Chainsaw Massacre" jest on bardzo duży, o tyle w niemieckiej produkcji nie ma go prawie wcale. Postacie kanibali są mocno przesadzone, a ich zachowania wręcz groteskowe. Jeżeli myślicie, że psychopaci z TCM są postaciami przerysowanymi, zobaczcie, co w filmie Schlingensiefa wyczynia chociażby lesbijka. Realizm postaci jest całkowicie zatracony. W wytworzeniu go przeszkadza również występujący w filmie humor. Dzięki temu "The German Chainsaw Massacre" zyskał jednak niebagatelną zaletę. Jest nią mocno zakręcony klimat. Groteskowość postaci, czarny humor, amatorskie sceny gore oraz całkiem przyzwoita muzyka tworzą razem ciekawą mieszankę. Film zyskuje dzięki tym elementom charakter pastiszu i w tej roli wygląda całkiem dobrze.

Ważnym elementem "The German Chainsaw Massacre" jest wymowa polityczna. Christoph Schlingensief to kontrowersyjny niemiecki reżyser, który nie boi się w filmach przedstawiać swojego zdania na tematy związane z polityką i zdarzało się nawet, że ponosił tego konsekwencje. GCM, to pierwszy jego obraz, w którym wykorzystał, gatunek filmowy jakim jest horror. Film ten wydany został w krótki czas po zjednoczeniu Niemiec i właśnie w odniesieniu do tych wydarzeń wyraża reżyser swoje poglądy. Szczerze mówiąc, polityka jest dziedziną bardzo mi odległą, dlatego nie jestem szczególnie zainteresowany poglądami politycznymi Schlingensiefa i nie wnikam w to, jakie stanowisko w sprawie zjednoczenia państwa zajmuje on i przedstawia w swoim filmie. Tym, którzy są zainteresowani taką tematyką, polecam zapoznanie się z jego twórczością.

"The German Chainsaw Massacre" warto polecić jednak również osobom, dla których jego wydźwięk polityczny nie ma żadnego znaczenia. Wszyscy wiemy, że Niemcy potrafią tworzyć ciekawe amatorskie horrory, podejmować w nich interesujące tematy oraz zawierać spore dawki gore oraz humoru. Film Schlingensiefa posiada wszystkie te cechy, dlatego warto się z nim zapoznać.

Screeny

HO, GERMAN CHAINSAW MASSACRE, THE HO, GERMAN CHAINSAW MASSACRE, THE HO, GERMAN CHAINSAW MASSACRE, THE HO, GERMAN CHAINSAW MASSACRE, THE HO, GERMAN CHAINSAW MASSACRE, THE HO, GERMAN CHAINSAW MASSACRE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Ciekawy początek
+ Mocno zakręcony klimat
+ Wymowa polityczna
+ Humor i amatorskie sceny gore
+ Ze względu na nawiązania do TCM - film ciekawostka

Minusy:

- Brak napięcia i realizmu
- Zachowanie niektórych członków grupy kanibali
- Dla osób oczekujących filmu na poziomie TCM, może być to mimo wszystko rozczarowanie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -