Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GOTHIC

GOTHIC

Gotyk

ocena:9
Rok prod.:1986
Reżyser:Ken Russell
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Natasha Richardson, Gabriel Byrne, Julian Sands, Myriam Cyr, Timothy Spall
Autor recenzji:Magda Drabikowska (Morgaina)
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.31
Głosów:13
Inne oceny redakcji:
Carmilla - 8

Nazwać "Gothic" horrorem to uproszczenie. Chociaż - odcięty od świata przez burzę labiryntowy dom, który więzi bohaterów z poetą o wybitnie paskudnym charakterze, i duchem, pokazującym każdemu to, czego się najbardziej boi, lub za czym tęskni. W mrocznej przestrzeni przerażeni tym, co ożywili próbują uciekać. Ale dzieło chorych umysłów planuje już zagładę.

Burzliwa noc 16 czerwca 1816 przeszła do historii literatury, chociaż nikt nie wie do końca, co tak naprawdę wydarzyło się wówczas, gdy w Villa Diodati nad Jeziorem Genewskim największy poeta tamtych czasów, lord George Gordon Byron, wraz ze swoim przyjacielem i biografem Polidorim, podejmowali młodego romantyka Percy’ego Shelley’a z ukochaną – Mary Godwin, i jej przyrodnią siostrą Claire Clairmont. Wiadomo, że odurzali się opium i laudanum, czytali opowieści o duchach, w końcu wywołali z zaświatów coś przerażającego i destrukcyjnego... Potwora? A może własną podświadomość?

Najważniejszy ślad tej nocy nie jest dokumentem, lecz dziełem literackim, jedną z najsłynniejszych powieści grozy wszechczasów. Mary zaczyna pisać "Frankensteina" (wydanego w 1818 roku już pod jej nowym nazwiskiem – Mary Shelley) w wieku dziewiętnastu lat.

Dokładnie sto siedemdziesiąt lat później Ken Russell nakręcił "Gothic" (1986), film próbujący zrekonstruować wydarzenia legendarnej nocy, pokazujący transgresję, której bohaterka musiała wtedy doświadczyć; oddający wreszcie szaleństwo i mrok twórców tamtej epoki.

Ponury dom Byrona w ulewie i deszczu wydaje się schronieniem, wszystko zaczyna się dość niewinnie - ekscentryczne upodobania "niesfornego Anglika" niepokoją tylko Mary (Natasha Richardson). W końcu romantycy lubią drastyczne zabawy: "Jesteśmy pokoleniem wychowanym na krwi" - mówi George (Gabriel Byrne), przytaczając tytuły najsłynniejszych powieści gotyckich – "Zamek Otranto, Vathek, Mnich...Na każdej stronie grzech. Czyta się lepiej od Biblii". Czemu więc nie wywołać ducha? W gotyckiej willi znajdzie się nie tylko czaszka mnicha...

Pojawia się coś, co opętuje bohaterów, noc będzie ciągiem koszmarów i marzeń, seksualnych ekscesów i drastycznych wizji, szalonych ucieczek i złudnych chwil spokoju, gdy zamknie się za sobą drzwi nie odwróciwszy głowy, by sprawdzić, z czym się zostało. Grę szaleństwa ze strachem obserwuje beznamiętny lord, bardziej przerażający od wszystkich potworów. Stymuluje emocje swoich gości i daje impulsy do wejścia w jeszcze większą grozę; dla każdego coś przygotował: młodemu Shelley’owi (Julian Sands), który budzi w nim nie tylko artystystyczną fascynację, żałosnemu Polidoriemu (Timothy Spall), kochance, która od dawna go męczy (Myriam Cyr), Mary, stającej między nim a Percy’m. I sobie...

Brzmi dziwnie - i trudno byłoby zrobić takie dzieło zupełnie poważnie. Russell bawi się gotyckimi przestrzeniami i rekwizytornią, historię traktuje z przymrużeniem oka, nie daje widzowi żadnej pewności co do domniemanych duchów. Przeciwnie - może to zwykła narkotyczna wizja? Gromadzi symbole, nawiązania, aluzje - tworzy film, aż się o to słowo prosi - postmodernistyczny, grę z widzem na wielu płaszczyznach. Warto ją podjąć.

Screeny

HO, GOTHIC HO, GOTHIC HO, GOTHIC HO, GOTHIC

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ doskonały nastrój
+ umiejętna gra ze wszystkim co kojarzy się z horrorem
+ rola Mary
+ poznajemy genezę "Frankensteina"

Minusy:

- wystraszyć to raczej nie wystraszy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -