Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TERROR, THE a.k.a. The Castle of Terror

TERROR, THE a.k.a. The Castle of Terror

Terror

ocena:3
Rok prod.:1963
Reżyser:Roger Corman
Kraj prod.:USA
Obsada:Boris Carloff, Jack Nicholson, Sandra Knight, Dick Miller
Autor recenzji:Skaraś
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:6.2
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

Lata sześćdziesiąte przyniosły sporą ilość filmów, o duchach i nawiedzonych domach. Jednym z takich obrazów był np. "The Haunting" w reżyserii Robrta Wise, który odniósł ogromny sukces i na zawsze zmienił obraz nawiedzonych posesji w filmach grozy. Czy film Rogera Cormana z tego samego roku, "The Terror", również jest takim hitem? Przekonajcie się sami.

Młody oficer armii napoleońskiej, Andre Duvalier, [w tej roli Jack Nicholson] gubi swój oddział i trafia na plażę, gdzie poznaje pewną tajemniczą, młodą kobietę, która po chwili znika między skałami w morzu. Oficer traci przytomność, a następnie budzi się w domku, gdzie zaopiekowała się nim starsza kobiecina, która stwierdza, że nigdy nie było w pobliżu dziewczyny odpowiadającej podanemu przez niego opisowi. Mężczyzna jeszcze kilka razy widzi Ilse - bo tak się nazywa uwodząca go dziewczyna, po czym dowiaduje się, że może ona mieszkać w zamku nieopodal. Tam żołnierz poznaje barona Victora Fredricka Von Leppe [w tej roli Boris Carloff] i jego sługę, którzy twierdzą, że dziewczyna, która go nawiedza, nie żyje od 20 lat. Od tej pory Andre Duvalier będzie starał się rozgryźć zagadkę łączącą przerażające zamczysko i mieszkańców wyspy, których powiązanych postacią widmowej Ilsy.

Roger Corman w swym dorobku miał już lepsze i gorsze filmy grozy. Do tych lepszych zalicza się z pewnością film o podobnej tematyce, a mianowicie całkiem udany "The Haunted Palace", który jest o niebo lepszy od "The Terror". Jednak w swojej karierze popełnił również totalne szmiry typu "The Wasp Women". "The Castle of Terror" leży mniej więcej pośrodku jego dorobku, jeżeli brać pod uwagę wykonanie.

Po filmie sygnowanym nazwiskiem Cormana i Francisa Coppoli [Bram Stokers Dracula (1992)], który był producentem, spodziewałem się bardzo wiele. Niestety srogo się zawiodłem. Po pierwsze film jest niesamowicie nudny. Przez ¾ filmu absolutnie nic się nie dzieje, dopiero przez ostatnie kilkanaście minut filmu, przypomina on choć częściowo horror, a nie kino mistery, które zresztą i tak nie jest najwyższych lotów. Kłują w oczy również błędy i niedopowiedzenia. Jak oficer armii napoleońskiej odłączył się od swego oddziału? W jaki sposób znalazł się na plaży? Niestety, nie dane będzie nam się tego dowiedzieć, a takich szczególików w tym filmie jest więcej. "The Terror" można obejrzeć po to, by podziwiać obsadę, bo muszę przyznać, że ta już jest całkiem dobra. Boris Carloff (którego najsławniejsza rola to "Frankenstein" z 1931 roku) oraz młodziutki Jack Nicholson, potem jeden z bardziej znanych aktorów, również kina grozy ("The Shining" Kubricka). Na uwagę zasługują sceny na cmentarzu, który sam w sobie robi wrażenie. Mroczny, we mgle, z kryjącą się w nim tajemnicą. Jednak te sceny nie ratują całokształtu "The Castle of Terror", który z założenia miał być horrorem, a absolutnie jest pozbawiony atmosfery grozy.

Podsumowując nie polecam raczej nikomu tego "dzieła", gdyż może się tylko zrazić do reżysera jak i świetnych aktorów. Z filmów Cormana bardziej bym polecił "The Haunted Palace".

Screeny

HO, TERROR, THE</br> a.k.a. The Castle of Terror HO, TERROR, THE</br> a.k.a. The Castle of Terror HO, TERROR, THE</br> a.k.a. The Castle of Terror HO, TERROR, THE</br> a.k.a. The Castle of Terror HO, TERROR, THE</br> a.k.a. The Castle of Terror HO, TERROR, THE</br> a.k.a. The Castle of Terror

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Młody Nicholson
+ Boris Carloff
+ Sceny na cmentarzu

Minusy:

- Nie jest to najlepszy film Cormana
- film przez ponad połowe trwania przynudza
- nie jest to typowy horror
- nieprzemyślane zagrywki
- nie straszy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -