Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Alien Versus Predator 2

ALIEN VERSUS PREDATOR 2

Alien Versus Predator 2

ocena:9
Producent:Monolith
Wydawca:Fox Interactive
Gatunek:FPS
Tryb gry:Single
Autor recenzji:Michał Kurzyński
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:9
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Idąc z "Alienowym nurtem" w recenzjach gier, postanowiłem napisać kilka słów o tytule, który kilka lat temu pokazał, jak powinno budować się w grach poczucie strachu i zaszczucia. Mowa tu o AvP2, który jest następcą Aliens versus predator z roku bodaj 1999.

Zapewne większość z Was widziała 4 części przygód Ripley, która miała możliwość nawiązywać międzygatunkowe relacje z istotami spotkanymi na księżycu Acheron. Seria (zwłaszcza pierwsze dwie części, choć mi podobały się wszystkie) cechowała się wspaniałym klimatem zaszczucia i bezradności, bohaterowie byli bardziej zwierzyną niż łowcami. Zapewne też większość z Was zna również kultowy film z Arnoldem Schwarzeneggerem "Predator". Także tutaj ludzie musieli przejść ciężki sprawdzian spotykając na misji w dżungli Łowcę z kosmosu.

Tytuł recenzowanej gry mówi w zasadzie wszystko - gra dotyczy obu ras obcych oraz oczywiście ludzi. Możemy w niej wcielić się w postacie Marines, Obcego lub Predatora. Od razu muszę podkreślić, że kierując dowolną z tych ras nie można poczuć się jak Pan i Władca kosmosu - każda postać ma cechy, które dają jej przewagę w jakimś obszarze rozgrywki.

Ludzie - wypośrodkowani pod względem szybkości i siły pomiędzy obcymi i predatorami. Największym atutem jest duży arsenał broni (znanych z filmów) oraz wykrywacz ruchu. Ten właśnie wykrywacz ruchu, który znamy z drugiej części filmu o Obcych. Urządzenie to komunikuje nam niepokojącym dźwiękiem każdy ruch, jaki wykryje w promieniu kilkudziesięciu metrów od nas. Gwarantuję, że w czasie gry urządzonko spowoduje u Was wielokrotny wzrost ciśnienia - trzeba jednak zachować czujność i spokój bo nie zawsze alarm spowodowany jest przez wroga.

Obcy - najmniej odporni na obrażenia, najszybsi. Ich główną bronią są pazury, ogon oraz szczęki. W grze kontrolujemy na początku "Twarzołapa" czyli obcego w jego "pająkowatym" stadium. Musimy wówczas znaleźć porządny inkubator (w tym wypadku człowieka) do złożenia jaj. Obcy potrafią bardzo szybko się poruszać po wszystkich płaszczyznach - ściany i sufity nieraz przydadzą się by z zaskoczenia wbić szczęki w głowy nic nie podejrzewających przeciwników. Mają dodatkowy tryb wizji, dzięki któremu łatwiej orientują się w przestrzeni i wyłapują ofiary.

Predatorzy - najwolniejsi, najbardziej odporni na obrażenia. Posiadają kilka trybów wizji co pozwala im wychwytywać różne formy życia bazując np. na obrazie w podczerwieni. Podstawową bronią jest Shoulder Cannon ale do dyspozycji mamy też kilka innych gadżetów również znanych z filmów w tym wirujący dysk oraz szpony. No i podstawowe wyposażenie każdego szanującego się Łowcy czyli osłona (Cloak) dająca nam niewidzialność.

Rozgrywka to typowy FPP ze zmianami w gameplayu różniącymi się dla poszczególnych ras - to co najlepsze, to fakt, że wcielając się w Predatora nie możemy czuć się bezpiecznie bo nasi przeciwnicy wykorzystają swoje silne strony by nam skopać tyłek. Gra posiada nawet dosyć solidnie zarysowaną fabułę która jest na tyle ciekawa, że gracz ma ochotę ją poznawać. Wszechobecna jest atmosfera znana z filmów co miłośników obu uniwersów powinno przykuć do ekranu na dobrych kilka godzin. Oprawa graficzna w dzisiejszych czasach jest już lekko archaiczna lecz przymykając na to oko można się bardzo solidnie bawić. Zwłaszcza, że udźwiękowienie dalej trzyma wysoki poziom wykorzystując sample wykorzystane w filmach.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ świetny klimat znany z filmów
+ bardzo straszy
+ dźwięk
+ wykrywacz ruchu

Minusy:

- na dzień dzisiejszy grafika trąci myszką

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -