Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:BOO!

BOO!

Nieuleczalny Strach

ocena:3
Rok prod.:2005
Reżyser:Anthony Ferante
Kraj prod.:USA
Obsada:Trish Coren, M. Steven Felty, Jilon Ghai, Josh Holt, Taylor Hurley, Happy Mahaney, Dig Wayne
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:4.22
Głosów:18
Inne oceny redakcji:
M@rio - 3

Anthony C. Ferante znany jest przede wszystkim jako charakteryzator do filmów "Dentist 2", "Wishmaster 2", "Scarecrow" czy "Faust: Love of the Damned" czy twórca efektów specjalnych do obrazów "Necronomicon" i "Dentist". Tym razem postanowił nakręcić własne dzieło o wielce oryginalnym tytule "Boo!" Efekt? Przeczytajcie poniżej...

Grupa młodych ludzi postanawia spędzić noc Helloween w budynku opuszczonego szpitala psychiatrycznego. Miejsce to cieszy się złą sławą od czasu tragicznego pożaru, który wybuchł kilka lat temu na trzecim piętrze i strawił prawie cały budynek. Przedsiębiorczy chłopcy planują jednak napędzić stracha swoim dziewczynom, przygotowując uprzednio stosowne do sytuacji pułapki i niespodzianki. Nie zdają sobie jednak sprawy, że budynek w kwestii napędzania strachu jest samowystarczalny, będąc przy tym śmiertelnie poważnym.

Linia fabularna, choć nie oryginalna (szukające zemsty i spokoju duchy), intryguje, szkoda tylko, że tak szybko można przewidzieć finał. Do tego dochodzą nierówności scenariusza. Po banalnym początku - młodzież zbiera się na imprezę wzajemnie się strasząc (nawiązania do "Krzyku" Craven'a), akcja przenosi się do szpitala, gdzie pojawiają się duchy. Ich wykonanie i sposób ukazania przywodzi na myśl tytuły "Ring", "Gothica" itp. Może gęsiej skórki nie wywoła, ale klimat jest udany, a każdy fan tego typu kina powinien być zadowolony. Ja byłem. Do momentu, gdy duch nie opętał jednego z bohaterów. Widz zostaje wówczas uraczony naprawdę drętwymi dialogami, nielogicznym zachowaniem bohaterów i nieudanymi (jak i zbędnymi) efektami gore. Film zaś zaczyna się staczać po równi pochyłej, z nieznacznymi wzlotami, prosto do coraz bardziej oczywistego finału.

Bohaterowie zostali skonstruowani według kanonu młodzieżowych horrorów - i to w sposób tak oczywisty, że już bardziej chyba nie można. Mamy więc piątkę młodych ludzi odmiennych płci i kontrastujących ze sobą charakterów: niewinna, milcząca dziewczyna - dodatkowo sierota ze zdolnościami parapsychicznymi (blondynka), jej gburowaty i arogancki chłopak (blondyn), jego przyjaciel - miły i skromny młodzieniec (brunet) zależny od swojej wyzywającej i głupkowatej towarzyszki (brunetki)i wreszcie piąty młodzieniec, złota rączka (rudy). Do tego towarzystwa dołącza jeszcze twardziel szukający w tym samym miejscu i czasie swojej siostry i czarnoskóry, znudzony życiem policjant - były aktor kina akcji, nie mogący sprostać swemu filmowemu wizerunkowi. Jak widać, prawie w pełni zrealizowana polityczna poprawność. Poza tym, taki właśnie dobór postaci pozwala nam już po samej ich prezentacji wytypować bezbłędnie kolejne ofiary.

Ile to już nawiedzonych domów, szpitali poznał każdy fan horrorów? Niewątpliwie bardzo dużo. Twórcy postanowili połączyć klasyczne "ghost story" z modnym "teen slasherem" Pomysł sam w sobie intrygujący, gorzej jednak z wykonaniem. Tym samym gorzej z odbiorcą... Ale z horrorami tego typu jest jak z chlebem - jemy go codziennie i zawsze smakuje, choć ważne jest jednak z czym został podany.

Screeny

HO, BOO! HO, BOO! HO, BOO! HO, BOO! HO, BOO! HO, BOO! HO, BOO! HO, BOO! HO, BOO! HO, BOO! HO, BOO! HO, BOO!

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat pierwszych 20 minut
+ lokacja (nawiedzony szpital)
+ zdjęcia w szpitalu

Minusy:

- wszystko to już gdzieś widzieliśmy
- przewidywalny
- aktorstwo na amatorskim poziomie
- nielogiczne i nienaturalne zachowanie głównych bohaterów
- niepotrzebne i przeciętnie wykonane krwawe sceny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -