Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:INVASION OF THE BODY SNATCHERS

INVASION OF THE BODY SNATCHERS

Inwazja Porywaczy Ciał

ocena:10
Rok prod.:1956
Reżyser:Don Siegel
Kraj prod.:USA
Obsada:Kevin McCarthy, Dana Wynter, Larry Gates, King Donovan, Carolyn Jones
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.2
Głosów:10
Inne oceny redakcji:

Praktycznie każde pokolenie widzów doczekało się swojej wersji "Inwazji porywaczy ciał". Rok 1969 przyniósł obraz "Invasion of the body stealers", 1978 - znakomitą wersję autorstwa Philipa Kauffmana. Lata 90-te próbowały powrócić do tematu filmem "Body Snatchers" i "The Faculty", a na ten rok zapowiadana jest kolejna wersja. Motyw ludzi wypieranych przez istoty doskonalsze można znaleźć nie tylko w niedocenionym "Shivers" Cronenberga, ale nawet w "Nocy Żywych Trupów", gdzie ludzie z niewiadomych przyczyn zmieniają się i obracają przeciwko sobie. A całe to zamieszanie spowodował omawiany poniżej film z 1956 roku.

Grupa lekarzy zostaje wezwana do mężczyzny, który został zatrzymany na autostradzie, gdzie ostrzegał ludzi przed nadejściem straszliwego niebezpieczeństwa. Mężczyzną tym jest dr Miles J. Benell, psychiatra. Kilka dni temu powrócił z urlopu do rodzinnego miasteczka. Czekała tam na niego lista ludzi, którzy pilnie starali się uzyskać pomoc. Gdy jednak zgłasza się do poszczególnych osób, okazuje się, że wszyscy twierdzą, że nie było to nic ważnego. Tylko jedna kobieta, skarży się, że jej mąż jest kimś innym. Zachowuje się i wygląda jak jej ślubny, jednak według kobiety jest to sobowtór. Wkrótce psychiatra odkrywa, że w miasteczku narasta histeria, powodująca, że ludzie twierdzą, że ich bliscy są kimś innym. Dr Benell początkowo stara się o racjonalne wytłumaczenie, do momentu, gdy w domu przyjaciela nie znajduje wyrastającej z kokonu jego idealnej kopii. Niestety, okazuje się, że dziwnych sobowtórów jest w miasteczku coraz więcej...

Nawet jeśli ktoś nie kojarzy tytułu (w co nie wierzę), to po przypomnieniu fabuły na pewno zda sobie sprawę, że podobny schemat został wykorzystany wielokrotnie w różnej maści filmach. Sprawia to, że film w obecnych czasach jest uważany, całkiem zresztą zasłużenie za film kultowy. Wyraziste kreacje aktorskie, narastający z każdą minutą nastrój tajemniczości, ustępujący z czasem miejsca atmosferze zagrożenia i osaczenia. Cóż może być bardziej przerażającego niż fakt, że wszyscy najbliżsi obracają się przeciwko nam? Grozę ową potęguje fakt, że sobowtóry mają tylko jeden feler - nie potrafią okazywać uczuć. Jest to typowy zabieg, tak chętnie potem powtarzany: człowiek zostaje zastąpiony/zmieniony w doskonalszą istotę (bo czy zombie nie jest doskonalszy od człowieka? - przecież przezwyciężył śmierć), ale jednocześnie ubogą, bo pozbawioną uczuć, a więc zaprzeczającą istocie człowieczeństwa. Warto zaznaczyć, że kolejne remake'i dodawały nowe cechy sobowtórów (np. niesamowity krzyk) co służyło zwiększeniu niesamowitości "najeźdźców". W omawianej pierwotnej wersji, istoty zachowują się całkowicie naturalnie, próbują wręcz udawać ludzi - próbują uśmiechać się, naśladować uczucia. Wzmaga to zagrożenie jakie stwarzają, jednocześnie podkreślając wymowę filmu. Nie można bowiem zapominać, że lata 50-te to okres zimnej wojny pomiędzy Zachodem i Wschodem. Inwazja nabiera w tym momencie nowego znaczenia. Zwłaszcza, że najeźdźcami są istoty upodabniające się do ludzi, głoszące potrzebę wyzbycia się uczuć, które czynią człowieka słabym. Ponadto wyraźnie zaznaczony jest motyw zbędnej roli jednostki i potrzeby wspólnego działania jakie propagują obcy. Stąd już bardzo bliska droga do aluzji odnośnie totalitaryzmu.

Malkontentów zniechęci rok produkcji, brak drastycznych scen, delikatne wtrącenia science-fiction, czy wreszcie czarno biały obraz. Ci, którzy jednak sięgną po ów tytuł, otrzymają znakomity film z pogranicza horroru i s-f, ze znakomicie zbudowanym nastrojem i klimatem. Klasyk.

Screeny

HO, INVASION OF THE BODY SNATCHERS HO, INVASION OF THE BODY SNATCHERS HO, INVASION OF THE BODY SNATCHERS HO, INVASION OF THE BODY SNATCHERS HO, INVASION OF THE BODY SNATCHERS HO, INVASION OF THE BODY SNATCHERS HO, INVASION OF THE BODY SNATCHERS HO, INVASION OF THE BODY SNATCHERS HO, INVASION OF THE BODY SNATCHERS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ praktycznie wszystko - od pomysłu po wykonanie

Minusy:

- znajdą je malkontenci, ja nie zauważyłem

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -