Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MANIAC COP 2

MANIAC COP 2

Maniakalny Glina 2

ocena:7
Rok prod.:1990
Reżyser:William Lustig
Kraj prod.:USA
Obsada:Robert Davi, Claudia Christian, Michael Lerner, Bruce Campbell, Laurene Landon, Robert Z'Dar
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.4
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

Sequele, sequele, sequele...czym byłby nieogarniony świat filmowy bez nich. Niektórzy twierdzą, że byłoby lepiej- inni, że gorzej - tak czy siak jedno jest pewne - one były są i z całą pewnością będą. Powód tego jest w większości przypadków bardzo prozaiczny - pieniądze. W horrorowym świecie nie jest inaczej. Trudno jest spotkać sequel dorównujący oryginałowi, a lepszy od oryginału to już, jak szukanie igły w stogu siana. Jednak nie w tym przypadku - "Maniac Cop 2" jest przykładem udanej "drugiej części". Zaryzykowałbym stwierdzenie, że nie tylko nie ustępuje oryginałowi, ale w niektórych elementach jest może nawet lepszy.

Historia rozpoczyna się dokładnie tam, gdzie skończyła się część pierwsza. Po zaciętej walce dzielny stróż prawa Jack Forest oraz Teresa Mallory pokonują uznanego za zmarłego funkcjonariusza Matta Cordella - maniakalnego glinę. Wszystko wskazuję, ze wbrew wyjaśnieniom przełożonych, morderca przeżył wypadek. Podejrzenia detektywów okazują się słuszne, ale jest już za późno: Jack zostaje zamordowany, a w niedługim czasie po nim także Teresa. W mieście dochodzi do kolejnej fali morderstw. Świadkowie twierdzą, że wszystkich dokonuje ogromnej postury mężczyzna w uniformie policjanta... Sprawę tę przejmuje detektyw Sean McKinney oraz pani psycholog, która na własnej skórze doświadczyła siły Cordella. Oboje zaczynają coraz bardziej wierzyć w jego "zmartwychwstanie". Do tego wszystkiego dochodzi historia seryjnego zabójcy striptizerek, który jak się okaże tylko pomaga w osiągnięciu celu Matta Cordella – zemsty...

"Maniac Cop 2" mimo tego, że teoretycznie powstał już w latach 90 -tych, przepełniony jest doskonałym klimatem wcześniejszej dekady. Jest to bardzo dobre kino klasy B. Pierwsza część balansowała na linii między thrillerem a horrorem, w części drugiej mamy do czynienia bardziej z połączeniem filmu akcji i horroru. Wychodzi to na dobre całej produkcji, gdyż podczas seansu na pewno nie będziemy się nudzić. Panującej w filmie atmosferze nie mam nic do zarzucenia - jest dokładnie tak, jak zamierzał William Lustig - reżyser zarówno pierwszej jak i drugiej części. Może nie doświadczymy tutaj wielu trzymających w napięciu scen, ani zaskakujących zwrotów akcji, jednak doświadczymy atmosfery typowej dla slasherów lat 80-tych, tyle że tym razem z maniakalnym policjantem w wielkim ciemnym mieście. Warto pochwalić dobrą pracę speców od oświetlenia, gdyż w wielu momentach można zobaczyć dominację koloru czerwonego i niebieskiego. Kolory mają tu duże znaczenie, gdyż nawiązują do barw amerykańskich policyjnych sygnałów na radiowozach. Do tego bardzo dobrze dobrana jest muzyka, która idealnie wkomponowała się w to co ujrzymy na ekranie: nadająca patos scenom tego wymagającym, a rytmiczna podczas scen akcji.

Fani na pewno pamiętają, że zarówno w pierwszej części, tak i tutaj zagrał Bruce Campbell – legenda kina klasy B. Jednak reżyser nie dał mus szansy zbytnio pograć, gdyż jego postać ginie na początku filmu. Ale nawet przez to obraz Lustiga nie traci nic ze swego uroku, gdyż godnie zastępuje go na ekranie Robert Davi, grający detektywa McKinneya. Jego postać charyzmatycznego gliny, który chodzi własnymi drogami, jest naprawdę przekonywująca i budzi zaufanie. Także ogromnej postury Robert Z’Dar, który ponownie wcielił się w rolę maniakalnego gliny zaprezentował się jak przystało na "czarny charakter". Jest tajemniczy, przerażający i silny - czego więcej chcieć od maniakalnego zabójcy. Fabuła oparta na motywie zemsty może nie jest najoryginalniejsza, ale jej realizacja jest lepsza niż można byłoby przypuszczać. Pomimo tych wszystkich dobrych stron filmu, momentami brakowało kilku mocniejszych scen, tak dla równowagi z kinem akcji.

"Maniac Cop 2" jest bardzo dobrym sequelem, którego oceniam równie wysoko, jak oryginał. Możliwe, że film udał się tak dobrze, dlatego bo stworzył go ten sam duet, co część pierwszą - a więc reżyser William Lustig i scenarzysta Larry Cohen. Dla fanów niezapomnianego klimatu lat 80-tych jest to pozycja obowiązkowa. Mamy tutaj szybką akcję, pościgi policyjne, maniakalnego zabójcę, strzelaniny, dobrą muzykę i scenografię, a całość ogląda się nadzwyczaj przyjemnie.

Screeny

HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2 HO, MANIAC COP 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat lat 80-siątych
+ dobra muzyka
+ postacie
+ szybka akcja
+ nie nudzi

Minusy:

- momentami mało scen typowo "horrorowych"
- nie najoryginalniejszy scenariusz

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -