Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BRAIN, THE

BRAIN, THE

Mózg

ocena:5
Rok prod.:1988
Reżyser:Brutt Hull
Kraj prod.:USA / Kanada
Obsada:Tom Bresnahan, Cynhtia Preston, David Gale, George Buza, Christine Kossak
Autor recenzji:TSR
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:7.38
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

Horrorom klasy B zawdzięczamy wiele przedziwnych stworów. Należą do nich przede wszystkim przeróżne zwierzęta, których czasami nie podejrzewalibyśmy nawet o zabójcze skłonności, chociażby mięsożerne króliki z "Night of the Lepus". Nie brak również morderczych przedmiotów jak np. zabójczy kondom z filmu o takim samym tytule. W galerii dziwactw swojego reprezentanta mają też ludzkie organy. Jest nim ogromny, krwiożerczy... Mózg.

Jim Majelewski jest wyjątkowym, młodym człowiekiem, ponieważ natura obdarzyła go ogromną inteligencją. Niestety sprawia ona, że szkolne życie jest dla niego nudne, dlatego wymyśla różne żarty, których ofiarami stają się przede wszystkim nauczyciele. Po jednym z takich żartów dyrektor przeprowadza z rodzicami Jima poważną rozmowę, której efektem jest wysłanie go na badania do Instytutu Badań Psychologicznych. Zajmuje się nim dr Blake, który jest jednocześnie prowadzącym w robiącym furorę w lokalnej stacji telewizyjnej programie "Independent Thinking". Audycja Blake'a niebawem ma osiągnąć zasięg ogólnokrajowy, a w planach doktora jest nadawanie jej na całym świecie. Czemu tak bardzo zależy Blake'owi na popularności programu? Za jego sprawą robi on ludziom pranie mózgów i może kontrolować ich zachowania. Udaje mu się to dzięki pomocy obcej istoty, wielkiego mózgu zdolnego do wysyłania fal wpływających na ludzką psychikę. Na drodze do panowania nad światem, staje szalonemu naukowcowi jego nowy, bystry pacjent, który odkrywa tajemnicę doktora. Chcąc wyeliminować zagrożenie, Blake przedstawia Jima w swoim programie jako mordercę. Wpływ Mózgu na odbiorców jest tak duży, że nawet dziewczyna i rodzice Jima nie wierzą w jego niewinność, dlatego chcąc oczyścić się z zarzutów, musi on pokonać dr Blake'a a przede wszystkim mózg.

Ciężko jest jednoznacznie ocenić taki film jak "The Brain". Nie ulega wątpliwości, że posiada on mnóstwo wad. Praktycznie każdy jego element pozostawia wiele do życzenia dla odbiorcy oczekującego dobrego horroru. Aktorstwo, muzyka, scenariusz, efekty specjalne, wszystko to jest, mówiąc wprost, kiepskie. Odpowiednie nastawienie podczas seansu, może jednak sprawić, że oglądanie "The Brain" nie będzie stratą czasu. Jest to bowiem typowy przedstawiciel horrorów klasy B z lat osiemdziesiątych i dzięki temu ma swój unikalny urok. Wielki, gumowy mózg pożerający ludzi wygląda zabawnie podobnie jak i pozostałe efekty specjalne. Przeznaczono na nie jedynie 50tys dolarów, niewielką cześć całkowitego budżetu i jest to widoczne na pierwszy rzut oka. Momentów mogących rozbawić widza nie brakuje. Nie wynikają one z celowego zawarcia w filmie elementów humorystycznych, lecz z niedociągnięć, których jest tu naprawdę sporo. Mówiąc potocznie, "The Brain" jest momentami tak głupi i nieporadny, że aż śmieszny. Trochę szkoda, że zrezygnowano z pokazania na ekranie krwi. Rzuca się to w oczy zwłaszcza w scenach pożerania ludzi. Wygląda to tak, jakby mózg, mimo iż posiada imponującej wielkości żeby, połykał ludzi w całości. Widać ponadto jak gumowe zęby się uginają. Z pewnością sceny te, wraz z atakiem macek na początku i "wybuchową" końcówką, trafią w gusta każdego, kto potrafi czerpać z tego rodzaju filmów to, co najlepsze. Dla takich osób obejrzenie "The Brain" będzie świetną rozrywką. Dla pozostałych, oczekujących horroru z prawdziwego zdarzenia, dawka kiczu, jaką oferuje film Hulla, może okazać się nie do przełknięcia, a dotrwanie do końca nie będzie przyjemnością. O tym czy "The Brain" jest filmem dla Was musicie przekonać się sami, a zachęcić do tego może Was jego zabawny tagline: "Gdy mózg jest głodny, zaczyna się horror".

Screeny

HO, BRAIN, THE HO, BRAIN, THE HO, BRAIN, THE HO, BRAIN, THE HO, BRAIN, THE HO, BRAIN, THE HO, BRAIN, THE HO, BRAIN, THE HO, BRAIN, THE HO, BRAIN, THE HO, BRAIN, THE HO, BRAIN, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wielki, krwiożerczy, gumowy mózg
+ wprowadzenie i zakończenie
+ potrafi rozbawić
+ dobry jako przedstawiciel kina campowego

Minusy:

- nie każdy wytrzyma taką dawkę kiczu
- szukasz dobrego horroru? Tu go nie znajdziesz
- posiada wszystkie wady typowe dla filmów klasy B

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -