Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GACY

GACY

Gacy

ocena:4
Rok prod.:2003
Reżyser:Clive Saunders
Kraj prod.:USA
Obsada:Mark Holton, Adam Baldwin, Tom Waldman, Charlie Weber, Allison Lange, Edith Jefferson, Joleen Lutz
Autor recenzji:TSR
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Mąż, ojciec, syn, zaangażowany społecznie demokrata i właściciel dobrze prosperującej firmy. Mogłoby się wydawać, iż John Wayne Gacy był wzorowym obywatelem. W swoim drugim wcieleniu był jednak pedofilem, homoseksualistą, gwałcicielem oraz seryjnym zabójcą w pełnym znaczeniu tego określenia. Jego ostatnie słowa tuż przed wykonaniem wyroku śmierci poprzez wstrzyknięcie trucizny brzmiały "Kiss my ass". Oto Killer Clown, jeden z najsłynniejszych seryjnych morderców USA.

Właściwą akcję filmu poprzedza krótka scena, w której obserwujemy konflikt młodego Johna z ojcem podczas wyprawy do lasu. Dochodzi do przepychanki i wyraźnie widać, że niezdrowe relacje pomiędzy ojcem i synem są w ich przypadku normalnością. Akcja przenosi się wiele lat później. John Gacy po odbyciu kary, na jaką został skazany za pedofilię, przeprowadza się wraz z drugą żoną, dziećmi i matką do Des Plaines na przedmieściach Chicago. Wydaje się, że rozpoczyna nowe życie. Zakłada własną firmę budowlaną, która dzięki jego wrodzonemu talentowi do robienia interesów prosperuje bardzo dobrze. Zatrudnia do pracy młodych, nie posiadających żadnych perspektyw mężczyzn, czym zyskuje sobie duży szacunek. John cieszy się również poważaniem wśród przedstawicieli lokalnych władz. Jest zaangażowanym demokratą i udziela się społecznie. Organizuje między innymi duże przyjęcia w swoim ogrodzie. Ponadto zabawia młodych pacjentów szpitali pracując społecznie jako clown. Jednak Gacy ma również drugie, mroczne oblicze. Wśród jego pracowników nie jest tajemnicą, iż posiada skłonności homoseksualne. Czasami bywa w stosunku do nich agresywny i miewa problemy z wypłacalnością, co powoduje konflikty. Gdy w okolicy zaczynają ginąć młodzi mężczyźni, policja zaczyna mieć podejrzenia w stosunku do Johna. Uzasadnione są one tym, iż pewien młody człowiek zeznał, że został przez niego porwany i zgwałcony. Dni zbrodniczej działalności Johna Gacy'ego wydają się być policzone i niebawem wyjdzie na jaw, co powoduje okropny smród wydostający się z jego piwnicy.

Po obejrzeniu "Gacy", niemal natychmiast nasunęło mi się na myśl pytanie – Jaką funkcję ma spełniać ten film? Obraz ten zupełnie zawodzi jako próba analizy psychiki seryjnego mordercy i motywów jego postępowania. Dane jest nam obejrzeć tylko krótki fragment jego całego życia, przy czym dzieciństwo, okres kluczowy dla rozwoju psychiki potraktowany został całkowicie po macoszemu. Krótka scena przedstawiająca relację młodego Johna i jego ojca to zdecydowanie za mało i nieznacznie sugeruje tylko sposób, w jaki Gacy senior traktował syna i jaki wpływ miało to na chłopca. Niemal całkowicie pominięty został problem nadopiekuńczej matki, a i relacje z pozostałymi członkami rodziny przedstawiono jedynie zdawkowo. Pod tym względem "Gacy" to film bardzo płytki, który stwarza mnóstwo pytań nie udzielając żadnych odpowiedzi. Nie inaczej jest, gdy potraktujemy ten obraz jako biograficzny. Przedstawienie zaledwie fragmentu życia Johna w połączeniu z pominięciem wielu znaczących faktów i oraz licznymi przeinaczeniami powoduje, że "Gacy" pozwala jedynie powierzchownie zapoznać się z tytułową postacią.

Film Clive'a Saundersa nie spełnia jak widać żadnej z tych dwóch funkcji. Czy sprawdza się chociaż jako horror lub thriller? Niestety, pod tym względem zawodzi równie mocno. Mimo, że momentami posiada dość interesującą atmosferę, całkowicie brak w nim elementu zaskoczenia oraz towarzyszącego odbiorcy napięcia. Nie ujrzymy tu również żadnych krwawych scen, widoku wielu martwych ciał, (choć Gacy pozbawił życia ponad 30 osób) a i przemoc oraz brutalność pokazane są w tym filmie w niewielkich ilościach. Amatorzy mocnych doznać nie znajdą tu prawie nic dla siebie. Jedynym pozytywnym elementem w tym aspekcie są sceny w piwnicy. Dywan utworzony z wijących się larw i wielkich karaczanów potrafi zrobić wrażenie, a zaduch i smród panujący wewnątrz jest wyczuwalny. Inną kwestią pozostaje czy spowodowane jest to sugestywnym ukazaniem piwnicy, czy też namolnym przypominaniem widzowi podczas dialogów pomiędzy postaciami, że zapach unoszący się z domu Gacy'ego jest naprawdę okropny. Tak czy inaczej, udało się reżyserowi uzyskać zamierzony efekt i za to należy mu się pochwała.

Szkoda tylko, że powodów do pochwał dla reżysera i scenarzysty jest niewiele. Podczas oglądania "Gacy" odczuwa się znużenie, a i wizualnie, choć wykonany na przyzwoitym poziomie, niczym nie zachwyca. To samo można powiedzieć o muzyce, która po prostu jest, nie przeszkadza, ale i nie pomaga. Z pewnością na pochwałę zasługuje natomiast odtwórca roli Johna Gacy'ego, Mark Holton. Bardzo dobrze pasuje do tej roli pod względem wyglądu fizycznego, a do jego gry aktorskiej nie można mieć żadnych zastrzeżeń.

"Gacy" to kolejny film bazujący na życiorysie autentycznego seryjnego mordercy, który wyraźnie rozczarowuje. Choć wykonany został poprawnie od strony technicznej, brak mu jednak czegoś, co powoduje, że film ogląda się z ciekawością. Jeżeli ktoś interesuje się tą tematyką i zna postać Johna Gacy'ego, powinien obejrzeć obraz Saundersa, aby przynajmniej skonfrontować go ze swoimi oczekiwaniami. Pozostali mogą sobie darować, gdyż dobrych filmów o tej problematyce nie brakuje, a "Gacy" nie oferuje odbiorcy niczego ponad poprawność.

Screeny

HO, GACY HO, GACY HO, GACY HO, GACY HO, GACY HO, GACY HO, GACY HO, GACY HO, GACY HO, GACY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ poprawność pod względem wykonania
+ Mark Holton
+ piwnica domu Gacy'ego

Minusy:

- nie oferuje niczego ponad przeciętność
- nie sprawdza się jako film biograficzny, psychologiczny ani jako horror
- brak zaskoczenia, napięcia, przemocy
- chwilami nużący
- dość mocno rozczarowuje

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -