Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VAMPIRE'S KISS

VAMPIRE'S KISS

Pocałunek Wampira

ocena:8
Rok prod.:1989
Reżyser:Robert Bierman
Kraj prod.:USA
Obsada:Nicolas Cage, Maria Conchita Alonso, Jessica Lundy, Bob Lujan, Kasi Lemmons, Rex Robbins, Sol Echeverría, Michael Knowles, Cheryl Henry, John Michael Higgins, Jennifer Beals
Autor recenzji:Spike
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.53
Głosów:15
Inne oceny redakcji:

Reżyser Robert Bierman, nie ma na swoim koncie oszałamiającej filmografii. Nicolas Cage w 1989r. tez nie był jeszcze rozchwytywanym aktorem. Mimo to, udało im się stworzyć bardzo interesujacy obraz, jakim jest "Vampire's Kiss". Obraz o tyle ciekawy, że pomimo horrorwej otoczki, na pierwszy plan wychodzi inteligentne poczucie humoru, kiedy jednak w rzeczywistości mamy do czynienia z bardzo smutnym i dramtycznym dziełem.

Peter Loew jest młodym, przystojnym i ambitnym pracownikiem poważanej agencji wydawniczej. W życiu liczą się dla niego wyłącznie praca i kobiety, które traktuje bardzo przedmiotowo. Co wieczór wybiera się do klubu, a każdą noc spędza w towarzystwie innej partnerki. Systematycznie spotyka się ze swoim psychiatrą, który jest jedyna osobą, z którą Peter potrafi porozmawiać, zwierzyć się czy zasięgnąć rady. Stres, jaki jest codzienną częścią jego pracy, wyładowuje na swojej cichej i nieśmiałej sekretarce.
Pewnego wieczoru, poznaje tajemniczą kobietę, z którą spędza upojną noc. W trakcie oddawaniu się miłosnym uniesieniom, gryzie ona Petera w szyję. Z początku przerażony tym faktem, zaczyna znajdować w tym erotyczną przyjemność. Po tym wydarzeniu, Peter zaczyna wierzyć w to, że jego tajemnicza partnerka jest wampirem, a on, jako jej ofiara, stał się jednym z dzieci nocy. Do tego kilka nieprzewidzianych zbiegów okoliczności, dodatkowo utwierdza go w tym przekonaniu. Peter zaczyna czuć, że potrzebuje do swego obecnego istnienia świeżej krwi! Ale czy naprawdę stał się wampirem, czy to aby na pewno nie jest tylko wytworem jego wymęczonej psychiki?

"Vampire's Kiss", jako horror możemy traktować wyłącznie, dzięki motywowi wampiryzmu, kilku krwawych scen, których jednak jest tu jak na lekarstwo. Klimat grozy wypierany jest przez humor, który jednak jest w tym przypadku humorem naprawdę inteligentnym i wywołującym szczery śmiech. Dzieje się tak dzięki kreacji Cagea i jego odegrania roli niedoszłego wampira, gdy w ciemnych okularach ucieka po mieście przed słońcem lub, gdy w bólu pada na kolana przed kościołem, słysząc dźwięk kościelnych dzwonów. Jednak wszystko to i tak pozostaje daleko w tyle przy genialnie zagranych dialogach prowadzonych z... samym sobą.
Na szczególna uwagę w tym dziele zasługuje świetne ukazanie obrazu szaleństwa i postępującego obłędu (także i w tym przypadku doskonale odegranego przez odtwórcę głównej roli). Przechodzimy całą drogę razem z bohaterem, obserwując jego coraz to dalej idące odchylenia psychiczne. Film zaczynamy z młodym karierowiczem, a kończymy z człowiekiem, który śpi pod odwrócona do góry nogami kanapą udająca trumnę.
Film ten, można tez potraktować jako hołd oddany klasycznym filmom grozy, traktujących właśnie o wampirach. Przede wszystkim rzuciło mi się w oczy nawiązanie fabułą do filmu "Martin" z 1977r. w reżyserii G. A. Romero (widoczne jest to zwłaszcza w finale całej tej historii). Można też zauważyć nawiązania do filmów "Nosferatu" – zarówno tego Murnaua, jak i Herzoga. Przejawia się to w samym zachowaniu głównego bohatera, gdy wyrusza na łowy i jego wizerunku jako postaci dramatycznej.
Film sprawdza się też jako lekka kpina z amerykańskiego trybu życia. Bo przecież, czym innym jak nie 'wyścigiem szczurów' czy brakiem umiejętności związania się na stałe z jedną partnerką, jest wywołana choroba psychiczna Petera? To właśnie praca; ciągłe zaganianie; taki a nie inny tryb życia stały się tego katalizatorem.

Jednak jak to w życiu bywa, nic nie jest idealne. Tak też jest w przypadku "Pocałunku Wampira". Reżyseria tego filmu nie jest najwyższych lotów, a scenariusz też ma w sobie mnóstwo wad i dziur. Aktorzy (pomijając samego Cagea), również wypadają wyjątkowo słabo. No i tak dochodzimy do najmocniejszego punktu tego obrazu, jakim jest właśnie gra Nicolasa Cagea. Aktor wówczas znany z zaledwie paru tytułów, pokazał tu prawdziwą klasę, a na tle reszty obsady, można powiedzieć, że po prostu zagrał Oskarowi i chyba już nigdy nie uda mu się odegrać postaci podobnej do Petere Loewa. To właśnie świetna gra aktorska Cagea rekompensuje nienajlepszą reżyserię i braki w scenariuszu. Dzięki swoim umiejętnością aktorski, Cage po prostu kradnie ten film dla siebie i trudno widzowi dostrzec na ekranie coś poza postacią ganiająca w nocy gołębie po parku, w zakrwawionej koszuli i plastykowymi zębami w ustach.

Wiele razy spotykałem się z negatywnymi opiniami ludzi na temat tego film, twierdzącymi, że jest on nudny; że ani nie straszy, ani nie śmieszy. Doprawdy nie wiem, czym te opinie były kierowane. Ja osobiście nie jestem fanem filmów grozy traktujących o wampirach, a mimo to, ten obraz mnie urzekł. "Vampire's Kiss" jest pozycją doprawdy ciekawą i nawet, mimo, iż nie jest to tak do końca horror, to każdy fan grozy powinien się zapoznać z tą intrygującą pozycją.

Screeny

HO, VAMPIRE'S KISS HO, VAMPIRE'S KISS HO, VAMPIRE'S KISS HO, VAMPIRE'S KISS HO, VAMPIRE'S KISS HO, VAMPIRE'S KISS HO, VAMPIRE'S KISS HO, VAMPIRE'S KISS HO, VAMPIRE'S KISS HO, VAMPIRE'S KISS HO, VAMPIRE'S KISS HO, VAMPIRE'S KISS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ genialna gra Nicolasa Cagea
+ świetnie przedstawiony obraz postępującej choroby psychicznej
+ inteligentny humor
+ hołd reżysera dla klasycznych filmów grozy o wampirach
+ mimo powierzchownej płytkości scenariusza, film można uznać za kino ambitne

Minusy:

- gra aktorska reszty obsady (nie wliczając Cagea)
- nienajlepsza reżyseria
- mizerny scenariusz
- trudno pkreślić ten film gatunkowo...
- ... więc nie sprawdza się do końca jako horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -