Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Aliens

ALIENS

Aliens

ocena:7
Producent:KONAMI
Wydawca:KONAMI
Gatunek:arcade
Tryb gry:Single
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

W erze nextgenowych gier mało kto pamięta, że kiedyś był czas, gdy komputer posiadali jedynie nieliczni (i był to zazwyczaj Commodore 64), a gry pojawiały się na fliperach, które ustawiano w „Salonach Gier” lub barakowozach, w których nieodmiennie do właściciela mówiono „Szefie”.

W tych właśnie pięknych czasach, konkretnie w 1990 pojawiła się znakomita produkcja „Aliens”. Fabuła oparta została luźno na filmie Jamesa Camerona pod tym samym tytułem a sprowadza się do tego, do czego przyzwyczaiły arcadówki – czyli ciągłego parcia w prawo i nie zdejmowania palca ze spustu. Wydaje się banalne, okazuje niesamowicie wprost grywalne.

Grę można rozegrać samodzielnie (w tym wypadku kierujemy poczynaniami Ripley) lub w dwójkę (wtedy dołączy do nas Hicks). Oczywiście nie ma mowy o wyborze postaci. Najistotniejsze jest jednak to, że postacie zostały odwzorowane całkiem udanie i pacyfikowanie zakażonej kolonii Hadleys Hope okazuje się być całkiem przyjemne. Sama lokacja została bardzo dobrze przedstawiona, zarówno pomieszczenia, broń jak i pojazdy oddają klimat filmu. Psują go niektóre postacie obcych, twórcy pozwolili sobie bowiem na tak szalone pomysły jak latający obcy czy latające głowy xenomorphów. Oprócz pojawiających się od czasu do czasu zombie są to jedyne kurioza, poza tym ścieramy się z setkami obcych, którzy wyłażą z każdego możliwego miejsca. Na szczęście nie brak odpowiednich środków do eksterminacji, od klasycznych karabinów po bomby, wyrzutnie rakiet i miotacze ognia.

Na uwagę zasługuje również końcówka. Zgodnie z tradycją, każdy level kończy się pojedynkiem z bossem, czyli kolejną wielką wariacją na temat xenomorpha. Finał to oczywiście ewakuacja promem, w trakcie której dochodzi do walki z królową, a tę możemy rozegrać dokładnie jak w filmie, czyli „przywdziewając” ładowarkę i za jej pomocą wyrzucić maszkarę z pojazdu.

„Aliens” to tytuł zapomniany, jednak wart odświeżenia, co w dobie powszechności emulatorów nie powinno być szczególnym problemem. Polecam.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ klimat
+ wykonanie
+ dość udana egranizacja
+ jedna z najlepszych i najstaranniejszych arkadówek na fliperach

Minusy:

- to jednak gra z automatu
- w epoce nextgenowej może wydawać się archaiczna

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -