Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GIFT, THE

GIFT, THE

Dotyk Przeznaczenia

ocena:6
Rok prod.:2000
Reżyser:Raimi Sam
Kraj prod.:USA
Obsada:Cate Blanchett, Giovanni Ribisi, Keanu Reeves, Katie Holmes, Greg Kinnear, Hilary Swank
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7.08
Głosów:24
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 6
Skaraś - 6

Sam Raimi w pamięci fanów horroru utrwalił się przede wszystkim jako twórca i reżyser serii "Evil Dead". Obecnie jest raczej znany jako reżyser komiksowych adaptacji Spider-mana. Zanim jednak porzucił świat horroru na rzecz człowieka-pająka, nakręcił obraz The Gift. Pozostaje pytanie, czy łączy on w jakiś sposób obie pasje reżysera, czyli horror i komiks? Nie. A czy warto w takim razie poświęcić czas temu filmowi? O tym mam nadzieję przekona poniższa recenzja.

Anabelle "Annie" Wilson samotnie wychowuje trzech synów, jej mąż zginął w wypadku w fabryce. Prowadzi skromny żywot, zajmuje się wróżeniem z kart. Jak twierdzi, ma dar widzenia, który odziedziczyła po babci. Otoczenie patrzy pobłażliwie na jej praktyki, niektórzy jednak widzą w niej córkę Szatana i czarownicę. Wyjątkowe problemy sprawia Donnie Barksdale - brutal, któremu nie podoba się, że jego żona odwiedza wróżkę. Zwłaszcza taką, która namawia do odejścia od maltretującego męża. Mężczyzna grozi bohaterce, nie ograniczając się jedynie do słów. Dodatkowo, Annie notorycznie nachodzi upośledzony chłopak, Buddy, który ma poważne zaburzenia psychiczne i szuka u niej zrozumienia i pomocy. Sytuacja komplikuje się, gdy kobieta doznaje wizji, w której widzi morderstwo córki miejscowego bogacza – Kennetha Kinga. Na drugi dzień dziewczyna zostaje uznana za zaginioną, a King zwraca się z prośbą o jej odnalezienie właśnie do Anabelle. Uwaga policji koncentruje się na wróżce...

Tak naprawdę nie jestem w stanie w sensowny sposób przedstawić fabuły, by nie psuć niewątpliwej przyjemności, jaka płynie jaka płynie z jej odkrywania.
Trzeba od razu zaznaczyć jedno - obraz "The Gift" horrorem nie jest. Co nie znaczy, że jest filmem złym. Wręcz przeciwnie. Jest to poruszający thiller, pełen niespodziewanych zwrotów akcji. W tle zaś pojawia się wątek paranormalny. Nie jest on dodany na odczepnego, bo tak naprawdę to właśnie wokół niego kręci się oś wydarzeń. Tytułowy dar jakim dysponuje główna bohaterka, jest przede wszystkim jej przekleństwem. Niby zdobywa dzięki niemu uznanie (i klientelę) gospodyń domowych, ale naraża się ich mężom - twardo stąpającym po ziemi, uznających ją tym samym za czarownicę. W tym miejscu należą się szczególne brawa aktorom - Cate Blanchett – niezwykle subtelna, zastraszona (otoczeniem, ale i darem) Annie, szalony Buddy (bardzo przekonująca rola Giovanniego Ribbisiego) czy Keanu Reaves - raczej nie kojarzony z rolami brutalnych wieśniaków - tu bardzo obskurny, impulsywny i odpychający. Na uwagę zasługują również bardzo poetyckie zdjęcia podkreślone sugestywną muzyką (wizja ze skrzypkiem i stawem).

Jest to sprawnie zrealizowany thiller, który może kojarzyć się z produkcjami typu "Szósty zmysł", "Gothica" czy nawet "Ring" (sceny pojawiania się martwej dziewczyny). Jednak duch Jessici nie ma na celu zemsty (jak w "Gothice" czy "Ringu"), pragnie jedynie sprawiedliwości. Sprawiedliwości zresztą chcą wszyscy - Annie nie chce obciążać zeznaniami niewinnego człowieka, Buddy żąda sprawiedliwości od ojca (wstrząsające rozwiązanie dręczącej go zagadki niebieskiego diamentu). Fabuła nie jest może zawiła, ale skonstruowana w intrygująco zazębiający się sposób. Oprócz głównego wątku - morderstwa, mamy liczne epizody - historia Buddego, problemy dzieci bez ojca, kłopoty rodziny Barksdale'ów, czy romans Jessici. Są one może i tylko w nieznaczny sposób zarysowane, ale wzbogacają one świat przedstawiony i w zadziwiający sposób przekazują banalną chciałoby się rzec wiadomość - wszyscy potrzebujemy zrozumienia i ciepła, często jednak chowamy się za murem własnych lęków i uprzedzeń.

Film może nie wybitny, ale wart polecenia, niekoniecznie dla fanów horroru.

Jako ciekawostkę należy odnotować, że zdezelowane auto, którym jeździ bohaterka filmu, to ten sam Delta 88 Oldsmobile, którym jeździł Ash w serii "Evil Dead"

Screeny

HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE HO, GIFT, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ reżyseria
+ zdjęcia
+ muzyka
+ obsada
+ scenariusz

Minusy:

- śladowe ilości horroru

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -